Sucre je hlavní město Bolívie, které bylo také označováno jako Charcas, Chuquisaca nebo La Plata. Město je situováno v nadmořské výšce 2 810 metrů a pyšní se rozlohou 1 768 kilometrů čtverečních. Žije v něm přes 300 tisíc obyvatel a jsou zde umístěny některé významné státní objekty. Je to například Soudní rada, Ústavní soud nebo Nejvyšší soudní dvůr.
Historie bolívijského města Sucre je spjata s rokem 1538, během něhož došlo k založení metropole pod tehdejším názvem Ciudad de la Plata de la Nueva Toledo, což v překladu znamenalo Město stříbra nového Toleda. Sucre se stal hlavním městem Bolívie, i když vláda byla později přesídlena do La Paz.
Město Sucre se skládá z osmi okresů, z nichž některé tvoří příměstské části. Jde o kulturní, náboženské a soudní centrum tohoto regionu. Opomíjeno tu není na vzdělávací instituce a pestré sportovní zázemí. V posledních letech je Sucre také cílem turistů.
Město Sucre je mezi cestovateli vyhledávané nejenom proto, že je hlavní metropolí země. Pojí se s ním především nejvíce zachovalá španělská architektura. Navštívit můžete spoustu církevních objektů, zahrad a jiných zajímavostí.
V přemíře krásných objektů si vyberte například bývalý klášter Convento de San Felipe Neri, který rozhodně stojí za podívanou. Jde o jednu z nejatraktivnějších koloniálních staveb, kde se můžete procházet nejenom po rozmanitém nádvoří, ale zavítáte i na střešní terasu. Tam se vám dostane překrásného výhledu po okolí. Pak vám bude hned jasné, proč je metropole Sucre mnohdy označována jako Bílé město. Další ohromující stavbou bude Castillo de la Grorieta, což je zámeček, o jehož výstavbu se v dřívějších dobách postarala bohatá hornická rodina. Růžová architektura navozuje dojem krásné pohádky.
Z těch klasických budov navštivte například Dům svobody postavený v roce 1621. Právě v jeho útrobách se nachází bolívijská deklarace nezávislosti a z tohoto pohledu jde asi o jednu z nejdůležitějších budov města. Dále je to Metropolitní katedrála Sucre, která postupně vznikala v letech 1559 až 1712. V jejích útrobách je umístěno jedno z prvních muzeí ve městě. Muzeum se primárně zaměřuje na koloniální umění, včetně evropských umělců. Vystavovány jsou tu šperky a drahokamy.
Významnou stavbou Sucre je Národní knihovna, jenž tvoří naopak nejdůležitější dokumentační centrum města. V jejích útrobách jsou uloženy dokumenty pocházející ze 16. století. Minout byste neměli ani Arcibiskupský palác postavený v roce 1609. Ohromující je budova Nejvyššího soudu, v níž byl v roce 1827 zřízen Nejvyšší soud národa. Jde o neoklasicistní budovu. Zapomínat byste neměli ani na republikánskou architekturu v rámci odborové autonomní vlády Chuquisaca. Šlo o první palác ve městě vytvořený v roce 1896. Unikátním místem se stává i místní hřbitov, kde na vás dýchne zajímavá atmosféra díky obležení významných hrobek, mauzolea a starých stromů.
Církevních objektů ve městě je skutečně mnoho. Mezi těmito uvedenými můžete čerpat další inspiraci – San Felipe Nery, Santa Teresa, San Francisco, Santo Domingo, Iglesia de la Merced, Santa Barbara, Santa Mónica, San Miguel, Santa Clara, La Recoleta, San Sebastian a San Lazaro. Nakonec si nechte i dvě oblíbené kaple, mezi něž patří Virgen de Guadalupe a Loreto's Chapel.
Mezi turisticky vyhledávané oblasti se řadí hlavní náměstí zvané Plaza 25 de Mayo, které je asi tím nejkrásnějším v celé Bolívii. Jde víceméně o relaxační místo s fontánkami, zelení a spoustou koloniálních budov po obvodu. Právě zde se nachází třeba muzeum Casa de Libertad. Opakem největšího náměstí v Sucre je největší parková plocha označovaná jako Parque Bolívar. Jde o působiště klidu, kde večer probíhají vodní show, středobodem je světelná fontána a nechybí ani lezecká replika Eiffelovy věže. Zmínka musí padnout i o menším náměstí Recoleta. To je situováno v kopci nad městem, kde se tyčí muzeum s kostelem a oblíbenou kavárnou s výhledem.
Objevovat můžete i okolní krásy bolívijského města Sucre. Asi 8 kilometrů od města se nachází přírodní skvost zvaný 7 Cascadas neboli 7 vodopádů. Výlet si udělejte také ke kráteru Marawy nebo za stopami dinosaurů. Taková oblast leží od Sucre asi 40 kilometrů. Často jsou realizovány výlety k hřebenu Maragua, a to z Chaunaca podél Rio de Socapampa. Místní cestovní agentury pořádají výlety na čtyřkolkách, trekové túry nebo tandemový paragliding. Můžete se stát dobrovolníkem v tamních centrech, začít se učit španělštinu nebo dáte přednost některé z kulturních akcí. Sucre je zkrátka městem neomezených možností.
Mnozí cestovatelé tvrdí, že kuchyně v bolívijském městě Sucre není pro vegetariány. I když to není až tak úplně pravda, něco na tom bude. Spousta pokrmů je totiž připravováno z masa, a to nejrůznějšího druhu. Kromě masa narazíte na ingredience, jakými jsou rýže, brambory, ovoce, zelenina a jiné. Pokud si chcete pochutnat na ryze tradiční gastronomii, vyzkoušejte jídlo zvané Picante de Pollo, což je trochu jiná variace grilovaného kuřete, než na jakou jsme zvyklí. Okusit byste měli grilované vepřové maso s kukuřicí a bramborem, jemuž se říká Mondongo. V mnoha pokrmech se setkáte s oblíbenou rostlinou zvanou Quinoa. Když dostanete chuť na steak na ohni, volte jídlo Chuleta nebo si dejte klasické maso s bramborem a rýží Saice. Ve výčtu skutečných dobrot bychom mohli samozřejmě pokračovat – Trucha, Machadito, Salchipapas, Anticuhos, Saltenas, Charki, Sopa de Mani a Bunuelos.
Pakliže hledáte vhodné tipy na kvalitní stravovací zařízení, přinášíme vám jich hned několik. Ve městě Sucre existuje přemíra restaurací, jenž stojí za návštěvu. Pochutnat si můžete v podnicích, jakými jsou The Bolivian Experience, Condor Café, Cosmo Cafe Restaurant, Abis Cafe, La Taverne, Montersso a Cafe Restaurant Florin.
Návštěva bolívijského města Sucre bude spojena se subtropickým vysokohorským podnebím, které je víceméně konstantní po celý rok. Jen na počátku roku může docházet k drobnějšímu poklesu teplot. Ty průměrné se celoročně pohybují mezi 16 °C až 20 °C, přičemž maxima a minima mají hranici 10 °C až 33 °C. Období od května do srpna je spíše sušší. To znamená s minimálním množstvím dešťových srážek. Od počátku podzimu do konce poloviny jara jsou deště častější a intenzivnější. Nejvíce pak v prosinci až únoru. Celoroční úhrn dešťových srážek je asi 735 milimetrů.
Sucre je velké město, které se pochopitelně potýká s kriminalitou. Riziko nebezpečí zde může narůstat v souvislosti s převratem a politickou situací v zemi. Projevuje se to v demonstracích, nepokojích a střetech mezi vládními složkami a lidmi. Před odjezdem do bolívijského města Sucre je proto vhodné zjistit si informace o aktuální situaci ve městě.
I přes toto upozornění zde platí běžná rizika, která se zvyšují spíše po setmění. A to je pohyb v některých odlehlejších částech města, kterým byste se měli raději vyhnout. Pozor si dávejte také na kapesní zloděje. Ty se koncentrují primárně na frekventovanějších místech, jakými jsou památky, trhy, obchodní domy, prostředky hromadné dopravy a podobně. V neposlední řadě je vhodné zmínit také vyšší nadmořskou výšku města, která po příjezdu nemusí dělat každému dobře.
Ceny v hlavním městě Bolívie odpovídají víceméně průměru této země. Ve městě Sucre zakoupíte spoustu produktů a služeb za podobné ceny jako v České republice. Mnohdy to bude ještě méně. Představu o cenových nákladech v této metropoli si udělejte z níže uvedených příkladů.
Dovolenou v bolívijském městě Sucre budete řešit letecky. Vaším cílem se stane letiště Sucre Airport, kam lze cestovat z letiště Václava Havla. Nutno však podotknout, že vás čekají alespoň tři mezipřistání. Doba letu se různí podle délky přestupu, takže se může pohybovat mezi 25 až 40 hodinami. Cena letenek začíná na částce kolem 25 000 Kč. Cesta z letiště do centra zabere prostřednictvím autobusové dopravy asi 40 minut vašeho času. A jak je to s přepravou v samotném městě Sucre?