Buenos Aires, hlavní město Argentiny, si během své existence vysloužilo mnoho přízvisek. Někteří ho zvou nejnamyšlenějším městem na světě. Místní obyvatelé jsou patřičně hrdí na své město, ale jakmile ho i vy poznáte, rozhodně jejich názor pochopíte.
Další návštěvníci popsali Buenos Aires jako lásku na první pohled. Ani jim se není možné divit. Tato jihoamerická metropole je vybavená takovým kouzlem, že jí návštěvníci propadají ve velkém.
Nezapomenutelná atmosféra této metropole je tvořena velmi starými koloniálními paláci, hypermoderní architekturou a rušnými čtvrtěmi, které nejvíce ožívají během nočních hodin. Ať už máte rádi historii, dobré jídlo a pití, či bohatý noční život, Buenos Aires je pro vás to pravé místo k dovolené.
Buenos Aires bylo založeno dokonce dvakrát. První španělští osadníci sem přišli už v 16. století, a na pláni, kde dnes stojí Buenos Aires, založili město zvané Ciudad del Espiritu Santo, tedy město Svatého Ducha.
Svatý Duch ale město neochránil před nájezdy indiánů, a proto museli osadníci místo opustit. Podruhé se ale podařilo město ubránit, a proto si dnes můžeme užívat pohled na památky z jeho dlouhé historie.
V historickém jádru města nalezneme několik velmi zajímavých budov a míst, které byly většinou vytvořeny během 19. století. Velmi významným místem setkávaní místních, ale i nádhernou dominantou města, je náměstí Plaza de Mayo, nazvané podle Květnové revoluce, která osvobodila Argentinu od španělské nadvlády. V Metropolitní katedrále, která se zde nachází, sloužil mše nynější papež František.
Vládní budovy jsou další dominantou celého města. Klasicistní budova argentinského parlamentu, či prezidentský palác, vystavěný celý z růžového mramoru, jsou místa, která by měl navštívit každý milovník architektury.
Divadlo Colón je mnohdy označováno za div uměleckého světa, a umělce sobě rovné nalezne pouze ve slavné Scale a Metropolitní opeře v New Yorku.
Slavná Evita, manželka argentinského prezidenta Peróna, je spolu s dalšími osobnostmi argentinské společnosti pohřbena na hřbitově Recoleta.
Krása Buenos Aires spočívá zejména v různorodých čtvrtích, které tvoří samotné město. Jsou tak pestré, že často neuvěříte, že jste stále ve stejném městě.
Mezi nejluxusnější patří čtvrť Puerto Madero, která je jak domovem městského přístavu, tak místem, kde v posledních letech vyrostlo nejvíce mrakodrapů v celém městě. Ty jsou sídlem převážně finančních institucí a nejvýznamnějších korporací z celé Argentiny. Dominantou celé čtvrti je také světoznámý Puente de la Mujer (Most žen) od architekta Sanitaga Calatravy.
Čtvrť plná parků a korz vhodných k procházkám je příznačně nazvaná Palermo, odkazující na početnou italskou komunitu, která ve městě žije.
Pokud naopak toužíte ochutnat pověstný noční život a nevázané veselí, musíte zavítat do čtvrtí jako je La Boca či El Telmo. Právě zde se setkáte s pouličními stánky, nedělními trhy, živou hudbou a tanečníky tanga. Ať už do těchto čtvrtí zavítáte kdykoliv, místní vás velmi dobře přijmou. Rozhodně nevynechejte lokální kavárny a restaurace.
Buenos Aires je domovem i několika kuriozit. Ulice Avenida 9 de Julio je považována za nejširší na planetě, a překročit ji jako chodec je pro pomalejší skoro nemožné. Zvlášť v pověstné argentinské špičce.
Pokud si budete chtít odpočinout od ruchu velkoměsta, neváhejte navštívit jedny z nejkrásnějších vodopádů světa, zvané Cataratas Iguazu. Je možné si je prohlédnout jak z argentinské, tak brazilské strany, ale pohled je to vždy dechberoucí.
Pokud máte rádi koupání, rozhodně to nezkoušejte přímo v Buenos Aires. Mnohem lepší a krásnější pláže naleznete dále na argentinském nebo uruguayském pobřeží.
Argentinská kuchyně je pověstně založená na hovězím mase, vzhledem k tomu, že Argentina sama o sobě je rájem pro hovězí dobytek. Argentinské hovězí si získalo po světě takový věhlas, že i ti, kteří jinak steakům příliš neholdují, by ho měli ochutnat.
Obecně si místní kuchyně zakládá na jednoduchosti a opravdu velkých porcích, ale velmi patrný je zde i evropský původ velké části obyvatelstva. Nalezneme zde tedy i španělské či italské speciality.
Jako snídaně mnoha lidem v Argentině poslouží francouzské croissanty. Tato pochoutka je oblíbená zejména v kombinaci s velmi silnou černou kávou. Zejména v chudších čtvrtích často zahlédnete postarší obyvatele, jak si tuto kombinaci vychutnávají v mnoha kavárnách.
Hlavním jídlem dne není oběd, který se podává brzy, ale večeře. Právě u ní se projeví pověstná argentinská kuchyně v plné kráse.
V Argentině se na osobu konzumuje až 3,5krát více hovězího masa, než v Evropě. Většina Argentinců je na národní pochoutku patřičně hrdá, a proto se moc nesetkáte s restaurací, kde by vám hovězí nepodali.
Tradiční argentinské receptury nejsou příliš náročné, aby se nezkazila přirozená chuť masa. Ke steakům se podává většinou salát, či grilovaná zelenina nebo opečené brambory. K dochucení slouží omáčka zvaná chimmichurri, vyráběná z paprik, rajčat, cibule česneku a oregana.
Speciální variantou hovězího steaku je tzv. carbonara, kdy je spolu s hovězím podávaná směs z meruněk a jablek. Můžete se setkat také s milanesou, hovězím řízkem obaleným v šunce a sýru.
Pod názvem parilla se pak skrývají opečená hovězí žebra, ale také klobása a jelito. Pochoutky, které jsou v Argentině také velmi oblíbené.
Další místní specialitou je rajčatová polévka zvaná tomatikán. Zejména v restauracích pak nesmí chybět empanadas, což jsou kukuřičné kapsy plněné mletým masem, sýry, olivami a vejcem. Tento pokrm dokonce pochází z původní indiánské kuchyně.
Pokud máte rádi sladké, v Buenos Aires si také přijdete na své. Jako vyhlášená pochoutka slouží známé queso y dulce, což je v zásadě tvaroh s ovocem a šlehačkou. Vigilantes jsou pak sladké koláče,doplněné zavařeným ovocem a tvarohem.
Velmi sladké dezerty je dobré doplnit o hořkou černou kávu, oblíbenou v celé Argentině. Slané pokrmy je zase dobré vykompenzovat hořkým pivem, či vínem, kterému se v argentinském klimatu opět velmi daří. Mezi známé odrůdy pak patří Syrah či Malbec.
V Buenos Aires panuje silně subtropické podnebí. Vzhledem k tomu, že se jedná o zemi pod rovníkem, je třeba počítat s obrácenými ročními obdobími. Pokud je u nás například zima, v Buenos Aires bude právě horké léto.
Jak již bylo řečeno, klima je subtropické, takže se zde setkáme s velmi horkým létem a následně mírnou zimou. Jakékoliv další období prakticky nejdou rozlišovat. Během ledna teploty stoupají až k 40 stupňům, zatímco během června mohou klesnout až na 9 stupňů.
Jako v každém jihoamerickém velkoměstě, bezpečnost je pro Buenos Aires problém. Je ovšem třeba rozlišovat, v jaké čtvrti se nacházíte. Ve většině obchodních a prominentních čtvrtích budete ve stejném bezpečí jako v jakémkoliv západním velkoměstě, ale v chudších čtvrtích a zejména na předměstích je třeba dávat pozor na to, do jakých částí se vydáváte.
Zejména v noci neopouštějte osvětlené ulice, a dávejte si pozor na zavazadla. Také se vyplatí dodržovat základní pravidla bezpečného turismu.
V Argentině se platí pesem. Za jednu korunu pak koupíte zhruba dvě pesa. Co se týče cen, u některých produktů jsou nižší, mnohdy si ale připlatíte. Pokud se vydáte na návštěvu restaurace, ceny budou podobné těm v Čechách.
Rozhodnete-li se nakupovat v supermarketu či na tržišti, ušetříte zejména na hovězím mase, mléčných výrobcích a exotickém ovoci. Naopak, na mase obvyklém v Evropě, jako jsou kuřata a další drůbež, si připlatíte, stejně tak na ovoci a zelenině typickém pro Českou republiku. Podobně je to s nápoji, jak alkoholickými, tak těmi nealkoholickými.
Cesta do Buenos Aires je možná pouze letecky, město je vybavené vlastní letištěm, které se vyrovná svým standardem těm největším mezinárodním letištím. Na toto letiště je možné letět přímým letem z Prahy či Vídně, letenka vyjde nejlevněji na zhruba 12 tisíc.