Ulcinj je černohorské město ležící na jihu země přímo u Jaderského moře nedaleko hranic s Albánií. Celková rozloha města a přilehlých obcí je 255 kilometrů čtverečních. Žije zde přes 10 tisíc obyvatel a většina z nich jsou Albánci.
Město Ulcinj je označováno jako jedno z nejstarších měst v oblasti Jadranu, protože jeho historie sahá až do 5. století před naším letopočtem. Římané se na toto území dostali někdy kolem roku 163 před naším letopočtem. V roce 1405 patřilo k Benátské republice a od roku 1571 zase k Osmanské říši. Teprve až od roku 1878 je Ulcinj součástí Černé Hory.
Ve městě se nachází několik sportovních klubů, základní a střední školy, a především spousta lokalit určených k rekreaci. S černohorským městem Ulcinj jsou spojována taková jména jako spisovatel Andrej Nikolaidis, malíř Ndoc Martini a atlet Božidar Đurašković.
Město Ulcinj je určitě turistickým letoviskem, které nabízí mnohem více než jenom pláže a promenády. Je to řada historických objektů, bohatý kulturní program a přemíra sportovních a zábavních aktivit.
Poznávání černohorského města Ulcinj začněte ve Starém městě, jež je spjato se starobylým opevněním, které však bylo v roce 1979 poškozeno zemětřesením. Ze Starého města se nabízí překrásný výhled na Malou Plažu. Kromě míst s velkým rozhledem můžete navštívit třeba městské muzeum. V jeho útrobách jsou římské a osmanské artefakty. Vstup do Starého města zajišťuje Horní brána. Nedaleko muzea je situována fontána ze 17. století. Dnes už se z ní zachoval spíše jen kohoutek s vodou a arabské nápisy vytesané do kamene.
Pokud jde o náboženské objekty, udělejte si procházku ke Katedrále sv. Mikuláše. Jde o pravoslavný objekt postavený v roce 1890. V jeho útrobách lze obdivovat překrásné malby a fresky. Relativně blízko stojí Památník svobody realizovaný v socialistickém duchu. Vydat se můžete také k soše Matky Terezy. Ta je u tamní lékařské kliniky a obvykle je obklopena spoustou květin.
Ve městě Ulcinj se nachází několik mešit. Jednou z nich je například Námořnická mešita postavená v roce 2012. Ta nahradila původní mešitu z roku 1931. Ještě před ní na tomto místě stával maják. Oblíbená je Lamitova mešita z roku 1689, která musela být upravena po ničivém zemětřesení z roku 1979. V jejím případě budete obdivovat krásné dřevěné obložení. Z roku 1728 pochází Mezjah mešita, v níž je dřevěné mezipatro a šikmá podlaha. Častým turistickým cílem je Kryepazarit mešita z roku 1749 nebo Pashaova mešita z roku 1719. Ta tvoří velice elegantní budovu.
Významných míst je v černohorském městě Ulcinj více než dost. Je to například náměstí zvané Slave Square nebo Balsic Tower. Vedle benátského paláce neopomínejte ani na vinařství Winery Milovic.
Vaše putování po památkách může pokračovat i na místech s krásnou přírodou. Je to ostrov Ada Bojana nedaleko stejnojmenné řeky. Delším výletem se vám stane cesta do Přírodní a kulturně historické oblasti Kotor, která je od roku 1979 zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Podívat se můžete do lokality Solana Ulcinj.
Návštěva města bude dozajista spojena i s vodními radovánkami, jimž se lze věnovat na některé z vybraných místních pláží. K těm známým patří Velika Plaža, Valdanos, Mala Plaža, Ladie Beach, Old Ulcinj, Safari Beach, Tropicana Beach, Liman II, Noki Beach, Miami Beach, Tampico Beach a Havana Beach.
Při návštěvě města Ulcinj si přijde na své opravdu každý. Denně můžete na jídelním lístku ochutnávat různé druhy ryb a mořských plodů připravovaných na nejrůznější způsoby. Oblíbené je grilování a dušení. Vedle ryb vede i maso a hodně zeleniny, včetně mléčných výrobků. Z těch tradičních jídel v Ulcinju lze ochutnat Musaku, Pršut, Mješano meso, Ćevapi a Pljeskavicu. Vynikající je také pokrm Japraki, Cicvara a Priganice. K pití si dejte černohorské pivo nebo víno.
Abyste se o těchto slovech přesvědčili na vlastní kůži, měli byste navštívit některou z tamních vyhlášených restaurací. Populární je Restaurant Antigona, Restaurant Taphana, Teuta a Terra Promessa. Levně a dobře se najíte také v podnicích Dulcinea, La Tavola, Bella Vista a Restaurant Lovac Since 1928.
Ve městě Ulcinj si užijete středomořské klima, které se promítá do velice příjemných letních měsíců. Průměrná teplota se pohybuje mezi 24 °C až 29 °C. Od června do srpna je třeba počítat s vyšší vlhkostí a občasnými odpoledními bouřkami a deštěm. Podstatně výraznější srážky spadnou v průběhu zimy. Jejich intenzita se stupňuje od října a ustává na konci dubna. Zimy jsou sice deštivé, avšak teplotně mírné. Průměrná teplota je kolem 4 °C až 8 °C. Celoroční úhrn srážek je kolem 1 250 milimetrů. Návštěvu města Ulcinj byste proto měli plánovat s přihlédnutím k ročnímu období.
Bezpečnostní situace v černohorském městě Ulcinj je stejná, jako u jiných přímořských letovisek v Jadranu. To znamená, že v oblastech s více lidmi dávejte pozor na své osobní věcí. Zároveň nenechávejte cennosti bez dozoru na pláži. Noční procházky městem a po promenádách jsou v Ulcinju bezpečné. Jediné co, tak nepodceňujte pitný režim v letních měsících a nepřeceňujte své síly při vodních radovánkách v moři. Nic jiného vám zde nehrozí.
Ulcinj je sice přímořským turistickým letoviskem, ceny zde jsou však přiměřené. A to se týká nejen sortimentu dostupného v supermarketech, ale také v restauracích. Na níže uvedených příkladech si uděláte lepší představu o průměrných cenách.
Vzhledem k tomu, že se město Ulcinj nachází až na jihu Černé Hory, autem z Prahy byste museli urazit vzdálenost dlouhou 1 450 kilometrů. To vám zabere minimálně 16 až 18 hodin času při jízdě plánované přes Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko. Alternativou je letecká doprava. Ulcinj však žádné letiště nemá a tím nejbližším je Tivat nebo Podgorica. Ty se nachází zhruba 70 kilometrů od města. Pokud zvolíte odlet z letiště Václava Havla, obvykle počítejte s přestupem a dobou letu kolem 5 hodin. U přímých letů z okolních letišť, jako je Vídeň nebo Berlín, je délka letu 2 hodiny. Ceny letenek jsou od 3 000 Kč do 7 000 Kč. Ať už přistanete v Tivatu nebo Podrogice, vždy se do Ulcinju dostanete autobusovou dopravou nebo si na letišti půjčíte auto.