Kotor je pobřežním městem Černé Hory, které se nachází ve stejnojmenném zálivu u Jaderského moře. Velice často je toto místo označováno jako nejjižnější fjord Evropy. Kotor je spojen s benátským opevněním a nedalekými vápencovými útesy Lovćen a Orjen.
První historické zmínky o městě pochází z roku 168 před naším letopočtem, a to ještě za dob Římanů. Velký rozmach zaznamenala tato přímořská metropole v roce 2000, od kdy stoupá zájem turistů o toto město. Spousta návštěvníků se sem dopraví i prostřednictvím výletních lodí.
Toto kulturní a historické centrum Černé Hory bylo mimo jiné zapsáno i na seznam světového dědictví UNESCO, a to díky zmiňovanému opevnění. Na tento seznam se město dostalo v roce 1979. Město Kotor je součástí Černé Hory od roku 2006.
Kotor láká spoustu turistů především na své staré město a řadu historických objektů. Kromě toho se vám nabízí příjemná možnost relaxace u moře a bohatý kulturní program. Při návštěvě Kotoru si jednoduše každý přijde na to své.
Návštěvu Kotoru můžete začít u městských hradeb, jež jsou jedinečným prvkem tohoto místa. Mají tvar trojúhelníku a jejich celková délka dosahuje pěti kilometrů. První výstavba byla započata v 9. století a k poslednímu rozšiřování došlo v 18. století. Na mnoha místech jsou hradby vysoké až 20 metrů. Jejich nedílnou součástí jsou tři významné brány. Je to Mořská brána, Říční brána na severu a Jižní brána. Ta pochází ze 13. století.
Když se budete chtít podívat na místní náboženské objekty, určitě si vyberete. Začít lze u Katedrály sv. Tripuna, jež je nejznámější ve městě. Na jejím místě kdysi stávala rotunda z 9. století. Katedrála v Kotoru byla dokončena ve 12. století. Zajímavé jsou především její skvostné interiéry. Dále lze pokračovat ke Kostelu sv. Mikuláše, který byl vystaven v 16. století a o tři století později jej bohužel poškodil požár. Za zmínku stojí i Kostel sv. Lukáše, kde jsou k vidění fresky z 12. století.
Těmito třemi objekty to však v Kotoru rozhodně nekončí, nýbrž začíná. Ve městě se nachází ještě románský Kostel Panny Marie z roku 1221, Kostel sv. Anny, Kostel sv. Pavla, Kostel sv. Kláry s originálním mramorovým oltářem a Kostel sv. Josefa. Kostel Matky Boží od zdraví je dokonce zasazen do pásu městských hradeb.
V Kotoru stojí i několik originálních paláců, z nichž ty nejznámější jsou Palác Drago, Palác Bizanti ze 17. století a Palác Grgurin. Ten je propojen s Námořním muzeem. To je mimochodem označováno jako nejkrásnější muzeum v Černé Hoře. Pochází ze 17. století a jsou v něm umístěna nejrůznější lodní zařízení, modely lodí a podobně.
Zmínit bychom měli ještě Hodinovou věž ze 16. století a Náměstí zbraní. Právě na něm se nachází hodinová věž a benátský palác, včetně místního divadla. Jde o nejkrásnější náměstí v Kotoru. Při procházkách okolními uličkami budete navíc míjet obytné domy pocházející ze 14. až 17. století.
Kotor, to je pochopitelně i sport a zábava. Užívat si budete spousty vodních radovánek. Z pohledu pravidelných akcí lze zmínit Rybářské fešty, Mezinárodní karneval, Kotorské letní slavnosti, Festival filmů a podmoří nebo Bokelskou noc.
I jednodenní výlety mimo město Kotor rozhodně stojí za to, ať už jde o památná místa nebo přírodní lokality. Za zmínku stojí pohoří Lovćen, na ostrově Boca kotorská je to Gospa od Škrpjela, klášter Sveti Dorde, pěší turistika v oblasti Vrmac, Sveti Marko Island, Mausoleum of Petar II Petrovic-Njegos, hrad Fort Gorazda, klášter Scoglio del Convento, kostel Otok a další.
Ve městě Kotor se můžete spolehnout na přípravu potravin z kvalitních surovin. To se následně promítá do výsledné chuti. Pokud chcete okusit tradiční jídla tohoto místa, pak zvolte pokrmy jako Burek, Džigerica, Kačamak, Japrak, Kajmak, Musaka, Ćevapi a Jagnjetina u mlijeku. V okamžiku, kdy si pochutnáte na vynikajícím hlavním chodu, je nejvyšší čas přejít k něčemu sladkému. Lahodnou tečkou za dobrým jídlem se stane Tulumbu, Baklava nebo Priganica. Kromě černohorských piv můžete jídlo zapíjet také populární pálenkou Rakije nebo dáte přednost vybraným bílým vínům.
V Kotoru určitě nevynechte návštěvu restaurací Atlantic, Konoba Scala Santa, Tanjga a Verige65 Restaurant & Bar. Milovníci luxusnější stravy si rádi zajdou do podniků jako La Pirogue, Konoba Barba, Galion a Murano Restaurant Hotel Regent Porto Montenegro.
V Kotoru si užijete hřejivého středomořského klimatu. To znamená, že léto zde bude spjato s teplotami překračujícími hranici 30 °C. Velice příjemná bude i teplota moře. Nejméně dešťových srážek spadne v srpnu. Naopak nejvíce od listopadu do března. Ani v zimě v Kotoru však nebudete mrznout. Průměrné denní teploty jsou mezi 11 °C až 13 °C. Pokud nejste příznivci vysokých teplot, ideální dobou pro návštěvu tohoto místa vám bude jaro nebo podzim. V tomto období jsou teploty nižší kolem 15 °C až 22 °C.
Kotor se po roce 2000 stal vyhledávanou turistickou destinací, která je spojena s odpovídající bezpečností. To znamená, že se zde nemusíte obávat žádné kriminality. Pouze běžných věcí, jež jsou součástí podobných míst v celé Evropě. Na mysli máme především kapesní krádeže na frekventovanějších místech. Pokud si budete užívat vodních hrádek, raději nenechávejte cennosti bez dozoru. Když budete plánovat výlety po okolí, nepodceňujte dostatečný pitný režim, opalovací krém s vyšším faktorem a pokrývku hlavy. To platí především v horkém letním období. Na nic zvláštního si zde pozor dávat nemusíte.
Kotor patří mezi menší turistická letoviska Černé Hory, což se pozitivním způsobem promítá i do cenových nákladů. Ty by českého turistu neměly překvapit. Ostatně, níže uvedené příklady průměrných cen vám napoví více.
Pokud dáváte přednost pohodlné a rychlé cestě do černohorského města Kotor, využijte leteckou dopravu. Autem či autobusem by vaše cesta mohla trvat klidně 19 hodin. Kdežto letadlem to bude v řádu hodin. Asi 7 kilometrů od Kotoru se nachází letiště Tivat. Při odletu z letiště Václava Havla budete muset počítat s jedním přestupem. Cena letenky se pohybuje kolem 6 500 Kč. Jediným spojením s městem jsou místní taxi služby. Do centra Kotoru se dostanete za pár minut a cesta vás vyjde do 10 EUR.