Obsah článku
Pro cestování po Evropské unii dnes postačí mít občanský průkaz, jakmile se ale rozhodnete vyrazit mimo EU je potřeba pas a v mnoha případech i vízum. S jakými typy víz se lze setkat, za jak dlouho vízum vyřídíte, kolik stojí a kam vás bez něj nepustí?
S českým pasem je možné bezvízově vycestovat do 182 zemí světa. Ve většině těchto států je možné pobývat bez víza 90 dní, najdou se ale i výjimky, kde je bezvízový pobyt zkrácen na jeden měsíc.
Jaké existují druhy víz?
Vízum je velmi specifickým dokumentem, který lze jen těžko zobecňovat. Nejčastěji se lze ale setkat:
- s turistickým vízem,
- se studentským vízem,
- s pracovním vízem,
- s tranzitním vízem.
Nejžádanější jsou turistická víza, která jsou určena pro krátkodobé cesty, tedy obvykle k účelu dovolené nebo obchodního nevýdělečného pobytu. Studentská víza jsou spojena se studiem v dané zemi a oproti pracovním vízům je obvykle lehčí je získat. Tranzitní vízum je pak pro ty, kteří mají v zemi, kde je vízová povinnost, plánovanou přestávku (mezipřestup).
Kolik vízum stojí a za jak dlouho ho vyřídíte?
Cena není u všech víz jednotná, stejně tak nelze říct jednotnou dobu vyřízení. Každá země má svá pravidla. Většinou se ale cena pohybuje od cca 1 000 Kč do 4 000 Kč, tranzitní vízum je v mnoha státech zdarma.
Na vyřízení víza má ambasáda obvykle až 30 dnů, standardní doby se ale většinou pohybují kolem 7 pracovních dnů. Čekací lhůtu může prodloužit:
- špatně vyplněný formulář,
- nekompletní dokumenty.
Kde získat vízum?
Většinu víz lze vyřídit na ambasádě dané země, avšak existují i výjimky, například vízum do Austrálie získáte také na internetu a v některých zemích lze vízovou povinnost vyřešit až na letišti. Ať už ale budete vyřizovat vízum osobně nebo online, vždy je nutné:
- vyplnit příslušné formuláře,
- ověřit vaši beztrestnost.
Jaké země vyžadují vízovou povinnost?
Všechny země, které vyžadují pro vstup vízum, najdete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, některé ale mají nastaveny specifické „vízové“ podmínky.
1. USA
USA umožňuje v rámci krátkodobé turistické návštěvy „bezvízový styk,“ podmínkou je ale mít:
- pas s biometrickými údaji,
- vyplněný elektronický registrační formulář ESTA.
Víza typu ESTA jsou určeny pro turistické cesty, obchodní cesty a jednání, návštěvy příbuzných nebo zdravotní ošetření. Dále pak existují víza typu A, B, D a E a víza několika tříd.
2. Kanada
Obdobně jako pro USA platí i pro krátkodobé turistické pobyty v Kanadě, že není nutné vyřizovat vízum, ale stačí pouze vyplnit cestovní registraci eTA. Chystáte-li se do Kanady za jiným účelem, než je dovolená, je nutné vyřídit jedno ze specifických víz, kterými jsou:
- studentské vízum,
- pracovní vízum,
- Working Holiday vízum.
3. Rusko
Ruské vízum vyřídíte na ruském velvyslanectví či konzulátu. Pro jeho získání ale musíte mít jeden z těchto dokumentů:
- tzv. pozvání (od hotelu, od rodiny, od přátel),
- turistický voucher.
4. Austrálie
Pro vstup do Austrálie potřebuje občan ČR vízum vždy, otázkou ale zůstává, o jaký typ víza požádat. Austrálie jich nabízí více jak sto, přitom každé vízum pak umožňuje na území kontinentu být buď dočasně, nebo trvale. Navíc doménou australských víz je, že jsou zákonem stanovena práva držitele jako například:
- kolik hodin lze pracovat,
- kolik hodin lze studovat,
- kdy je nutné opustit Austrálii.
5. Kuba
Také pro vstup na exotickou Kubu potřebují občané ČR vízum. Turistické vízum umožňuje pobyt na Kubě po dobu 30 dnů. Vízum vyříte na konzulárním oddělením Kuby se sídlem na Praze 6 - Sibiřské náměstí 1. Vízum je udělováno ve formě turistické karty:
- musíte odletět do 6 měsíců od udělení víza (karty),
- měli byste mít platný pas ještě 6 měsíců po návratu.