Obsah článku
Vánoční svátky jsou spojené se spoustou zvyků a tradic. Naše nám nepřijdou zvláštní, ale posuďte zvyky ve zbytku světa. Někde žere kočka špatně oblečené lidi, jinde vyráží do KFC, máčejí se v ledovém moři nebo tlučou klackem prkénko, aby kakalo dárky. Proti nim je náš kapr skladovaný po několik dní ve vaně jen slabým odvarem divných vánočních zvyků.
Oslavy na nákupech
Především muži si získali pověst, že nákupy všech dárků zvládnou 24. 12. dopoledne v jednom supermarketu. Na Jamajce by se k nim připojila celá země. Štědrý den se slaví na vánočním tržišti, které se postaví v každém městě. Je to místo svátečního občerstvení a nabídky nejrůznějších dárků. Účastní se děti i dospělí až do nočních hodin. Oslavy se konají přímo na tržišti, kdy si každý koupí sváteční dobrotu a dárky blízkým.
Obleč se, jinak tě sežere
Na všechny, kteří nemají na Islandu o Vánocích na sobě nové oblečení číhá lidožravá kočka. Sežere každého, kdo není slušně ustrojený. Jólakötturinn obchází zemi ve vánočním čase a pobízí každého, aby měl dokončenou práci co nejdříve. V minulosti dostali lidé, kteří měli hotovou práci včas od zaměstnavatelů nové oblečení jako odměnu. Kočka pak byla strašákem a motivátorem pro ty, kteří oblečení zatím nezískali. Vánoční kočka patří ke skřítkům, kteří před Vánocemi navštěvují domácnosti, rozdávají dárky nebo trestají zlobivé děti. Dnes je vyobrazení kočky hravé a uvidíte ji na mnoha islandských dekoracích.
Chov živého kapra
Představte si, že pro mnoho cizinců je přímo bizarní, že se v Čechách a na Slovensku chová před Vánocemi ve vaně živý kapr a že se v mnoha rodinách dokonce zabíjí a připravuje jako smažená pochoutka. Chov kapra se spojuje s křesťanskou tradicí, Štědrý den je postní den, kdy se nejí maso z teplokrevných zvířat. Kapr byl už od středověku hlavní chovnou rybou a byl pro rodiny cenově dostupným.
Německá kyselá okurka
Krásně nazdobený vánoční stromeček svítí v tisících evropských i světových domácností. V Německu ale ukrývá jednu zvláštnost. Mezi ozdoby se věší kyselá okurka na háčku. Které dítě ji první mezi ozdobami objeví dostane dárek navíc a má tu čest zapálit první vánoční svíčku. Pokud by ji našel dospělý, bude požehnaný štěstím po celý rok. V mnoha domácnostech už klasickou kyselou okurku vystřídala skleněná podoba.
Kus dřeva s čepicí, dárky kakající
V Katalánsku je symbolem Vánoc dřevěné polínko. Je to postavička Tió de Nadal (vánoční poleno). Má roztomile zdobený obličej a chystá se v každé domácnosti. Polínko je ozdobeno čepičkou a přikrývkou, má nožičky. Právě toto polínko o štědrém dnu vykaká všechny dárky a sladkosti. Od 8. prosince je polínko v domácnostech na poličkách, děti mu nosí jídlo a dobře se o něj starají, aby jim přineslo co nejvíce dárků. Pečlivě jej přikrývají. Postupně rodiče mění polínko za větší a větší, na symbol zdárného růstu a všichni čekají, jaké dárky jim polínko vykaká. Na Štědrý den celá rodina zpívá kolem polínka koledy a holí do něj poťukává, aby už dárky nadělilo.
Japonci ve fast foodu
V Japonsku nejsou Vánoce tradičním svátkem, protože jen minimum Japonců je křesťanského vyznání, přesto dodržují jeden vánoční zvyk. Po reklamní kampani řetězce KFC se nabízí speciální menu, na které stojí Japonci dlouhé fronty. Novodobá tradice je ze sedmdesátých let a dnes si v Japonsku musí lidé objednat kyblíky i týdny dopředu. Smažené kuře mělo být náhradou za pečeného krocana, který byl symbolem luxusu. V moderním pojetí je japonské KFC menu nabízeno jako kyblíky smaženého kuřecího, přílohy, dortu a šampaňského.
Ukrajinské Vánoce
Ukrajinské Vánoce se slaví 7. ledna, protože Ukrajina používá juliánský kalendář. Svatá večeře se podává na Štědrý den 6. ledna, kde je dekorace ze svazku pšenice. Je to dědeček, který symbolizuje velká pšeničná pole na Ukrajině a dává všem hojnost. Smotání pšenice symbolizuje předky, se kterými jsou lidé stále spojení ve svých vzpomínkách. Správně by štědrovečerní hostina měla obsahovat 12 postních chodů, jako symbol 12 apoštolů. A pokud chce ukrajinská rodina vědět, jestli bude mít příští rok štěstí, vyhodí kus těsta na lokše na strop. Podle toho, jak velký kus těsta se přilepí, určují dávku štěstí pro příští rok.
Dárky od čarodějnice a další zajímavé tradice ve světě
V Polynésii nosí dárky velký krab s obrovskými klepety a rozřeže každého, kdo na něj nevěří. V Sýrii naděluje nejmladší velbloud patřící Třem králům a v Indii dárky nikdo nikomu nepřinese, musí si je lidé předat sami. V Itálii přináší dětem dárky čarodějnice Befana. Obchází všechny domácnosti a když byly děti hodné, přiletí komínem na koštěti a do punčoch nadělí dětem sladkosti a dárečky. Děti za to nechávají Befaně dobroty na cestu, a dokonce i víno.
- Ve Venezuele jezdí na mši do kostela na bruslích.
- V Řecku se na Tři krále loví z ledového moře kříž.
- V Jižní Africe se o vánočních svátcích podává smažená housenka.
- Bulhaři nechávají prostřený vánoční stůl po celou noc. Pohoštění je připraveno pro duchy.
- V Argentině vypouštějí balonky štěstí.
- V saunách v Estonsku potkáte o Vánocích vánoční skřítky.
- Na vesnicích ve Švýcarsku má adventní kalendář jinou podobu. Každý dům je jedním okénkem a majitelé domů se střídají, aby večer uspořádali setkání pro sousedy.
- Dánové musí každý dárek zabalit do dvaceti vrstev vánočního papíru, aby si obdarovaný dárek opravdu zasloužil.