Rozloha | 740 km² |
Nadmořská výška | průměr je 667,6 m. n. m. |
Založení CHKO | 1969 |
Chráněná krajinná oblast Jeseníky leží v severovýchodní části České republiky. Konkrétně v pohoří Hrubý Jeseník. Celková plocha tohoto CHKO je 740 km2, což je největší lokalita tohoto typu v Česku. Sahá nejenom do Jeseníku a Bruntálu, ale i do Moravskoslezského a Olomouckého kraje. K vyhlášení chráněné krajinného oblasti došlo v roce 1969. Toto území má doslova mezinárodní význam, což dokazuje ochranu přírody v rámci soustavy Natura 2000.
Na území CHKO Jeseníky se nachází celkem 31 maloplošných zvláště chráněných území, mezi nimiž jsou jak národní přírodní rezervace, tak spousta přírodních památek. Tamní prostředí je velice různorodé, což dokazují vysokohorská bezlesí a zároveň smrkové pralesy, rašeliniště a prameny, louky a meze. Právě pro pestrý krajinný ráz se Jeseníky staly chráněnou krajinnou oblastí.
V Jeseníkách si užijete nejenom přírodních památek, ale také naučných stezek, jeskyní, hradů, muzeí a rozhleden.
Začít můžete třeba plánováním výšlapu na nejvyšší vrcholky této lokality. Ten nejvyšší je Praděd s výškou 1 492 m. n. m. Hned v patách mu stojí Vysoká Hole, Keprník, Velký Máj, Vozka, Malý Děd a Jelení hřbet. Tohle jsou místa, která vás doslova učarují přírodou a výhledy. Těch se vám dostane i na mnohých rozhlednách. Je to například rozhledna Biskupská kupa, Zlatý Chlum, rozhledna na Háji, na Borůvkové Hoře nebo Velký Roudný a Strážnice.
Jestliže zamýšlíte poznat Jeseníky z pohledu národních přírodních rezervací, pak byste měli vedle Pradědu navštívit rašeliniště Skřítek, Rejvíz a Šerák – Keprník. Národní přírodní památkou je Javorový vrch. Jeseníky nabízejí od všeho kousek. Třeba Pstruží potok a naopak kopec Rabštejn v Hanušovické vrchovině. Krásná je přírodní rezervace Břilická, Filipovické louky, Pod Slunečnou strání a Sněžná kotlina. V této chráněné krajinné oblasti vede spousta naučných stezek, které vás přivedou na ta správná místa – naučná stezka Rejvíz – Mechové jezírko, stezka Vincenze Priessnitze, naučná stezka Pasák, Kralický Sněžník, Červenohorské sedlo – Šerák nebo naučná stezka Údolím lapků z Drakova.
V rámci přírodních zajímavostí Jeseníků lze zmínit i mnohé jeskyně a průrvy. Navštívit můžete jeskyni Na Špičáku, Na Pomezí, Tvarožné díry, Matějovickou jeskyni a Patzeltovu jeskyni situovanou na Kralickém Sněžníku.
Skončit nemusíte jenom u přírodních dominant Jeseníků. Pokračovat lze k hradům a zámkům. Ti, kdo dávají přednost starověké architektuře musí zavítat na hrad Sovinec, Kolštejn a menší zříceniny jako Nový hrad, Rychleby, Edelštejn, Fulštejn a Rabštejn. Jestliže dáváte přednost spíše zámecké architektuře, také nebudete strádat. Takový zámek Velké Losiny okouzlí jistě každého. A když ne ten, tak to bude zámek Bruntál, Linhartovy, Bludov a Jánský vrch. Jeden zámek s muzeem se nachází v Úsově. Ostatně, muzea s různou tematikou jsou i na jiných místech. Je to Pivovarské muzeum Holba v Hanušovicích, Vlastivědné muzeum v Šumperku, Městské muzeum v Krnově, Auto moto veterán muzeum v České Vsi nebo Vlastivědné muzeum a Vodní tvrz ve městě Jeseník.
Pokud byste se po túrách v chráněné krajinné oblasti cítili unaveni, neváhejte a odpočiňte si v jednom z lázeňských zařízení. Skončit ostatně nemusíte pouze v Termálních lázních Velké Losiny. Jsou tu ještě Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku a Státní léčebné lázně v Karlově Studánce.
Ceny
Vzhledem k tomu, že chráněná krajinná oblast Jeseníky je tak rozhlehlá, cenové náklady se budou odvíjet od toho, ve které části se budete pohybovat. Řadu přírodních míst můžete navštívit zcela zdarma, ať už jsou to nejvyšší vrcholy a nejrůznější přírodní památky. Za hrady, zámky a muzea ale už budete muset nějaký ten peníz zaplatit. Třeba Lovecko-lesnické muzeum v Úsově stojí 100 Kč, Vodní tvrz v Jeseníku vychází na 70 Kč, Statní zámek Velké Losiny si účtuje 140 Kč za dospělého a na naučné stezce Rejvíz – Mechové jezírko zaplatíte 30 Kč. Před návštěvou lázeňských center si svou peněženku raději napěchujte ještě víc.
Doprava
Jeseníky sami o sobě jsou poměrně velkou oblastí, takže máte možnost vyrazit do nejrůznějších míst. Výchozím bodem se může stát nejenom stejnojmenné město Jeseník, ale také Rýmařov a Vrbo pod Pradědem. Když pojedete vlastním automobilem, do severovýchodního výběžku Čech přijedete kousek po dálnici D35 od Olomouce nebo se vydáte po hlavních rychlostních tazích vedoucích od Svitav a Pardubic. Pokud jde o železniční dopravu, cílovými stanicemi se pro vás stane Šumperk a Bruntál. Vlaky pak dále zajíždí do Vrbna pod Pradědem, Loučné nad Desnou nebo po západní straně CHKO – Branná, Ostružná, Jeseník, Písečná. Využívat lze i tamní kyvadlovou dopravu.
U vyhledávaných turistických cílů je možné využít parkovišť. Do přírody a k vrcholkům hor se pak musíte vydávat pěšky nebo na kole. Využívat lze cyklistické trasy od těch dálkových přes traily až po ty, které jsou vhodné pro rodiny s dětmi.
Jeseníky si užijete nejenom v letních, ale také v zimních měsících, kdy zde nabízejí své služby ski areály a o slovo se hlásí trasy pro běžky. V tomto směru přichází vhod i řada skibusů.