V Nungwi jsou opravdu nejkrásnější pláže
Cesta na Zanzibar den 1.
Pro termín naší dovolené jsme si vybrali měsíc únor. Letěli jsme pravidelkou linkou Fly Dubai v Prahy přes Dubai a cestovali jsme jen s příručním zavazadlem. Důvod byl jasný. Fly Dubai má dost často zpoždění a nechtěli jsme o kufry přijít.
Předtucha se naplnila a odletěli jsme o 2 hodiny později. V Dubai jsme nestíhali, ale letadlo na nás naštěstí počkalo, takže vše proběhlo ok. Po přistání na Zanzibaru jsme šli zaplatit poplatek za vízum 50 USD na osobu. Platit jde jen kartou (já jsem ji ukecal po 10 minutách na hotovost). Poté si vystojíte frontu na přepážku, kde si vás vyfotí a dají vám vízum do pasu. Vše je šíleně pomalé a úmorné. Na letišti jsme měli rovnou i domluvený odvoz přímo do hotelu. Naše první zastávka je Nungwi.
Do hotelu jsme přijeli kolem 10:00 a naštěstí nám udělali něco k jídlu. Poté jsme šli rovnou nachvílu spát. Kolem oběda jsme se probudili a vydali na pláž a rovnou hledat nějakou restauraci.
Na jídlo jsme se stavili v restauraci Baraka Beach, kde si za pár korun dáte opravdu skvělé jídlo a poté se šli válet na pláž, protože jsme byli dost znavení. Večer jsme stihli ještě jeden drink a poté jsme šli rovnou spát.
Den 2. výlet na lodi
Máme domluvený výlet na ostrov Mnemba. Stálo nás to 20 dolarů na osobu a jedeme na klasické dřevěné zanzibarské lodi. Hned na start jsme se málem převrátili, protože otočili loď po vlnách a šíleně se houpala. Parkrát jsme nabrali i docela dost vody :D Cesta z Nungwi trvá asi hodinu a půl, ale záleží jak jsou velké vlny. Přímo na lodi začli místní připravovat jídlo. Měli jsme nachystaného tuňáka pěkně v kyblíku s vodou a mezi tím si nachystali zeleninu a nálev pro rybu (limetka, česnek, a koření). Rybu kuchali přímo na palubě, poté ji dali do alobalu a zalili nálevem.
Šnorchlování bylo trochu horší. Jako největší problém vidím absenci vlastního vybavení. Místní na to kašlou, takže vám většinou nesedí brýle atd. Určitě doporučuji vzít si vlastní. Druhý problém jsou šílené proudy. Během chvilky vás to zatáhne klidně 200 metrů od lodi a dost špatně se pak dostává zpět. Některé museli i zachraňovat, protože už neměli sílu. Cesta zpět byla velice poklidná, opalovali jsme a celkově výlet hodnotím velice pozitivně i když jsme moc nemohli šchnorchlovat.
Den 3. Kendwa Village
Dneska máme v plánu navštivit vesnici Kendwa, abychom nasáli místní atmosféru. Autem to bylo asi 20 minut a hned nás vyzvednul místní starosta Chalid, který nás po vesnici bude provázet. Velkou zajímavostí byla 300 let stará studna, která je stále funkční a je to jediná možnost pitné vody ve vesnici. Hluboká je 45 metrů a vodu zde tahají jedině ženy.
Pokračujeme dále kolem hliněných domků a jdeme k místnímu obchodu. Vše zamřížované, pouze malá díra na výdej zboží. Kupuji nějaká lízátka a bombony pro místní děti. Jakmile to vidí všichni se za mnou seběhnou a chtějí ukořistit co nejvíce. Jsem ale tvrdej a dávám každému jen jedno lízátko, ať se dostane na co nejvíc dětí. Po chvilce jsme přišli k moři, kde jsme mohli vidět výrobu klasických zanzibarských lodí. Jednalo se o větší výletní loď na které jsme byli na výletě. Taková loď vyjde cca na 100 tisíc a výroba zabere zhruba 2 měsíce.
Od moře jsme šli zpět do vesnice, kde jsme měli možnost nahlédnout do místního domu. Holé stěny, občas nějaká žárovka, žádný nábytek, kuchyň tmavá, že by tam člověk neviděl na metr. V domě bydlelo asi 10 lidí a další miminko na cestě.
Po návštěvě domu jsme šli delší procházku do místní nemocnice (porodnice). Celou stavbu a provoz financují italové, kteří si kousek postavili luxusní rezort a chtěli dát něco místním. Další zastávka je škola. Opravdu velice prosté a obyčejné. Celkem do školy chodí přes 800 dětí a některé to mají do školy klidně i hodinu cesty. První škola byla otevřena v roce 2001. Poté jsme šli ještě zpět do vesnice a jeli zpět do hotelu. Upravdu to bylo velice zajímavé a člověk si uvědomí jak se má v Evropě skvěle.
Den 4. - Cheetah’s rock
Dneska máme v plánu návštěvu zvířátek v Cheetah’s rock. Jedná se o centrum pro zvířata - něco mezi útulkem. zoo a veterinární stanicí. Majitelka Jenny založila centrum před několika lety a zvířata zde mají různý původ. Nejčastěji se ale jedná o zadržená zvířata od pašeráků.
Samotná návštěva není nic levného. Pro dva vyjde na cca 360 dolarů a vstup je až od 15 let. Ano. Je to opravdu hodně, ale ten zážitek je neuvěřitelný. Po příjezdu jsme měli rychlej breefing, kde nám bylo vše vysvětleno a pak jsme už šli s Jenny za zvířaty. Každé zvíře má svůj příběh, který vám Jenny odvypráví a je to opravdu skvělé. Nerad bych se zde zase rozepisoval, protože máme vše sepsané na blogu Bajerovi.cz, takže přikládám fotky.
Den 5. a 8. Kiwengwa
Přesouváme se z Nungwi dále po ostrově do části Kiwengwa. Cena za taxík 25 dolarů a jedeme cca 50 km. Taxíky jsou tady moc pěkné a když si ho domluvíte dopředu nemusíte se bát o cenu. Ubytování máme u pláže za 260 dolarů na 4 noci se snídaní (bez klimatizace). Majitel je ital, který zde žije zhruba 15 let a všechno jídlo vaří on. Můžete si zde tedy dopřát luxusní těstoviny apod :D
Pozor. Pláže jsou tady úplně jiné jak v Nungwi. Je zde opravdu šílený odliv cca 1km a koupání je tady tedy dost problematické. Další problém je s jídlem. Našli jsme jen jednu místní chatrč, kde vařila paní a nebylo to za raketu. Kiwengwa je bohužel hodně zastavěná rezorty, kde je all inclusive a dost se to na tom poznamenalo. Doporučoval bych tady zastavit jen na pár dní, případně pro cestovatele, kteří si ujíždí na all inclusive to bude asi ok. Jinak se tady toho moc dělat nedá, takže jsme spíš odpočívali a užívali klidu.
Den 9. a 10. Paje
Přesouváme se dál po ostrově. Tentokrát do části Paje, která je známá hlavně pro kajting. Cesta stála 40 dolarů což je opět v pohodě cenovka. Ubytování máme v Hakuna Shida guest house a opět bez klimatizace (ne fakt to nedělejte). Cena 250 dolarů na 4 noci se snídaní.
Zde je to trochu o něčem jiném. Všude hodně lidí, spousta restaurací. Vše jiné takové živější. Pláže krásné, ale také zde trpí na velký odliv. Jdeme si dát něco na jídlo do místní restaurace Fisherman. Ryba a maso kolem 12 tisíc což je ok.
Druhý den jedeme do Jozani-Chwaka bay national park. Vstupné je 10 dolarů a dopravit se tam můžete jednat taxíkem, nebo stopem jak my. Taxíky jsou tady totiž hrozně drahé. Nabízeli nám odvoz cca 15 km za 30 dolarů nejméně šel na 15 dolarů, což je trochu vtipné, když za 25 jedete přes půl ostrova. Nakonec tedy jdeme pěšky, když nám na kruháči zastaví auto, že nás tam hodí za 20 tisíc šilinků. Říkám dám max 10k s čím souhlasí a jedeme. Zastaví nám přímo před vstupem, takže super. Jozani-Chwaka Bay National Park má asi 5000 hektarů a vyrostl na korálovém útesu, který zde dříve byl. Vidět zde můžete celou řadu živočichů od opic až po hady. Vstup je zde jen s průvodcem a doporučuji si vzít repelent. Je tam hodně vysoká vlhkost a nějakej ten komár se občas najde.
Paje 11. - 12.
Dneska nemáme nic moc v plánu, takže jen odpočíváme a dáváme si procházku při odlivu. V Paje se můžete dostat cca kilometr od pobřeží a vodu máte max po pás. Je to docela zajímavé i když hodně náročné. Někde je velký počet ježků a korály, takže musíte dávat pozor. Místní rybáří chodí každý den tam a zpět. Přijdou až na zlom, který je dle mého tak 1,5 km od pobřeží a tam loví ryby. Něž přijde příliv, vrátí se zpět. Nám se tak daleko nepodařilo dostat, protože podloží bylo horší a horší a nemohli jsme najít solidní cestičku.
Druhý den jsme si řekli, že se vydáme na nějaký výlet. Na netu jsem našel, že kousek od nás je jeskyně s jezírkem v kterém se dá koupat. Vzali jsme zásoby a vydali se na jih. Po chvilce nám zastavil pán s korbou s tím, že nás sveze. Naskočili jsme tedy a jakmile jsme se blížili k poloze dle map zabouchal jsem na okno a zastavil. Dal jsem mu nějaký ten bakšiš i když nic nechtěl. Hledat jeskyni bylo trochu crazy, jelikož nikdo pořádně nevěděl, kde je. Jen dle Google Maps jsme věděli přibližnou polohu. Po chvilce hledání a procházení houštím, jsme narazili na chlápka, který nám říká, že jeskyně je jeho a rád nás tam vezme :D Docela klika. Voda zde byla úplně čistá, ale nedalo se zde moc fungovat. Šílené dusno. Rychle jsme si to zde tedy prohlédli, skočili do vody, dali nějaký bakšiš a utíkali dále. Měli jsme v plánu podívat se na pláže v Jambiani. Musím říct, že asi nejhorší pláže co jsme na Zanzibaru viděli. Špinavé, samá řasa a bordel. Také zde skoro nic není. Prošli jsme si i místní vesnici, která byla hodně jiná oproti ostatním. Nebyla zde skoro jediná palma a stín. Šílené vedro a sluníčko na vás peklo nonstop. Po prohlídce vesnice jsme se rozhodli, že se pomalu vrátíme. Jih je docela málo navštěvovaný, takže nám trvalo opravdu hodně dlouho, než nám někdo zastavil. Ono totiž ani žádné auto moc nejelo. Nakonec zhruba 5 auto zastavilo a za nějaký ten bakšiš nás svezl (docela nám to už bylo jedno za kolik). Na pláží jsme si pak dali oběd a odpočívali. Druhý den se chystáme do hlavního města
Den 13. - 15. Stone Town
Náš pobyt v Paje je u konce a my sedáme do taxíku a jedeme do hlavního města. Cena za odvoz 30 dolarů, ale dá se sehnat i za 25. Na poslední dny jsme si dopřáli trochu lepčí ubytování a to Golden Tulip v super lokalitě.
Po příjezdu a ubytování jdeme na první obhlídku města, zjistit jaké jsou zde možnosti atd. Všude vás nahání místní a nutí vám všechny možné zájezdy atd. Je to docela otravné, ale stačí je ignorovat a máte klid. Postupně se dostáváme do historického centra. Jedna ulička vedle druhé, prodejci, směnárny vše na co si vzpomenete. Postupně se dostáváme až k domu nejznámějšího otrokáře Tipu Tip. Dům je v dezolátním stavu (což je většina památek na Zanzibaru). Dále pokračujeme k místu, kde žil Fredy Mercury a pokračujeme na Slave market. Na Zanzibaru bylo hlavní překladiště otroků z Konga a okolí jezer Tanganyikaa. Cesta mohla trvat až několik měsíců a mnoho otroků při ní zemřelo. Celkem jich zde prošlo kolem 600 tisíc.
Po prohlídce jsme si dali oběd v jedné resturaci. Počítejte zde s vyšší cenou oproti zbytku ostrova (cca 16 tisíc). Cestou zpět jsme si všimli, že je otevřeny House of Wonders, takže jsme šli na prohlídku. Dům měl v 19. století tekoucí vodu, elektřinu, výtah, kanalizaci atd. Postavil ho sultán z ománu, který na Zanzibaru dříve vládnul. Uvnitř je malá muzeum, ale vše je v hrozném stavu, protože se o to nikdo nestará.
Druhý den máme v plánu Spice tour. Sehnali jsme ji za docela dobré peníze a začínáme v 9:00. Celkem jedeme 4 což je super počet a určitě se vyplatí na tento výlet jet. Uvidíte zde celou řadu zajímavého ovoce, koření atd. Vše můžete ochutnat a průvodce vám k tomu vše řekne. Večer se vydáváme do místního parku, kde místní chodí na jidlo a za zábavou. Je zde nespočet různých stánkou s jídlem, pitím atd. Určitě doporučuji, protože můžete ochutnat místní kuchyni.
Následujicí den odlítáme domů, ale jelikož až v pozdních hodinách, odjíždíme na výlet na Prison Island. Seženete ho za různou cenu od 20 dolarů do 100. Je jen na vás na co přistoupíte :D Na ostrov se dostanete jen malou lodičkou, která jede zhruba 40 minut a už jen samotná cesta je zážitek. Samotný ostrov nabízí rezervaci velkých želv a některé jsou prý staré až 300 let. Vstup 4 dolary a dostanete nějaký ten špenát na krmení. Dále je zde pěkná pláž, kde se dá koupat, ale když jsme zde byli, hrozně foukalo. Tak to je asi tak vše. Večer odlítáme domů.