Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Jihlava: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Jihlava

Rychlé informace
Rozloha 78,85 km²
Počet obyvatel 50 845
Hustota zalidnění 645 obyv./km²
Nadmořská výška 525 m. n. m.
Stáří města 13. století

Jihlava je českým krajským městem. Leží na Českomoravské vrchovině a zároveň na česko-moravské hranici, přičemž její větší část je stále součástí Moravy (do Čech spadá pouze severozápadní okraj). Protéká jí stejnojmenná řeka Jihlava. 

První zmínka o osadě v těchto místech pochází z roku 1233. Nedlouho poté (někdy mezi lety 1240 a 1243) bylo založeno tzv. Horní město.

Jihlava, stejně jako Kutná Hora, se po dlouhá léta pyšnila titulem stříbrné pokladnice českého království. Není tedy divu, že je stříbro dodnes významnou součástí města. Najdete ho například na městském znaku, který je rozdělen do čtyř částí, přičemž první a čtvrtou zdobí stříbrný lev a druhou a třetí rudá figurka ježka na stříbrném pozadí. 

Dnes je Jihlava moderním centrem kraje Vysočina a každoročně láká řady turistů. V roce 1982 bylo její historické jádro vyhlášeno městskou památkovou rezervací. 

Jaké nabízí Jihlava památky a zajímavosti?

Co lze v Jihlavě dělat?

Jihlava patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v Kraji Vysočina. Město si velkou přízeň turistů získalo nejenom poutavou historií, ale o mnohé se postarala i tamní velká zoologická zahrada. Pravidelně jsou zde pořádány kulturní akce a krásných míst je tu více než dost.

Mezi dominanty města Jihlava se řadí určitě místní katakomby pod zemí. Jejich délka je asi 25 kilometrů, což z nich dělá druhý nejdelší labyrint chodeb v České republice. V některých částech dosahují hloubky až 14 metrů. K významným stavbám patří Dům Gustava Mahlera nebo Brána Matky Boží. Ta je pomyslným symbolem města a vizitkou středověké doby. Především jihlavské náměstí vyniká starými měšťanskými domy z 13. až 16. století pyšnícími se velice zajímavou architekturou. V jednom z historických objektů je umístěno Muzeum Vysočiny Jihlava. Navštívit můžete vyhlídkovou věž kostela sv. Jakuba. Původně šlo o hlavní kostel Jihlavy založený v roce 1243. Dále je to kostel Nanebevzetí Panny Marie. Jde o minoritský klášter s kostelem, kde je k vidění spousta kamenných soch.

Z náboženských staveb lze jmenovat i mnohé další, jakými jsou kostel sv. Ducha. Původně šlo o hřbitovní kapli vybudovanou v roce 1572. Osobitý je i malý jednolodní kostel sv. Jana Křtitele situovaný na Jánském vršku. Jeho stavba byla dokončena už kolem roku 1200. A do třetice je to kostel sv. Ignáce z Loyoly. Jeho součástí je jezuitská kolej vytvořená už v roce 1625. Osobitý je také kostel Povýšení sv. Kříže, k jehož založení došlo roce 1247. Původně to byl dominikánský kostel, jenž byl během následujících let přestavěn.

Při procházkách městem lze spatřit řadu krásných kašen. Třeba přímo na náměstí jsou to dvě z roku 1797, jimž se říká Amfitrité a Neptunova kašna. Minout nemůžete ani kapli Panny Marie. Velkou pýchou je Mariánský sloup, který byl takovým poděkováním za to, že Jihlavu v letech 1679 až 1680 minul zákeřný mor. Ti všímaví jistě zaregistrují Památník královské přísahy z roku 1565, jež souvisí s přísahou Ferdinanda I. Habsburského. Nepřehlédnutelné jsou také palisádová opevnění centrální části města. Někde je zeď vysoká až šest metrů. Podívat se můžete také na historickou budovy Radnice s podloubím ze 13. století nebo načerpáte jedinečnou atmosféru na Židovském hřbitově.

Mezi sedm turistických jihlavských specialit spadá už zmiňovaná zoologická zahrada, která je největší široko daleko. Navíc na strategickém místě jenom kousek od centra v oblasti plné zeleně. Jihlava, to je také Strašidelné bludiště a Šatlavy, kam se můžete vypravit se svými malými ratolestmi. V létě se lze osvěžit v místním aquaparku s názvem Vodní ráj. Pokud si chcete užít dostatek relaxace přímo v Jihlavě, navštivte park Gustava Mahlera, starou plovárnu a jezero Borovinka.

Spoustu zajímavostí je k vidění i v blízkém okolí. Důkazem toho je například přírodní rezervace Zaječí skok, kde jsou krásná místa s vynikajícím výhledem. Zavítat můžete do Městského muzea v Polné, kde se mimochodem nachází i synagoga. Nebo se vydáte směrem na Hojkovské rašeliniště. Vedle přírodního parku Čeřínek lze jmenovat turistickou atrakci Přední skála a zámek Luka nad Jihlavou.

Místní zvyky a kultura

Jihlava je městem, které si zakládá na tradicích a zvyklostech. Právě proto zde probíhají každoročně bohaté akce pro lidi, jež mimochodem prezentují i dávné řemeslo. Vyrazit můžete na nejrůznější jarmarky, Jihlavský havířský průvod, místní pouť, Festival sborového umění nebo něco novodobějšího. V případě hudby je to například festival s názvem Vysočina Fest.

Ceny

Když se rozhodnete navštívit krajské město Jihlavu, setkáte se víceméně s průměrnými českými cenami. A to ve všech oblastech od restaurací, až po ubytování. Možná náklady na památky budou nižší nežli ve velkých městech ČR. Zde je uvedeno několik příkladů orientačních cen za vybraný sortiment a služby.

  • Jídlo v levnější restauraci = 120 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 250 Kč za noc

Doprava

Jihlava je mezinárodně významným silničním uzlem, který se kříží s dálnici D1 a několika dalšími rychlostními silnicemi. Právě kvůli tomu má toto krajské město poměrně rozvinou autobusovou dopravu, s pomocí níž se můžete dostat k blízkým turistickým cílům. Jihlavou prochází také železniční trať mezi Prahou a Brnem.

Ve městě se budete přesouvat za pomoci městské hromadné dopravy, kterou tvoří primárně trolejbusy s označením A, B, C, D, E, F a N. Kromě toho zde jezdí i osm autobusových linek.

  • Nepřestupní jízdenka zakoupená u řidiče stojí 15 Kč s maximálně čtyřmi zastávkovými úseky. Za jízdenku pro více úseků zaplatíte 25 Kč.
  • Přestupní jízdenka v délce trvání 60 minut stojí 20 Kč.
  • Celodenní jízdenka vychází na 50 Kč.
  • Trochu ušetřit můžete při využití elektronické jízdenky.

Po městě funguje několik menších a větších taxi služeb, jejichž průměrné ceny jsou následující.

  • Nástupní taxa 10 Kč až 25 Kč.
  • Cena za kilometr 18 Kč až 35 Kč.
  • Čekaní stojí 4 Kč za minutu.

Pokud budete po Jihlavě jezdit svým vlastním automobilem, lze využít řady parkovacích ploch, z nichž většina je poblíž centra placená s cenou od 10 Kč do 30 Kč za hodinu. Samotné centrum Jihlavy a jeho blízké okolí, kde se nachází řada zajímavostí, můžete projít pěšky. Náměstí od shora dolů přejdete asi za 5 minut. Dopravní infrastrukturu v Jihlavě doplňuje několik udržovaných cyklostezek, které protínají i přilehlé obce a mají dohromady délku 270 kilometrů.