Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Jihočeský kraj: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Jihočeský kraj

Rychlé informace
Krajské město České Budějovice
Rozloha 10 058 km²
Počet obyvatel 642 133

Jihočeský kraj leží na jihu Čech a jeho část zasahuje kousek na Moravu. Jde o významnou turistickou a rekreační oblast, která láká nejen na své krajské město v podání Českých Budějovic, historické a kulturní památky, ale primárně na největší chráněné území Šumavu. Zapomínat by se ale nemělo ani na CHKO Třeboňsko nebo na CHKO Blanský les. Jihočeský kraj je spojen s nedotčenými lesy obklopujících řadu malebných rybníků a vesniček zasazených mezi pověstné kopce. 

Do roku 2001 nesl tento samosprávný celek název Budějovický kraj, jehož nedílnou součástí byly až do roku 1920 i Dolní Rakousy. Velikost kraje představuje 12,8 % plochy České republiky a pyšní se nejnižší hustotou zalidnění – 63,85 obyvatel na kilometr čtvereční. Největším městem tohoto kraje jsou České Budějovice, dále pak Český Krumlov, Jindřichův Hradec a Písek. Mezi nejdelší vodní toky se řadí Vltava, Lužnice a Otava. Jihočeský kraj ukrývá i 11 vodních nádrží, z nichž nejznámější jsou vltavské přehrady Lipno a Orlík. Vodní plochy doplňují rybníky v podání Rožmberku, Horusického rybníka a ostatních. Průmysl je primárně strojírenský. Vedle zemědělství funguje hlavně lesnictví a rybářství.

Jaké nabízí Jihočeský kraj památky a zajímavosti?

Co navštívit v Jihočeském kraji?

Když se rozhodnete navštívit Jihočeský kraj, vaším cílem se mohou stát nejenom městské památkové rezervace, ale také chráněné krajinné oblasti. Pokud začnete objevovat nejprve přírodní skvosty, navštivte Národní park Šumava, který je součástí biosférické rezervace Šumava – Bavorský les. Poznat můžete přemíru malebných míst, mezi něž se řadí CHKO Blanský les, Přírodní park Novohradské hory a biosférická rezervace Táborsko.

Mezi oblasti s divokou faunou a flórou patří třeba Chalupská Slať, pramen řeky Vltavy na Kvildě, Písecké hory a Přírodní rezervace Borkovická Blata. Doménou jižních Čech jsou primárně rybníky, například rybník Jordán, Plešné jezero, popřípadě si udělejte výlet ke Zlaté Stoce. I překrásné zahrady měst a památek lze zařadit mezi turistické cíle plné zeleně – Palackého sady v Písku, Klášterní zahrady v Bechyni a Zahrada léčivých rostlin v Českém Krumlově.

Jihočeský kraj je pochopitelně zdrojem historických a cenných památek, z nichž mnohé jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Velkým turistickým lákadlem se stane nejstarší klášter jižních Čech nesoucí název Milevský klášter. Ten další je situován ve Vyšším Brodě. Z hradů a zámků je to bezpochyby Rožmberk, Zvíkov, Landštejn, Vimperk a Vítkův Hrádek. Vynechat byste neměli ani zámek Hluboká nad Vltavou a Český Krumlov, v jejichž blízkosti najdete i spoustu krásných ubytování v hotelu či penzionu. V rámci historických cílů zamiřte také do Starého Města v Písku. Jihočeský kraj je jedinečný i pro své selské baroko. Dokazuje to šestnáct vesnických památkových rezervací. Tou nejznámější jsou Holašovice, proslavené ve filmu Babovřesky režiséra Zdeňka Trošky.

Jihočeský kraj si budete užívat plnými doušky, o tom nemějte žádných pochyb. Čekají vás ostatně památky zanesené na seznam světového dědictví UNESCO. Typickým příkladem je Historická kovárna v Holašovicích, Letohrádek Bellarie, ale také unikátní Kaskádová fontána v Českém Krumlově. Kapitolou samou o sobě jsou vojenské památky rozeseté po většině území Jihočeského kraje. Zavítat můžete do pevnostního areálu Slavonice. V Bučině u Kvildy se naopak rozprostírají repliky Železné opony. Dále je to Vojenské muzeum na zámku v Jindřichově Hradci a udržovaný bunkr zvaný Řopík Honzík.

Poznávání Jihočeského kraje vyžaduje opravdu hodně času, protože je toho dost, co poznávat. Milovníci lidové architektury mohou směřovat do osady Svatý Tomáš nad Lipnem. V historickém stylu je zbudován i vodní mlýn Hoslovice a pokud dáváte přednost selskému baroku, zamiřte do vesničky Záluží. Významnou technickou památkou je Buškův hamr. Tato část Česka je samozřejmě spojena se spoustou církevních památek. Známá Schwarzenberská hrobka je toho jasným důkazem. Mezi populární cíle patří Stožecká kaple Panny Marie, Zřícenina hradu Kuklov a Křížová cesta v Římově. Mezi archeologicky unikátní stavby se řadí Archeoskanzen Trocnov, socha Jana Žižky z Trocnova situovaná u Sudoměře a slavný hrad Šelmberk.

Nakonec doplníme ještě pár tipů na procházky přírodou. Určitě byste neměli vynechat procházku okolo řeky Vydry, která je na Šumavě považována za jednu z nejkrásnějších. Navštivte Terčino údolí u Nových Hradů nebo se vyšplhejte k vyhlídce Baba u Purkarce, kde se vám dostane bezkonkurenčního výhledu. Jihočeský kraj samozřejmě nabízí i řadu dalších krásných míst. Jmenovat lze ještě les Bor u Českých Budějovic, pramen Vltavy a Vrbenské rybníky. Mnohdy jde o odlehlá místa, kde si užijete náležitého klidu a rozmanité přírody.

Místní zvyky a tradice

Jihočeský kraj si vás podmaní také z pohledu gastronomie. Mezi typickými recepty se objevuje jihočeský brblajs, kulajda, cmunda čili bramborák nebo jáhelník s borůvkami. Vzhledem k tomu, že vyrážíte do kraje českých rybníků, nechybí ani třeboňská rybí polévka, kapr na mnoho způsobů nebo jihočeské zelňáky. Z pohledu tradic zde převládá rybářství a vše kolem něj. S tím souvisí i vorařství - majestátní plavení dřeva z kopců dolů za pomoci speciálních vodních kanálů. Jihočeský kraj, to jsou lidové hudební nástroje, třeba v podání dud - nástroje, který proslavil Strakonice.

Především v Českých Budějovicích se v rámci tamního nářečí setkáte se specifickými slovy, jakými jsou například pajcovat (opatřovat barvou), malinovka (nekvalitní pivo), šajzka (podprsenka), chvátat (spěchat), kopice (hromada čehokoliv), zajít domů (vyrazit do hospody), sejra (sýr), pentylka (tužka) a zberchat se (vzchopit se).

Doprava jižní Čechy

Jihočeský kraj se pyšní zhoršenou dopravou spočívající v omezenějším množství kvalitnějších silnic a železnic. Ty lze však nahradit převládající autobusovou dopravou. Nejdůležitější železniční tratí je ta z Českých Budějovic do Plzně, dále je to koridor vedoucí z Prahy do Rakouska. Podobně vytížená je hlavní dálnice D3 a silnice I/3 z Prahy do Českých Budějovic.

Turisté navštěvující Jihočeský kraj z pohledu dopravy ocení šumavské elektrické dráhy a šumavské lokálky, které jsou velice zpříjemňujícím zážitkem při přepravě. V tomto kraji mimochodem dochází k neustálému rozšiřování cyklostezek. Mezi ty oblíbené se řadí cyklistická trasa číslo 12 a 33. Dále je to Otavská cyklostezka vedoucí z Jihlavy, přes Třebíč do Raabs v Dolních Rakousech.


Průvodce pro města

Další zajímavá města destinace Jihočeský kraj

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé