Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Tábor: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Tábor

Rychlé informace
Rozloha 62,22 km²
Počet obyvatel 34 277
Hustota zalidnění 77 obyv./km²
Nadmořská výška 437 m. n. m.
Stáří města 1420

Druhé největší město Jihočeského kraje tvoří společně s Planou nad Lužnicí a Sezimovým ústím městskou aglomeraci. Tábor leží na řece Lužnici a jeho část se rozkládá na zvlněné pahorkatině. Konkrétně je to Táborská pahorkatina, ale také část Středočeské pahorkatiny. Nejvýše položeným místem ve městě je vrch Hýlačka s výškou 525 metrů nad mořem. Dále je to ještě vrch Prodejník s výškou 493 metrů na mořem. Nejnižší oblast je kolem řeky Lužnice.

S přihlédnutím k velikosti města Tábor a jeho historii jej lze považovat za průmyslové město. Ke kladné ekonomické stránce zde přispívají nejenom pestrá průmyslová odvětví, ale také hospodářská a zemědělská činnost.

Co lze ve městě dělat?

Tábor láká turisty především na svoji sáhodlouhou historii spojenou s husitstvím. Vždyť jedním ze spoluzakladatelů města byl slavný Jan Žižka z Trocnova. I díky tomu se hlavní historické centrum stalo vyhlášenou památkovou rezervací.

Při návštěvě Tábora máte pochopitelně spoustu možností poznávání. Začít můžete třeba u jedné z nejvýznamnějších památek, kterou je táborská radnice. Jde o pozdně gotickou stavbu, na níž je možné obdivovat řadu zajímavých prvků. Její stavba byla zahájena v roce 1440. Pak je to bývalý hrad oddělený od města masivní hradbou. Přesně to je pozůstatek v podobě věže Kotnov, kam se můžete také vypravit. S tímto místem se úzce pojí Bechyňská brána.

Kromě městských hradeb, které byly budovány v 15. století je možné obdivovat přemíru architektonických skvostů v podobě měšťanských domů. Historickým klenotem města je například kostel Proměnění Páně budovaný na přelomu 15. a 16. století. Jeho původní verze měla dřevěnou podobu. Mezi další zajímavosti Tábora se řadí křesťanský kostel Narození Panny Marie nebo hřbitovní kaple sv. Filipa a Jakuba. Příjemně se budete cítit v parku pod Kotnovem, ale také u renesanční kašny na Žižkově náměstí.

Při návštěvě města rozhodně nesmíte vynechat Housův Mlýn, jehož základy vznikaly ve 13. století. Jeho interiéry dnes skrývají nejenom středověkou krčmu, ale i místnosti s vystavenými rekvizitami, mučírnu a prostory pro pořádání pravidelných akcí. Za prohlídku stojí Kostnický dům z počátku 16. století, který je spojen s řadou gotických prvků.

Ve městě se jistě nebudete ochuzovat ani o přírodní plochy, což dokazuje známá botanická zahrada založená v roce 1866. Dnes v ní můžete obdivovat více jak čtyři tisíce druhů nejrůznějších rostlin. Příjemných procházek si užijete také v Husových sadech, kde se nachází pomníky významných osobností a relaxační zóny. S Táborem je neodmyslitelně spjata i nejstarší vodní nádrž ve Střední Evropě, která nese název Jordán. K jejímu založení došlo už v roce 1492. Z původně chovného rybníka se dnes stala velká zásobárna vody a místo pro klidný odpočinek. S Táborem je spjata i zoologická zahrada, Muzeum čokolády a marcipánu, Husitské muzeum, Muzeum Lega a strašidelné podzemí z 15. století. Jeho součástí jsou tzv. lochy nebo vyhloubené sklepy. Putování po městě pak můžete zakončit návštěvou některého ze dvou místních pivovarů – Pivovar pod Besedou a Pivovar Křížek.

Tábor se pochopitelně pyšní i velice pestrým a rozmanitým okolím. Za zmínku stojí například Rozhledna Babina, Zámek Měšice, Komora, Hýlačka, Vila Hany a Edvarda

Benešových či pověstný Kozí Hrádek. Výlet si můžete udělat i do vzdálenějších Chýnovských jeskyní, Borotína nebo na Hrad Příběnice.

Místní zvyky a kultura

S Táborskem, respektive s tzv. Kozáckem jsou spojeny nejrůznější lidové tradice a zvyklosti. Typickým příkladem je Odcházení Lucek. Pokud jde o řemeslo, jasně vede vyšívání, díky němuž vznikaly blatnické kroje. Město má z pohledu zvyklostí velice magickou atmosféru. Týká se to také tradičních pokrmů, mezi nimiž jasně vede táborská bašta. Jde o jídlo složené ze dvou druhů mas, dvou druhů knedlíků, zelí a klobásy. Ochutnat byste měli také typickou jihočeskou kulajdu. Jmenovat lze ještě Plánský perník nebo Bramborové lupínky. 

Ceny

Ceny zboží a služeb v Táboře jsou poměrně přijatelné. Za jídlo v běžné restauraci pro dvě osoby zaplatíte kolem 400 Kč a levné stravování vás vyjde od 70 Kč na osobu. Co se týče ubytování, levné hotely se dají sehnat od 700 Kč za noc. Za tříhvězdičkový hotel si připlatíte. V průměru stojí kolem 1 800 Kč. U čtyřhvězdičkového hotelu to bude o tisíc korun více.

Když vyrazíte do Husitského muzea v Táboře, zaplatíte částku od 70 Kč. Do Muzea Tábor stojí vstupné 200 Kč. Při návštěvě vyhlídkové věže Kotnov dáte 70 Kč za vstup a obdobnou sumu uhradíte i při sestupu do táborského podzemí. V letním období se pak můžete zchladit třeba na plaveckém stadionu, kde se platí 100 Kč za dvě hodiny.

Doprava

Město Tábor je poměrně snadno dostupné, protože představuje významný dopravní uzel široko daleko. Směřovat sem můžete třeba po známé trase vedoucí z Prahy do Českých Budějovic a Lince. Konkrétně po dálnici D3. Docestovat sem se dá i z po jiných dálkových silnicích, třeba z Plzně směrem na Pelhřimov. Pokud jde o vlakové spojení, nabízí se elektrifikovaná trať Praha – České Budějovice. Další možností jsou dálkové autobusy, které končí na místním autobusovém nádrží, odkud lze pokračovat lokální MHD.

Je to právě městská hromadná doprava, s níž se můžete pohodlně pohybovat po městě nebo do blízkých okrajových částí Tábora. Využívány jsou časově omezené jízdenky, kde cena začíná na 10 Kč za 4 minuty a může pokračovat až k jednodenní jízdence za 50 Kč. Za týdenní jízdenku zaplatíte 150 Kč.

Když do města dorazíte vlastním automobilem, lze využít řady zpoplatněných parkovišť. V závislosti na lokalitě se cena pohybuje od 10 Kč do 40 Kč za hodinu. Některá místa nabízí výhodné celodenní parkování.

Využívat lze místních taxi služeb. Za ujetý kilometr zaplatíte mezi 25 Kč až 30 Kč.

Díky pestrým cyklostezkám lze vsadit na pronájem jízdních kol, včetně elektrokol. Za ně zaplatíte od 500 Kč za den.

Žižkovo náměstí není příliš velké, takže ho přejdete za dvě minuty chůze. Pěšky odsud k vodní nádrži Jordán dojdete za 10 minut a stejně daleko to bude i na hradní věž Kotnov.