Po první trial shift. Práci jsem nedostala, ale sendvič jo.
Jednoho dne jsem se rozhodla, že bychom měli jet do Velké Británie vydělat si nějaký peníz. Výběr padl na Cardiff. Nejenže tam bydlela moje sestra, ale zdálo se to jako fajn město, kde člověk lehce najde práci, nedaleko je národní park a moře, takže ideál. Po půl roce strávených v hlavním městě Walesu vím, že to opravdu jednou stačí.
Jak se tam vlastně dostat?
Nevím jestli do Cardiffu létá nějaký přímý let, jestli ano, tak určitě nebude levný. Nejlevnější, leč ne úplně pohodlná cesta jak se tam dostat, je letět z Prahy / Brna / Pardubic / Ostravy s Ryanair na London Stansted. Když letíte v dobrý čas (např. v lednu) vyjdou letenky už na 200 kč. Ze Stanstedu si koupíte předem autobus Easybus za £2 na Victoria bus station a odtud už jede přímý Megabus též za £2 až do Cardiffu. Cesta tedy vyjde na cca 500 kč a cca 7 hodin.
Hledání bydlení a práce
Pátrání po ubytování probíhalo náročněji než jsem očekávala. Přestože inzerátů bylo mnoho, majitelé se na ně nejali odpovídat. No po třech měsících někdo odepsal jestli ještě hledáme. Asi myslel, že už nás spaní na ulici nebaví.
Ačkoliv jsme se tomu vyhýbali, sehnali jsme bydlení přes agenturu. Pokoj nedaleko centra. Bohužel další nájemníci nebyli úplná výhra. Ind, který dělal neustálý bordel a pouštěl španělské taneční hity na celý dům. Ten způsobil mou zášť k Indům, kterou ostatní Indové nikterak nevylepšily. A stará žena, která na mě křičela, že jsem nahá alkoholička. Dámo, je 30°C a jsem z Česka.
Hledání práce je v podstatě jednoduchá záležitost. Vytisknete mraky životopisů a chodíte ode dveří ke dveřím. Naší první prací byla práce v hotelu. Vydrželi jsme dva týdny. Představte si uklidit koupelnu, pokoj, převléct postele a utřít prach za 20 minut. Plyne z toho každopádně poučení - nechávat pokojským drobáky na pokoji a nikdy nepít z hotelových skleniček. Nechcete vidět, jak se čistí.
Poté jsme našli práci v burgrárně, kde se prokázalo, že zlatý ručičky mají lidi z východu, ale ty britské už jsou zlaté trochu méně.
Nejlepší bistra a kavárny
Když už vážíte takovou dalekou cestu, určitě si budete chtít dát i výbornou kávu. V Cardiffu je kaváren spousta a některé rozhodně stojí za to navštívit.
- Early Bird - kavárna trochu dál z centra, ale určitě se vyplatí tam zajít na snídani. Pečou si vlastní pečivo a mají krásnou zahrádku
- The Little Man - krásný prostředí, nejlepší banana bread a cold bru. Můžete si půjčit i deskovky.
- Uncommon ground - výborný zákusky a temný neobvyklý prostředí
- Hard Lines - kavárna s nejvtipnějším instagramem a specialitkama, co se jinde nevidí.
- Corner Coffee - hipsta prostředí a výborná káva.
- Blanche bakery - nejlepší donuty jaké jsem kdy měla. A navíc vegan.
- Brodies Coffee - stánek v parku u muzea, kde si sednete na pytle s kávou s popíjíte horkou čokoládu.
Na pivo je tu pivovar Tiny Rebel, kde mají 16 píp a vybere si každý.
Národní park Brecon Beacons
Když už bylo práce až nad hlavu, vyrazili jsme se stanem do Národního parku Brecon Beacons. Autobus tam jezdí o víkendech zadarmo, jinak se pohodlně dostanete i stopem. Nejvyšší kopec Pen y Fan s 800 m.n.m. leží hned nedaleko zastávky. Takže pokud nejdete v brutální mlze a nemyslíte si, že už na něm stojíte, protože jiný nevidíte, tak ho najdete docela snadno. Protože jsme posedla koupáním ve vodopádech, chtěla jsem je najít i zde. Na mapě byly, ale mapa neukazovala nic, jak měla a zdejší turistické značení se Klubu Českých Turistů vyhlo obloukem. Pár takových minivodopádů jsme našli, takže jsem pod ně hned vlezla. U jednoho jsme i kempovali. Na to, že přes den byly tropická vedra, tak v noci jsme klepali kosu. Domů jsme dostopovali s pánama z Pákistánu. Nevím proč, ale pokaždé když stopnem muslima, tak je to nejlepší cesta a hodí nás až před barák.
Co vidět v Cardiffu a okolí
V samotném srdci Cardiffu leží krásná budova Národního muzea se vstupem zdarma, kde najdete sbírky jak umělecké, tak i přírodovědné včetně dinosaurů a mamuta!
Pokud vás mamuti omrzeli, zajděte se podívat na zdejší hrad. Zajímají-li vás hrady, pak jste tady správně. Ve Walesu je hradů okolo 600. My navštívili Caerphilly castle a Castell Coch.
Když byl krásný den ( i když je to težké odhadnout, neb v Británii prší i z modrého nebe) jsme se chodívali projít na Cardiff bay, kde leží zajímavá budova Národní opery, ale jsou tam i různé kavárničky a moře. Podél moře vede Wales Coast Path značena, jak už to tak bývá, žlutou mušlí.
Když jsme zatoužili i po koupačce v moři, vydali jsme se vlakem na Barry Island, kde jsou pláže, zábavní park, bistra a zlotřilý racci, kteří dělají nálety na jakékoliv jídlo, které vytáhnete na světlo světa. Ukousnou vám i přímo od pusy!
Zatoužíte-li po kopci, tak nevynechejte Garth hill, který je jen pár minut vlakem z Cardiffu a právě Castell Coch je co by kamenem dohodil.
V Cardiffu je obří park - Bute park, kam jsme chodili si jen tak poležet, projít se kolem řeky, vypít si pívo a koukat na pejsky, což je naše tradiční zábava vlastně kdekoliv.
Sníh, zkáza světa
Jednoho dne ve Walesu nasněžilo. Bylo to asi 20 centimetrů, nic, co by nás mohlo rozhodit. Nás ne, ale Brity ano. Nechodilo se do práce, nebyli lidé v ulicích, nebylo jídlo v obchodech, a to i dva týdny po tom, co sníh už dávno roztál.
Takže pokud někdy plánujete útok na Británii, doporučuji pořídit sněžná děla. Nemají šanci!