Obsah článku
Cestovat bez cestovního pojištění mnozí považují za zbytečný hazard a uzavírají jej před každou cestou. Jiní si stojí za tím, že v EU má každý nárok na odpovídající zdravotní péči a cestovní pojištění je zbytečné mrhání penězi. Jak je to s cestovním pojištěním doopravdy?
Cestování s jistotou
Cestovní pojištění je symbolem pomyslné jistoty, pokud se na cestách setkáte s nenadálou zdravotní komplikací nebo úrazem, umí vám pomoci. Jestliže cestujete mimo země EU, s jeho uzavřením neváhejte. V zemích EU je doporučeno zejména při horské turistice nebo adrenalinových sportech. Jeho velkou výhodou je asistenční služba, která se o pojištěné klienty vždy náležitě postará.
Pečlivě studujte limity plnění a výluky u konkrétních pojistných smluv.
Několik typů cestovního pojištění
U cestovního pojištění máte možnost vybrat si službu jako balíček nebo si pojistit konkrétní riziko. Pojistit se můžete na úraz, léčebné výlohy i náhradu (nedbalostně zaviněné) škody. Lze pojistit cestovní zavazadla, poruchu na autě nebo storno poplatky zájezdu. Oblíbeným pojištěním je i pojištění špatného počasí.
Vždy je však třeba rozlišovat, do jaké cílové destinace cestujete a jaké konkrétní výluky cestovní pojištění zahrnuje.
Jednodušší s cestovní kanceláří
Cestovní pojištění můžete uzavřít společně s nákupem zájezdu, možnost nabízejí téměř všechny cestovní kanceláře. Alternativou je soukromé uzavření cestovního pojištění, při jeho zakoupení uzavíráte smlouvu s vybranou pojišťovnou. Aktivní cestovatelé vítají možnost uzavřít cestovní pojištění na celý rok, často je to benefit bank k vydané debetní nebo kreditní kartě.
Cestujete s dětmi? Storno je nutností
Rodinná dovolená bývá nejoblíbenější část roku a všichni se těší, až utečou povinnostem a stráví čas společným odpočinkem a zábavou. Při cestování s malými dětmi ale roste pravděpodobnost jejich onemocnění, pracovníci cestovních kanceláři by mohli počítat ve stovkách oznámení neštovic 2 dny před odletem.
Nemoci se nevyhýbají ani dospělým. Teorii proč se tomu děje před dovolenou ve zvýšené míře mají i psychologové. Zvýšené napětí v práci a náročné chystání na dovolenou nedovolí tělu vysadit, ve chvíli, kdy se dovolená blíží přichází na mnohé únava, vyčerpání a tím jsou více náchylní k běžnému onemocnění.
Stornopoplatky bývají těsně před odletem neúměrně vysoké, pojištění kryje 70 až 90 % způsobené škody, podle typu uzavřené pojistky. Storno zájezdu je víc než doporučené uzavírat před odjezdem/odletem.
Cestovní pojištění v EU
Občané Evropské unie mají nárok na zdravotní péči na základě předloženého průkazu EHIC. To kryje stejnou zdravotní péči, na jakou má bezplatně v zemi nárok tamní občan. Přesněji, pokud se necháte ošetřit v maďarské nemocnici (ne soukromé) zaplatíte stejný poplatek, jako by s onemocněním přišel do nemocnice maďarský občan. Pokud má on péči zdarma, máte ji i vy. Nárok na bezplatné ošetření se týká jen nezbytné péče.
Pozor však na to, že pojištění nekryje případnou repatriaci, některé zásahy záchranářů nebo ošetření poskytnuté soukromým subjektem.
Co nekryje evropské pojištění:
- Záchranné akce.
- Repatriace.
- Převoz do země v případě vážného úrazu.
- Dlouhodobou hospitalizaci.
- Převoz do země v případě vážné nemoci.
- Soukromou zdravotní péči.
- Plánovanou zdravotní péči v zahraničním zdravotním zařízení.
Pojištění letenek
Při soukromých cestách hradíte obvykle cenu letenky a cenu ubytování. Kontrolujte storno podmínky, například u letenek do exotických zemí mohou být stornopoplatky nepříjemně vysoké. Pojištění storna je záležitostí několika stokorun, není důvod riskovat ztrátu vysoké ceny letenek.
U pojištění léčebných výloh rozlišujte, zda cestujete po EU nebo mimo ni a jakou konkrétní aktivitu budete na dovolené vykonávat.