Černá Hora je malým státem jihovýchodní Evropy rozprostírající se u Jaderského moře. Právě u této destinace více než kde jinde platí, že to nejkrásnější může být zabaleno v miniaturním balíčku. Na relativně malé rozloze se vám totiž dostane nezapomenutelného cestovatelského zážitku. Okusíte majestátné hory s překrásnými výhledy, ale také okouzlující pláže, kde se lze oddávat nekonečné relaxaci. Černá Hora na vás dýchne pocitem upřímnosti a pohostinnosti. Tato destinace v sobě skrývá jedny z nejpozoruhodnějších scenérií světa, pyšní se významnou kulturní historií a dokáže každému cestovateli nabídnout něco. Dovolená v Černé Hoře je zkrátka výjimečná.
Vzhledem k tomu, že většina území je hornatého charakteru, rozhodně vaší pozornosti neunikne Dinárské pohoří, na kterém se tyčí několik velkých a významných vrcholků – Dobra Kolata a Zla Kolata. Ne nadarmo je Černá Hora označována, jako ekologický stát, v němž můžete nalézt pět národních parků přinášejících krásy přírody. I když je v zemi minimum velkých řek, přesto narazíte na vodní plochy v podobě řeky Morača, Cetina, Zeta nebo na Skadarské jezero.
Černá Hora je zdrojem mnohých pohybových a sportovních aktivit. Cestovatelé často dávají přednost vysokohorské turistice, paraglidingu, potápění, ale také adrenalinovému raftingu v kaňonu řeky Tara. Tohle všechno můžete spojit se zábavou v přímořských letoviscích, kde na vás čekají aquaparky a bujarý noční život. V tomto ohledu si každý turista přijde na to své, natož když takovou dovolenou do Černé Hory spojíte s poznáváním jejích krás.
Odhalování této země můžete započít v hlavní metropoli, kterou je Podgorica. Město je situováno na soutoku řek Ribnice a Morače. Při procházkách městem si užijete pohledu na Královský palác z roku 1889, staré město Stara Varoš nebo dáte přednost hodinové věži Sahat-Kula. Z pohledu architektury vás zaujme i Stará radnice. Pokud tíhnete k historii, vyplatí se navštívit starobylé město Kotor, v němž se tyčí pevnost sv. Jana, kostel sv. Lukáše a katedrála sv. Tryfóna. Poutavý je i starý kostel Panny Marie pocházející z roku 1221.
Černá Hora je poseta zajímavými přímořskými letovisky, která pojí přemíru turistických služeb s historií. Jedním z nich je například Ulcinj, kde se kromě dvaceti kilometrů pláží nachází i starý hrad. V okolí máte možnost pozorovat pestrý podmořský svět. Z pohledu letovisek je třeba upozornit na Budvu. Místo rozprostírající se v Budvanské zátoce. O kousek dál je letovisko Bečići, kde se můžete ubytovat v luxusních hotelích a procházet se po dlouhých promenádách. Dalším letoviskem je Čanj, kde vás s největší pravděpodobností zaujme Královnina pláž. Právě tohle místo je mezi cestovateli označováno, jako sluneční pobřeží Jadranu. Pokud hledáte podobná zajímavá působiště, pak do svého itineráře zahrňte i ostrov Stefan. Malá rybářská vesnička vás osloví svou malebností, ale také menšími plážemi a klášterem Praskvica.
Když se řekne Černá Hora, mnohým se vybaví přemíra národních parků. Přírodní zázemí má tato země skutečně pestré. Začít můžete třeba v Národním parku Durmitor, který na svém území ukrývá nejvyšší horu Bokotov Kuk dosahující výšky 2 523 metrů nad mořem. Na vrcholcích jsou k vidění ledovcová jezera. Odtud se můžete vydat k Národnímu parku Skadarské jezero, kde se mimochodem nachází největší ptačí rezervace na světě. Žije zde totiž více jak 270 druhů ptáků. Mnohé vám nabídne i Národní park Biogradska Gora. Ten je naopak nejstarší chráněnou oblastí v Evropě. Při jeho návštěvě se můžete podívat na ledovcové jezero Biograd. Putování po národních parcích Černé Hory zakončete třeba v Národním parku Lovcén. Tohle místo je velice často označováno, jako Černohorský Olymp. Vedle krásné přírody můžete navštívit i mauzoleum Jezerski vrh Petra II. Petroviće Njegoše.
Při návštěvě Černé Hory se nudit rozhodně nebudete. A kdybyste na cestování po této zaslíbené zemi měli přece jenom více času, můžete navštívit letovisko Petrovac na moru. Poblíž něho jsou známé ostrůvky Sveta Nedelja a Katic. Popřípadě vás osloví starobylý přístav Porto Montenegro, kde je námořnické muzeum. Oslnivým se pro vás stane i klášter Morača ze 13. století. O něco mladší je klášter Ostrog ze 17. století. A co dalšího v Černé Hoře rozhodně nevynechat? Je to třeba Bora Kotorská, Stari Bar a kaňon řeky Mrtvice, kde spatříte skutečné přírodní krásy.
Gastronomie se v Černé Hoře liší podle toho, zda si dáte jídlo u moře či ve vnitrozemí. Přímořské oblasti preferují mořské plody a zeleninu. Ve vnitrozemí jednoznačně vedou mléčné výrobky, obilniny a jehněčí maso. K častým ingrediencím patří olivy, dřeňová kapusta nebo vepřové klobásy. Mezi zajímavé pokrmy se řadí například pečivo z tenkého filo těsta zvané Burek, typické balkánské jídlo Ćevapi a válečky z mletého masa Pljeskavica. V Černé Hoře má svou tradici také sušená šunka zvaná Pršut a Musaka – několikavrstvé masové jídlo s bešamelovou omáčkou. Vedle bohatého zastoupení sýrů si budete pochutnávat i na produktech, jakými jsou oranžová pasta Ajvar, kukuřičná kaše Kačamak a speciální nakrájené kousky chleba Popara.
V Černé Hoře jsou populární například uzeniny, mezi nimiž má své velké zastoupení sušené skopové maso Kaštradina. Pokud dáváte přednost sýrům, okuste Sir nebo sýr hodně podobný máslu zvaný Skorup. Po lahodném obědě by mělo následovat něco sladkého. Populární laskominou je Tulumba, Baklava a osmažené kousky kynutého těsta zvané Popara. Všechno je pak zapotřebí náležitě zapít. V Černé Hoře velice často narazíte na nabídku kvalitní turecké kávy. Populární jsou červená vína Vranac. Jestliže patříte k milovníkům piva, okuste místní značku Nikšičko. Pakliže dáváte přednost něčemu tvrdšímu, osloví vás pálenka Lozova rakija nebo hořký likér Pelinkovac. U některých pokrmů si zároveň můžete povšimnout, že jsou ovlivněny gastronomií sousedních zemí.
Zobrazit volné termíny