Rozloha | 57,6 km² |
Počet obyvatel | 35 451 |
Hustota zalidnění | 615 obyv./km² |
Nadmořská výška | 405 m. n. m. |
Stáří města | 13. století |
Druhé největší město Vysočiny se rozkládá v jihovýchodní části kraje a na západě Moravy. Od krajského města je vzdáleno asi 30 kilometrů. Název Třebíč je rodu ženského, i když původně byl rodu mužského. V jejím okolí je velice zachovalá příroda, kterou primárně tvoří Přírodní parky Třebíčsko, Pojihlaví a Rokytná. Město leží na tzv. třebíčském masivu. Významná je řeka Jihlava.
První dochované zmínky o Třebíči pochází z roku 1101. Založení města souviselo s výstavbou benediktinského kláštera nad řekou Jihlavou v témže roce. Na jeho místě dnes stojí Třebíčský zámek. Městská práva získalo až v roce 1335. Ve svých nejslavnějších dobách byla Třebíč po Brně a Olomouci nejvýznamnějším městem Moravy.
Dnes láká všechny milovníky románského, gotického a barokního stylu na prohlídku zachovalých historických pamětihodností. Velký význam zde má židovská čtvrť, s kterou se pojí jméno Seligmann Bauer, jehož dům na tzv. Španělovském gruntu je oblíbenou turistickou atrakcí.
Na otázku, proč navštívit Třebíč existuje poměrně snadná odpověď. Toto západomoravské město Vysočiny se pyšní místem zaneseným na seznamu památek UNESCO. To je samo o sobě výzvou. Třebíč je plná památek, které si nesmíte nechat ujít. Kromě toho je město obklopeno přírodou a řadou krásných parků.
Poznávání Třebíče byste měli začít návštěvou památky ze seznamu světového dědictví UNESCO. Je jí Bazilika sv. Prokopa, jež se na tento seznam dostala v roce 2013, a to ještě s židovskou čtvrtí a hřbitovem. Románsko-gotická stavba zaujme svou propracovanou architekturou. Dále zamiřte do zámeckého areálu benediktinského kláštera. K vidění je místní Valdštejnský zámek v Třebíči, ale také krásná bylinková zahrada, předzámčí, severní příkop a zámecká ledovna. Oblast benediktinského kláštera na vás dýchne příjemnou minulostí.
Pokračovat můžete do již zmíněné Židovské čtvrti. Tu lze považovat za jednu z nejzachovalejších v Evropě. Procházet budete úzkými uličkami, kde vás okouzlí tamní architektonické prvky. K židovské oblasti patří i Zadní synagoga a slavný Dům Seligmanna Bauera. Synagoga vznikla v roce 1669 a v jejích prostorách se nachází překrásné malby. Nevynechejte židovské muzeum ani židovský hřbitov.
K dalším krásám a dominantám Třebíče se řadí městská věž se svou výškou 75 metrů, Karlovo náměstí s rozlohou 2,2 hektarů a spoustou renesančních domů. Právě zde stojí například sousoší sv. Cyrila a Metoděje a velice často jsou tu požádány akce nejrůznějšího formátu. Známý je větrný mlýn jinak zvaný Větrník a hromada dalších sakrálních staveb. Kromě kostela je to několik menších kapliček. Na mnoha místech je zpozorovatelná meziválečná architektura nebo pozůstatky opevnění města. To sloužilo jako obranný systém na strategických místech. Mezi známé stavby Třebíče se řadí i vodojem Kostelíček Třebíč, jehož budování započalo v roce 1936 a stojí v nadmořské výšce 480 metrů nad mořem.
Užívat si zde budete přemíry zeleně, kterou nabízí řada parků a lesoparků. Vyrazit můžete také k místní hvězdárně. Rozmanitý je Přírodní park Třebíčsko. A pokud byste chtěli vidět sněhobílou atrakci v podání Bledule jarní, jeďte v ten správný čas na správná místa, jakými jsou Přírodní rezervace Blatná hráz a Přírodní rezervace Jechovec. Krásný je jeden z nejstarších javorů v České republice zvaný Velký javor asi 11 kilometrů od Třebíče, Mohelenská hadcová step a Dalešická přehrada s hloubkou 85,5 metrů. Za zmínku stojí také geostezka v Týnském údolí. V okolí Třebíče je toho více než dost – Pekelný kopec, Syenitové skály u Pocoucova, zámek Budišov, Klučovská hora, Letecké muzeum Koněšín a Dašovský mlýn.
Vzhledem k tomu, že město Třebíč se pyšní svou židovskou čtvrtí a komunitou, můžete se stát součástí nejrůznějších židovských tradic. Pořádány jsou akce různého typu, ať už jde o představení židovské gastronomie nebo tradičních zvyků. Na Karlově náměstí jsou velice často realizovány jarmarky a události odlišného typu.
Třebíč je krásným historickým městem, které se z pohledu cen ve většině případů nevymyká českému průměru. Například za ubytování v hotelu či penzionu zaplatíte průměrnou cenu od 650 Kč do 1 700 Kč za noc v závislosti na kvalitách zařízení. Díky pestré volbě místních restaurací se bez sebemenšího problému najíte za 150 Kč až 300 Kč.
Doprava
Třebíč je poměrně významným dopravním uzlem v Kraji Vysočina. Vede odsud páteřní komunikace k dálnici D1 u Velkého Meziříčí a také silnice č. 23 spojující Písek a Brno. Velká část silnic kolem Třebíče prošla v posledních letech náročnější rekonstrukcí, takže cestování autem bude jistě příjemné a pohodlné. Snadné spojení najdete i v případě krajského města Jihlavy. Nejvýznamnějším železničním tahem je trasa Jihlava – Brno. Po okolí je lepší využívat autobusovou dopravu. V samotném městě funguje devět linek městské autobusové dopravy.
Město Třebíč nabízí také možnost přesunu v rámci cyklistické dopravy. Po městě a v okolí funguje řada udržovaných cyklostezek. Mezi ty známé patří Třebíčský okruh. S pomocí další cyklostezky lze dorazit například do Dukovan nebo Náměště nad Oslavou.