Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Písek: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Písek

Rychlé informace
Rozloha 63,22 km²
Počet obyvatel 30 415
Hustota zalidnění 481 obyv./km²
Nadmořská výška 378 m. n. m.
Stáří města 12. století

Písek se dělí na devět částí a je okresním městem. Leží asi tři kilometry jihovýchodním směrem od města Jablunkov. Rozkládá se na pravém břehu řeky Olše, konkrétně v Jablunkové brázdě.

Písek byl oficiálně založen v roce 1243. Do 19. století byl městem krajským a sídelním městem Prácheňska. V současnosti se zde nachází velký počet středních škol, díky čemuž se o Písku mluví jako o městě univerzitního charakteru. Žádná skutečná univerzita zde však nefunguje. Od roku 2003 tu ale působí soukromá vysoká škola, Filmová akademie Miroslava Ondříčka, vzniklá z VOŠ.

Nejvýznamnější částí Písku je jeho částečně zrekonstruované centrum, které se stalo městskou památkovou rezervací. 

Mezi významné přírodní dominanty v okolí se řadí rezervace Plenisko, která je pozůstatkem karpatského lesa. Historické pamětihodnosti a okolní přírodní krásy pomáhají městu rozvíjet jeho cestovní ruch.

Jaké nabízí Písek památky a zajímavosti?

Co lze v Písku dělat?

Písek je městem, které stojí za návštěvu hned z několika hlavních důvodů. K vidění je cenná památková zóna a historické jádro. Na turisty zde čeká přemíra zážitků, muzejních ploch, kulturních akcí a také děti si přijdou na to své. Okolí Písku je spjato s rozmanitou přírodou, takže lze velice snadno spojit rekreační dovolenou s přemírou nejrůznějších aktivit.

Nepřehlédnutelnou dominantou Písku je bezpochyby místní hrad, který je chráněnou kulturní památkou. Jeho historie sahá do poloviny 13. století a v jeho prostorách můžete obdivovat velice zachovalé interiéry. Když se řekne Písek, každému by se měl vybavit kamenný most, jehož neoficiální název je Jelení most. Zajímavý je v tom, že patří k nejstarším mostům nacházejícím se v České republice. Další obdivuhodnou stavbou je sladovna právovárečného měšťanstva, což je bývalý průmyslový objekt s číslem popisným 113. Nádherný je také zemský hřebčinec zabývající se chovem koní, jehož architektura je skutečným skvostem. Vybudován byl na přelomu 19. a 20. století.

Ochuzeni nebudete ani o církevní stavby v Písku. Těch je více než dost. Začít můžete u kostela Narození Panny Marie. Součástí trojlodní baziliky je Písecká věž, která je pomyslným symbolem města. Zavítat byste měli ke kostelu Povýšení sv. Kříže nebo ke kostelu Nejsvětější Trojice. Tato gotická budova vznikla v 16. století. Zajímavé jsou i ostatní stavby tohoto typu, jako je kostel sv. Václava a kostel sv. Karla. V Písku se mimo jiné nachází synagoga a židovský hřbitov. A na jaké ostatní cíle se můžete zaměřit?

Určitě to bude Putimská brána, jež kdysi chránila město. Unikátní je městská elektrárna, osobitý hotel Otava, Mariánské sousoší a památník Adolfa Heyduka. Když zatoužíte po tom, shlédnout dům s číslem popisným 1, pak zamiřte k domu Městské kompanie. Na náměstí nevynechejte ani budovu radnice. Pokud zavítáte za hranice města, směřujte k pohádkové kovárně Selibov, na Horní tvrz Kestřany a na rozhlednu Vysoký Kamík. Vyhledávaným cílem je také tvrz Klokočín na levém břehu řeky Blanice, která je zasazena v překrásné luční krajině. Její vznik je datován 14. stoletím.

Ochuzovat se pochopitelně nemusíte ani o přírodní zajímavosti a dostatek zeleně. Co takhle Písecké hory, které jsou jako stvořené pro pěší turistiku a cykloturistiku? Dále to může být Řežabinec a Řežabinecké tůně. Za zvířátky vyrazte do krokodýlí zoo Protivín.

Místní zvyky a kultura

Vzhledem k tomu, že je Písek sídelním městem Prácheňského kraje, můžete se tu setkat s řadou nejrůznějších tradic a zvyklostí. Za zmínku stojí místní folklor, zpěv a lidové tradice. V rámci širšího okolí lze zmínit dudáctví, vorařství, rybářství a výrobu krajky. V Písku dostanete možnost okusit nejrůznější receptury spojené s touto oblastí. Je to například Hnětýnka, což je malý dortík o průměru 15 centimetrů. Dále jsou to štěkenské koláčky nebo Bramborka, což je kynutá bramborová buchta. V Písku a okolí je zpozorovatelné prácheňské nářečí, které se poměrně charakteristické. Dokazuje to několik následujících příkladů – mjekej, mjesto, mjilej, bjič, jivo a mje.

Ceny

Město Písek spadá do českého průměru z pohledu cenových nákladů. Centrum se stane dražší záležitostí, v okrajových částech je tomu naopak. Každý si tu přijde na to své. Kvalitní tříhvězdičkový hotel můžete nalézt už od 980 Kč za noc. Od 1 200 Kč za noc lze bydlet dokonce na náměstí. Cena za ubytování se následně zvyšuje s kvalitou hotelu. Cena za vstup na hrad je vyloženě symbolická a vychází na 20 Kč. Pokud budete chtít využít místní plavecký bazén, zaplatíte za hodinu 42 Kč. Oblíbená zábava v podání Laser Arény stojí 95 Kč za hru, v lezeckém centru necháte 120 Kč a za běžný oběd v levnější restauraci zaplatíte mezi 100 Kč až 150 Kč.

Doprava

Z pohledu dopravy nebudete mít v Písku jakýkoliv problém. Při jízdě do města můžete využívat třeba silnici první třídy I/29 z Tábora. Snadný příjezd je z Českých Budějovic, Plzně, a dokonce i z Prahy. Napojit se můžete na dálnici D4 z Příbrami. V jižní části města se nachází hlavní vlakové nádraží, takže z výše jmenovaných měst lze dorazit i vlakem. Kromě nádraží je tu stanice Písek – město. Výjimkou nejsou ani dálkové autobusy. V samotném městě a okolí funguje městská hromadná doprava. Ta je tvořena jedenácti autobusovými linkami.

  • Cena plného jízdného v hotovosti vychází na 16 Kč, bezhotovostně je to 10,40 Kč.
  • Měsíční jízdenka stojí 260 Kč.

Velké náměstí a přilehlé Palackého sady v centru si projdete během 10-15 minut. Pokud budete mít zájem, lze pro rychlejší přesun vsadit na místní taxi služby. Jejich cena je kolem 22 Kč až 25 Kč za kilometr. Písek, potažmo Písecko je protnuto spoustou cyklostezek, takže to může být jeden z vašich dalších způsobů dopravy.