Budva je oblíbeným pobřežním letoviskem Černé Hory. Město rozléhající se na stejnojmenné riviéře má za sebou poměrně dávnou historii. Uvádí se stáří až 2 500 let, což z Budvy dělá jednu z nejstarších osad situovaných u Jaderského moře.
K Budvě z pohledu správního centra patří ještě dvě přilehlá města, jimiž jsou Petrovec a Bečići. Přímo ve městě žije asi 15 000 obyvatel, v celé oblasti 60 000 lidí. Většinu obyvatelstva zde tvoří Srbové, asi třetinu pak zaujímají Černohorci.
Město Budva lze považovat nejenom za dovolenkový ráj, ale také za kulturní centrum široko daleko. Značný rozmach zde má především turistika. Kromě názvu Budva se můžete setkat ještě s dalšími označeními, jakými jsou například Budua nebo Bouthoe.
Pobřežní městečko Budva si oblíbíte především pro jeho písečné pláže, rozmanitý noční život, středověké opevnění a spoustu krásných míst. Ať už přírodního nebo historického charakteru. Nudit se zde rozhodně nebudete.
Když vyrazíte do černohorského města Budva, měli byste vědět, že se skládá ze dvou částí. Tu první tvoří Nová Budva nacházející se na pevnině. Druhou je Stará Budva umístěná na malém ostrově, k němuž však vede díky nánosům písku cesta spojená s pevninou.
Nejpůsobivější podívanou v Budvě budou s největší pravděpodobností hradby, respektive opevnění Staré Budvy. Toto místo ve vás vyvolá velice příjemné pocity. Jsou to malé klikaté uličky, hromada starých historických budov a atmosféra vyvolaná místními lidmi. Hradby pochází ze 14. a 15. století. Právě v těchto prostorách objevíte nejvýznamnější stavbu zvanou Citadela. Na jejím místě v dřívějších dobách stával kostel, samotná Citadela pochází z 19. století.
K navštěvovaným náboženským objektům se řadí Kostel sv. Sávy nebo Kostel sv. Jana Křtitele. Jeho historie sahá do 8. století a k vidění je zde přemíra nejrůznějších obrazů od benátských mistrů. Ujít byste si neměli nechat ani návštěvu Kostela sv. Marie, jenž byl založen v roce 840. V jeho prostorách je k vidění koncertní síň nebo obrazárna. V dřívějších dobách bylo toto působiště využíváno ve formě františkánského kláštera.
Když se vydáte směrem na jih Budvy, budete moci spatřit pevnost z doby rakouského panství. V této oblasti je k vidění Kostel sv. Trojice jinak zvaný Sveti Trojica. Jeho vznik proběhl někdy v 19. století. Vaším cílem se ve městě a jeho okolí může stát Holy Trinity Church, Praskvica Monastery, místní muzeum, Roman Vila Remains, kočičí muzeum, Monastery Rustovo, Manastir Duljevo a Podlastva Monastery.
Při návštěvě Budvy si budete užívat nejenom památek, ale i zábavy a relaxace. Tu vám nabídnou místní vyhlášené pláže, z nichž některé jsou označené modrou vlajkou. Asi nejoblíbenější pláží v Budvě bude Slovenska Plaža. Oblázková pláž se svou délkou 1 600 metrů je zdrojem mnohých vodních aktivit. Vedle sebe se nachází pláže Jazz a Morgan, kde si kromě oblázků užijete také hrubšího písku. V prostředí pláže Jazz si na své přijdou také nudisti. Kromě městské pláže se můžete vydat i trochu dál, například na Mala plaža. Alternativou je Aquapark Mediteran.
Vaší pozornosti samozřejmě nemusí ujít ani noční život, který zprostředkovávají kluby Trocadero a Top Hill. Zavítat lze do kasina Merit Casino Royal Splendid. Přes den vás v létě budou bavit nejrůznější divadelní představení nebo budete mít štěstí a trefíte se do některého z tamních festivalů.
Vzhledem k situování města Budva si budete pochutnávat primárně na rybách a mořských plodech. Výjimkou pochopitelně nejsou ani ostatní druhy masa. Velice často se setkáte s bylinkovým kořením, přípravou pochutin na grilu nebo na oleji. Vedle známé černohorské polévky Supa lze okusit třeba svěží Balkánský salát, jídlo zvané Džigerica, Čevapi, Kačamak a Cicvara. V rámci dovolené v Budvě se pochopitelně nebudete ochuzovat ani o vynikající místní dezerty. Mezi nimi jednoznačně vede Ruštule, Baklava a známá turecká sladkost Tulumba. K rybám se hodí některé z tamních vín, popřípadě vsadíte na tvrdší pálenku zvanou Rakije. Oblíbeným nealkoholickým nápojem je káva.
Milovníci tradiční kuchyně by měli v Budvě navštívit restaurace typu Konoba Portun, Konoba Bocun, Kafana Rivijera a Restoran Lim. Když si budete chtít dopřát něco více luxusnějšího, zajděte se do podniků Perla Restaurant and Club, Restaurant & Caffe VIVALDI, Korkovado a Dukley Beach Lounge.
Při plánování dovolené v Budvě si můžete být jisti, že si užijete hřejivého přímořského klimatu. Letní teploty se zde totiž pohybují kolem 31 °C. A to v kombinaci s minimálními dešťovými srážkami. Pro milovníky pláží a koupání je tedy ideální období návštěvy v červenci nebo v srpnu. Pokud chcete poznávat místní památky, vyberte si přijatelnější klima, které je mezi květnem a červnem, kdy jsou teploty na úrovni 23 °C až 26 °C. Ani zimy nejsou v Budvě ničím kritickým. Jsou mírné s teplotami mezi 4 °C až 11 °C. Od listopadu do dubna však musíte počítat s výraznějšími dešťovými srážkami, které mohou být i 250 milimetrů za měsíc.
Bezpečnostní situace v Budvě odpovídá standardu podobných přímořských letovisek. Určitě se zde budete cítit bezpečně, o tom není žádných pochyb. Jako všude jinde, i zde si dávejte pozor na své osobní věci, peníze a cennosti. To platí hlavně na plážích, kde byste je neměli nechávat bez dozoru. Na kapesní zloděje můžete narazit také na více frekventovaných místech. To je třeba v centru, ve Starém Městě, u památek nebo na trzích.
Když Budvu navštívíte během léta, nepodceňujte sílu tamního slunka. Ať už se budete povalovat na pláži nebo vyrazíte na výlet do okolí, používejte opalovací krém s vyšším faktorem, mějte pokrývku hlavy a dodržujte pravidelný pitný režim. Jiné nebezpečí vám zde nehrozí.
Cenové náklady v Černé Hoře jsou obecně velice přijatelné. Vzhledem k tomu, že Budva je přímořským letoviskem, je třeba počítat s trochu vyššími cenami, než je běžný průměr v zemi. Nejde však o nic závratného. Zde je několik příkladů průměrných cen.
Abyste se dostali autem nebo autobusem do tohoto černohorského přímořského letoviska, budete muset urazit vzdálenost kolem 1 300 kilometrů, což může představovat jízdu dlouhou 17 až 21 hodin. Proto se asi vyplatí uvažovat o letecké přepravě. Vaším cílem se stane letiště Tivat nacházející se asi 21 kilometrů od města Budva. Dobu přesunu rozhodně zkrátíte. Na druhou stranu počítejte s náklady na letenku ve výši kolem 5 000 Kč až 7 000 Kč. Vzhledem k tomu, že toto letiště není obsluhováno veřejnou dopravou, musíte si vzít pro přesun do města taxíka nebo si zde půjčíte automobil.