Josefovské louky se staly ptačí rezervací v roce 2006. Od té doby chrání českou ptačí populaci i další živočichy a vzácné rostliny bez pomoci státu. Ruku k dílu může přiložit každý Čech.
Za úspěšným projektem stojí Česká společnost ornitologická, která se rozhodla reagovat na alarmující úbytek lučních a mokřadních ptáků. Od obcí i soukromých majitelů skoupila pozemky v okolí Josefova a vytvořila z nich domov nejen pro ptactvo.
Na Josefovských loukách žije čáp bílý i čáp černý, jestřáb popelavý, bekasina otavní, chřástal polní, ledňáček říční a mnoho dalších druhů. Své útočiště tu ale našli také bobři, vydry, motýli, různé druhy plazů, žab, brouků i vzácných rostlin.
Ekosystém parku pomáhají udržovat exmoorské koně a pratury. Loukám prospívá jejich spásání porostů i narušování terénu kopytu. Exkrementy pak fungují jako přirozené hnojivo a potrava pro některé brouky.
Na fungování parku se může podílet každý
Česká společnost ornitologická chráněné území stále rozšiřuje. Na koupi nových pozemků získává peníze od dobrovolných dárců.
Pomoct ale můžete i jinak než finančně. Park pořádá pravidelné dobrovolnické brigády a desetidenní letní pracovní tábor.
Poznejte krásy přírodní džungle
Osmdesát hektarů velký park je zdarma přístupný po celý rok. Protíná jej pět kilometrů dobře dostupných stezek a jeden kilometr dlouhá trasa, která vede tou největší džunglí. Místní ptactvo si prohlédnete z vyhlídek a z velké modřínové pozorovatelny. Poznáte zimoviště, broukoviště, plazníky (domečky pro plazy) a prvky starého zavlažovacího systému.
Park pro své návštěvníky pořádá pravidelné akce, jako například Vítání ptačího zpěvu, Festival ptactva či ukázky kroužkování.