Tivat je menším městem Černé Hory s rozlohou asi 46 kilometrů čtverečních. Turistické letovisko nacházející se v Tivatském zálivu Boky Kotorské. Jde o místo s 11 tisíci obyvateli, ve kterém vzkvétá turistický ruch.
Město Tivat je spíše mladšího charakteru, což dokazuje založení ve 14. století. Ještě nyní jsou na řadě míst známky staré římské a řecké osady. V dřívějších dobách neslo město název Theudo, Teude nebo Theode. Rozmach černohorského města započal až v 19. století. Teprve až po roce 1889 se Tivat stal oficiálním městem.
Od roku 1971 zde funguje mezinárodní letiště. Dominantou města je přístav, cihelna a místní loděnice. Hlavními obyvateli jsou především Černohorci a Srbové. Díky přílivu většího množství turistů vzniklo ve městě spoustu hotelů.
Město Tivat je vyhledáváno hlavně v souvislosti s místními plážemi. Pobřeží Tivatské zátoky toho má určitě hodně co nabídnout. Těšit se můžete na místní kostelíky, sportovní aktivity, ale také na příjemný kulturní zážitek a noční zábavu.
Jako první si udělejte procházku k přístavu Porto Montenegro, který se nachází v zátoce Kotor. V této bývalé loděnici můžete pohlédnout na jedny z nejkrásnějších jachet světa. Sjíždí se sem luxusní lodě z širokého okolí. Přístav je ohromující podívanou hlavně v noci, kdy se celé nábřeží rozsvítí a vy se můžete oddávat nezapomenutelnému zážitku.
V souvislosti s loděmi si nenechte ujít ani Muzeum námořního dědictví, v němž je více jak 300 exponátů souvisejících s lodní historií. K vidění je třeba jugoslávská ponorka P-821 a mnohá další plavidla. Muzeum je odkazem loděnice Arsenal a má toho hodně co nabídnout. Vaše kroky mohou směřovat i do Muzea a galerie Bucá-Luković. Uvidíte více jak 500 let starou ohradu s katolickou kaplí. V obranné věži jsou umístěny nejrůznější rybářské, zemědělské, ale i římské artefakty. Nechybí ani lidové kroje a ostatní předměty.
Příjemná atmosféra na váš čeká i v Městském parku vybudovaném v roce 1892 rodinou Kotorů. V rozmanité botanické zahradě budete moci spatřit řadu exotických rostlin. V zátoce Tivat lze navštívit tři nejoblíbenější ostrovy. Je to Ostrov květin, kde jsou k vidění ostatky kláštera sv. Archanděla z 13. století. Tím největším ostrovem je Saint Marco Island. Dále je to ostrov Panny Marie Milosrdné, kde byl svého času postaven Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie.
V Tivatu a v jeho blízkém okolí je určitě řada dalších lákavých turistických cílů, mezi něž patří oblast Vrmac, kde vzkvétá turistika, ostrov Gospa od Škrpjela, poloostrov Luštica, hrad Castle of San Giovanni, kostel Church of Our Lady of Remedy, pevnost Fort Trašte, kostel Otok, park Župa a Roman Mosaics. Nevynechejte ani pevnost Gorazda a přírodní rezervaci Solila.
Když navštívíte černohorské městečko Tivat, určitě skončíte na některé z místních pláží. Za podívanou stojí Kalardovo Beach, Solila Beach, Almara Beach Club a Belane Beach. Ochuzovat se nemusíte ani o pohybové aktivity. Populární je zde paddleboarding, plavby lodí a jachting, cyklistika, canyoning, golf, lukostřelba a kuželky. Zajet můžete do Wake Park, kde máte k dispozici paintball, půjčovnu kajaků a plážový fotbal.
Náročný den lze spojit i s kulturním zážitkem, protože v letních měsících se zde koná řada festivalů a společenských akcí. Popřípadě si užívejte nočního života v některém z nočních klubů. Romantické atmosféře při živé hudbě podlehne určitě každý.
V Tivatu si užijete lahodné přímořské kuchyně. Na jídelníčku se velice často objevují ryby a dary moře, včetně sladkovodních ryb. Důraz je zde kladen spíše na zdravější kuchyni, kterou tvoří pórek, olivový olej, olivy, petržel a velké množství zeleniny. Z tradičních jídel můžete ochutnat Pljeskavica, Pršut, Čevapi, Džigerica, Čorba a vynikající Balkánský salát. Vedle černohorského piva lze vyzkoušet oblíbené ovčí mléko nebo si dáte pověstnou pálenku zvanou Rakije.
Pokud chcete ochutnat tradiční pokrmy Tivatu, pak se z místních pizzerií raději přesuňte do některého z následujících podniků. Jsou to Giardino, One nebo Al Posto Giusto. Jestliže prahnete po luxusnějším gastronomickém zážitku, stanou se vaším cílem restaurace jako La Pirogue, Roberto´s Mare a Murano Restauratn Hotel Regent Porto Montenegro.
Tivat je typickým přímořským letoviskem, kam vyráží spousta turistů také kvůli koupání a příjemnému teplu. Toho všeho se dočkáte především v letním období. Nejtepleji je od června do srpna, kdy se průměrné teploty pohybují kolem 25 °C. Ty nejvyšší pochopitelně překračují hranici 33 °C až 35 °C. Díky tomu má moře asi 24 °C. Kdybyste do Tivatu naopak vyrazili v zimním období, počítejte s tím, že průměrné teploty klesají k 8 °C až 10 °C. To platí také pro klesající teplotu moře na 13 °C.
Černohorské přímořské městečko Tivat lze označit za bezpečné. Průměrná kriminalita poukazuje na to, že se zde nemusíte obávat ničeho nestandardního. Pozor si dávejte spíše jen na kapesní krádeže, které jsou bohužel všudypřítomné ve všech podobných destinacích. Týká se to přelidněných promenád nebo kulturních akcí, kde je větší koncentrace lidí. Pokud vyrazíte na pláž, raději si nechávejte cennosti v hotelovém trezoru nebo je nespouštějte z očí.
Ceny v Tivatu jsou velice přijatelné na to, že jde o přímořské turistické letovisko. A to platí i v porovnání s Českou republikou. Rozhodně nikterak nevybočují z průměru Černé Hory. Pro představu se začtěte do níže uvedených příkladů.
Cesta autem z Prahy do černohorského Tivatu vzdáleného 1 350 kilometrů vám bude trvat asi 14 hodin. Trasa vede přes Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko. Autobusová ani vlaková doprava v tomto případě nepřipadají v úvahu. To už je lepší z pohledu komfortu a rychlosti zvolit letecký přesun. Z pražského letiště Václava Havla můžete doletět až na letiště Tivat, nacházejícího se asi 7 kilometrů od historického města Kotor. Počítat musíte minimálně s jedním mezipřistáním, obvykle v Bělorusku. Díky tomu se prodlouží doba cesty na 5 hodin. Průměrné ceny letenek jsou mezi 4 500 Kč až 6 500 Kč. Po přistání máte dvě možnosti, jak se dostat do Tivatu.