Rozloha | 700 km² |
Narmořská výška | 410–542 m n. m. |
Založení CHKO | 1979 |
Třeboňsko je krajinou, které vévodí stříbřité hladiny rybníků. Napočítali byste jich tu více než 400. I proto se Třeboňsko v roce 1977 stalo biosférickou rezervací UNESCO a v roce 1979 bylo vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí.
Jde o jednu z mála chráněných krajinných oblastí vyhlášených v rovinaté krajině. Třeboňsko je již po staletí kultivováno člověkem, ale stále lze hovořit o úchvatné přírodě. Jde totiž o ojedinělý příklad toho, kdy člověk dokázal najít ve vztahu k přírodě rovnováhu.
Jeho středobodem je oblíbené město Třeboň. Leží v Třeboňské pánvi, konkrétně na Zlaté stoce mezi dvěma významnými rybníky. Jsou to Rožmberk a Svět. Město se nachází asi 22 km od Českých Budějovic a skládá se z osmi částí a několika dalších přilehlých vesnic. Jihovýchodně od Třeboně je známá přírodní památka Soví les.
Odstartujete-li své putování po Třeboňsku v jeho symbolickém hlavním městě, nebudete litovat. V Třeboni najdete spoustu historických památek, muzeí a ostatních zajímavostí. Dopřejete si pestré kulturní akce, koupání v rybnících, a hlavně jedinečnou přírodu a čistý vzduch stejně jako v celém Třeboňsku. Tato chráněná oblast se totiž pyšní nejčistším prostředím v Česku.
Třeboň se může chlubit vyhlášenou městskou památkovou rezervací. Mezi naprosté skvosty patří například třeboňský zámek vybudovaný v renesančním stylu. Dále te to radnice, která v roce 1770 obdržela číslo popisné 1. Součástí města je třeboňský pivovar a augustiniánský klášter. Ten představuje široko daleko pomyslnou perlu gotiky. Jeho prvopočátky směřují do roku 1367. Lze zde obdivovat i třeboňské městské opevnění a stavby na Masarykově náměstí. Jedinečný je třeba Mariánský sloup a kamenná kašna.
K architektonickým skvostům patří hotel Bílý koníček, děkanský kostel sv. Jiřího a Panny Marie Královny, kostel sv. Alžběty na Budějovickém náměstí či známá Schwarzenberská hrobka nacházející se v Domaníně.
Městské památky jsou okouzlující, ale na Třeboňsko se jezdí hlavně kvůli přírodním skvostům. V okolí Třeboně najdete největší český rybník Rožmberk, umělý vodní kanál Nová řeka a dojdete ke Zlaté stoce. Dalším významným rybníkem je Svět a Opatovický rybník. Mezi turisticky vyhledávané patří ještě Svatojanský rybník. V okolí těch nejznámějších byste určitě neměli vynechat návštěvu některé z rybích bašt.
Za hranicemi Třeboně najdete rybníky Dvořiště, Hejtman, Velký a Malý Tisý, Horusický rybník, Staňkovský rybník nebo rybník Velká Holá. V letních měsících ale nejvíce lákají Veselské pískovny, kde zažijete koupání téměř jako u moře.
Na Třeboňsku ale nemusíte objevovat jen rybníky. Navštívit můžete například národní přírodní rezervaci Stará a Nová řeka, Houbový park, okolí řeky Nežárky, nebo si projít naučnou stezku Červené blato. A za zmínku stojí také zámek Stráž nad Nežárkou a zámek Jemčina.
Není divu, že ve světě rybníků je jednou z největších tradic rybářství. Zvyklosti spojené s rybařením sahají až do 14. století. Své zastoupení zde mají i slatinné koupele a zábaly, ke kterým je využíváno bahno Třeboňské pánve.
S rybářstvím souvisí typické místní jídlo, kterým je třeboňský kapr neboli kapr s rodokmenem. Tyto ryby se vyznačují svou specifickou chutí a nízkým obsahem tuku.
V Třeboni a okolí je možné zaznamenat specifické nářečí, v rámci něhož vznikla spousta zajímavých slov. Jsou to například klůcek – hadr na vytírání, bajzík – pejsek, splouhat – sešlapat, křapák – smetiště a mnohé další.
Třeboň je poměrně navštěvovaným městem jižních Čech, proto se s ním pojí vyšší ceny oproti běžnému průměru v České republice. Týká se to hlavně ubytování a podobných turistických služeb. Čím blíže k centru se budete stravovat, tím více zaplatíte. To je pochopitelné. Takový tříhvězdičkový hotel standardní kvality stojí od 1 050 Kč za noc, za lepší si několik stovek připlatíte. Pokud chcete prohlídku na zámku, počítejte se vstupným 140 Kč. Když si budete chtít zaplavat v oblíbených lázních Aurora, za hodinu dáte 100 Kč. Vstup do Schwarzenberské hrobky vychází na 100 Kč.
Co se ale zbytku Třeboňska týče, všechny rybníky a přírodní rezervace můžete vese navštěvovat bez jakýchkoli poplatků.
Výchozím bodem se vám asi stane Třeboň. Sem můžete vyrazit vlakem, autem nebo autobusem. Výborná dostupnost je například po evropské silnici E49 a dálnici D1. Krásně sem dojedete i od Pelhřimova. V případě vlakového spojení lze jmenovat trať Veselí nad Lužnicí – České Velenice. V rámci městské hromadné dopravy jsou využívány autobusové linky. Po Třeboni lze cestovat také těmito způsoby:
Zbytek chráněné krajinné oblasti můžete projet autem. U většiny turisticky oblíbených míst najdete placená parkoviště. A tam, kde nebudou, jistě pohodlně dojdete pěšky po jedné z turistických tras. Třeboňsko je rovinatou krajinou, kterou budou milovat všichni cyklisté. Při projížďkách se stačí jen držet zpevněných nebo vyznačených cyklotras.