Last minute dovolená - Slevy až -60 %

10 tipů kam v Praze do galerie, za klasickým i moderním uměním

10 tipů kam v Praze do galerie, za klasickým i moderním uměním

Pražské galerie nabízí pestrý výběr uměleckých předmětů a sbírek, které potěší milovníky klasiky i současného umění. Galerie pokrývají celé spektrum stylů a přístupů k prezentacím. Návštěvníci se mohou těšit na hluboký umělecký zážitek, ale i zábavné nebo vzdělávací programy pro celou rodinu.

Veletržní palác a Národní galerie Praha

Přední galerií české republiky je Veletržní palác. Ve správě má největší sbírku výtvarného umění v ČR. Rozsáhlé sbírky zahrnují umění 19., 20. i 21. století. Klasická díla jsou doplněna českým i světovým modernismem. Kromě stálých výstav dává galerie i prostor současným umělcům. Sbírky národní galerie jsou k vidění v různých expozicích v šesti pražských budovách, kromě vystavování se Národní galerie věnuje také výzkumu a odborným publikacím. Veletržní palác vystavuje na třech podlažích, prezentuje vývoj českého i zahraničního výtvarného umění. K vidění je více než dva tisíce exponátů.

Galerie Rudolfinum

Galerie nemá vlastní sbírky, ale prezentuje současné umění. Expozice se pravidelně obměňují. Historická atmosféra a krásné prostory Rudolfina jsou unikátní kulisou pro výstavy českých i světových umělců. Galerie Rudolfinum si kromě pořádání výstav klade za cíl otevřeně komunikovat a přiblížit umění veřejnosti. Vytváří edukační programy pro školy i veřejnost, organizuje přednášky, semináře, divadelní představení nebo hudební přehlídky.

Moderní galerie DOX

DOX centrum pro současné umění představuje interaktivní umění, ale i nové trendy v architektuře nebo nových technologiích. Prezentace jsou představovány v budově se surovou industriální architekturou. Prostor je obrovský a multifunkční. Prohlédnete si výstavy, můžete se zúčastnit komentovaných prohlídek, přednášek, panelových diskuzí, ale i performance nebo rodinných vzdělávacích programů. Centrum představí nezávislou tvorbu umění, kultury i designu. Nezapomeňte si prohlédnout dřevěnou vzducholoď na střeše jménem Guliver.

Kunsthalle Praha s venkovní expozicí

V jednom z nejnavštěvovanějších uměleckých prostorách v Praze - Kunsthalle - jsou prezentovány dočasné výstavy vždy od umělců 20. nebo 21. století. Ke spolupráci jsou přizvání umělci ze zahraničí. Ve venkovním prostranství je stálá výstava miniatur budov. Tři rozsáhlé galerijní prostory chtějí oslovit co nejrozmanitější publikum. Mezinárodní program je sestavován z krátkodobých výstav současného i moderního umění doprovázeným inovativními vzdělávacími aktivitami.

Muzeum Kampa

Malebný ostrov Kampa představuje sbírku Nadace Jana a Medy Mládkových. Vystavují se moderní umělci. V muzeu jsou k vidění díla umělců ze střední Evropy a avantgardní umění. Prezentace se zaměřují převážně na rozsáhlé sbírky Františka Kupky a Otty Gutfreunda. Na Kampě si můžete prohlédnout největší kolekci děl Františka Kupky, rozsáhlé sochařské dílo Otty Gutfreunda, ale v krátkodobých výstavách se představila například Yoko Ono, Theodor Pištěk nebo Andy Warhol. Pro rodiny s dětmi má muzeum připraveny zábavně-vzdělávací aktivity.

Umělecké experimenty v MeetFactory

MeetFactory se prezentuje jako interdisciplinární centrum pro současné umění. Je spojovacím článkem mezi galerií, hudbou a performancí. Čeští i zahraniční tvůrci dostávají prostor pro spolupráci a experimentování v uměleckých studiích a v galerijních instalacích. Umělci zde mají možnost navázat spolupráci s představiteli mezinárodních institucí, setkává se tu výtvarné umění, divadlo, film, hudba, nejrůznější workshopy a přednáškové programy. V MeetFactory je hudební sál, divadelní sál, několik galeriích sálů, kavárna, bar, zkušebny i ateliéry.

Czech Photo Centre

Galerie prezentující nejkrásnější fotografie českých i světových fotografů. Součástí je venkovní instalace a prostor pro street art. Czech Photo Centre je místem ke vzdělávání a setkávání fotografů všech úrovní a zaměření včetně zájemců o fotografii. Dává pravidelně prostor mladým talentům, začleňuje do expozic sociálně slabé, umělce z národnostních menšin nebo zdravotně znevýhodněných skupin.

Gotické umění v Anežském klášteře

Anežský klášter spadá pod Národní galerii. Vystavují se zde díla gotického umění, včetně českého a středověkého umění. Gotická díla jsou vystavována v krásných sálech, které jen podtrhují význam uměleckých děl. Základním motivem je Madona, která se objevuje v dílech středoevropských umělců. Vzácností jsou dva cykly obrazů, devět maleb od Mistra vyšebrodského oltáře, které měly zdobit muzeum v Linzi na příkaz Adolfa Hitlera. Druhým cyklem je cyklus Mistra Theodorika, dvorního umělce císaře Karla IV.

Schwarzenberský palác

Ve Schwarzenberském paláci je výstava barokního umění. Expozice Staří mistři je výběrem nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění. Jsou k vidění díla z 16. a 18. století. V přízemí jsou tři sály vyhrazeny pro příležitostné sbírkové expozice. Ke sbírkovým expozicím je realizován doplňkový program.

Šířit povědomí o kráse fotografií je cílem Leica Gallery v Praze. Fotografie od světových umělců jsou doprovázeny prezentacemi současné české a slovenské tvorby. Součástí galerie je také kavárna s knihkupectvím. Expozice jsou pravidelně obměňovány a doplňovány o doprovodný program. Do galerie se můžete vypravit na komentované prohlídky, výtvarné dílny nebo workshopy. Leica Gallery má úzké vazby na galerie ve Frankfurtu, Salzburgu, Vídni, Miláně nebo New Yorku

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.