Krajské město | Olomouc |
Rozloha | 5271,5 km² |
Počet obyvatel | 632 492 |
Vyšší územně samosprávní celek s pěti okresy patří svou rozlohou spíše k těm menším regionům. Na jeho území se nachází jedny z nejvýznamnějších královských měst českých zemí, které jsou spojeny s různými tradicemi. Olomoucký kraj leží v samotném srdci Moravy, kde turistům prezentuje řadu zajímavostí a aktivit. Krajské město Olomouc je označováno, jako perla na zelené podušce, což o mnohém vypovídá.
Okresy Olomouckého kraje jsou tvořeny městy Olomouc, Přerov, Prostějov, Šumperk a Jeseník. Na území se nachází 30 měst a 402 obcí. Průměrná zalidněnost je 119,9 obyvatel na kilometr čtvereční. Významnou řekou v kraji je Morava. Nejvyšším bodem je hora Praděd se svou výškou 1 491 metrů nad mořem. Naopak nejhlubším místem je Hranická propast 404 metrů pod mořem. Plochy pro zemědělství se v Olomouckém kraji pozvolna snižují. Z pohledu průmyslu zde má velké zastoupení ten kovodělný, elektrický a strojírenský.
Olomoucký kraj ukrývá na svém území spoustu výjimečností od velkého množství jeskynních systémů až po turistické zajímavosti přírodního a architektonického typu. S tímto místem se pojí primárně vojenská a náboženská historie.
Milovníci kamenných staveb určitě podlehnou kouzlu místních hradů, mezi které patří Bouzov, Helfštýn a Šternberk. K vidění je pak ještě více zámků. Na ohromující architekturu a osobité expozice můžete vyrazit do Úsova, Velkých Losin a Plumlova. Vyhledávanými památkami je i zámek Čechy pod Kosířem, zámek Náměšť na Hané a Tovačovský zámek. Po celém území Olomouckého kraje k vidění řada vlastivědných muzeí přibližujících zajímavou královskou historii této lokality. Určitě byste se neměli vyhýbat ani zábavným cílům, mezi něž patří Zoologická zahrada Olomouc, Faunapark a Adrenalin Park Jeseníky.
Olomoucký kraj, to je pochopitelně překrásná příroda plná vrchů, kopců a malebných údolí. Dokazuje to například Červenohorské sedlo, Biskupská kupa, vodní nádrž Rozvodna, jeskyně Na Pomezí, výhled z rozhledny na vrcholu Velkého Košíře, Rychlebské stezky a Hranická propast. Tohle jsou místa, kam byste měli v rámci putování po Olomouckém kraji rozhodně zavítat. V ideálním případě nesmíte minout Obří skály, Vysoký vodopád, Červenou horu a Venušiny misky. Ať už se vrtnete jakýmkoliv směrem v tomto kraji, vždy bude co objevovat.
Haná zasahující do Olomouckého kraje, to je spousta tradic a zvyklostí, které mají podobu Hanácké „svajby“, Slavení matiček a Jízdy králů. Právě v těchto oblastech spatříte kouzlo hanáckých krojů. Ty se vyznačují svou okázalostí, bohatostí a barevností. Z pohledu řemesel lze obdivovat hliněné domy s žudry. Především na vesnicích vašemu pohledu neunikne řada tradičních událostí. S Olomouckým krajem se pojí i specifické nářečí, jež je okamžitě rozpoznatelné. Například spisovná věta „Dej mouku z mlýna na vozík“ zní v tamním nářečí „Dé móku ze mléna na vozék“.
Pokud jde o gastronomii, pak lze zmínit jeden zásadní produkt typický pro Olomoucký kraj. Jak asi většina z vás správně tuší, jsou to Olomoucké tvarůžky. Jde o speciální podobu sýra, který se vyznačuje silnou chutí, jedinečnou barvou a poměrně silným, pro někoho zapáchajícím aromatem. Olomoucké tvarůžky jsou připravovány na mnoho způsobů.
Pro Olomoucký kraj je z pohledu turistiky klíčová silniční a železniční doprava. V rámci železnice sem vede hlavní tah z Prahy, přes Pardubice, směřující dále na Přerov a na Slovensko či Polsko. Do Olomouce se pohodlně dostane i z Brna. Z pohledu dopravní obslužnosti má železnice nezastupitelnou úlohu, a to i v podobě menších lokálek. Alternativou jsou autobusové spoje. I s těmi se dopravíte k řadě zajímavých turistických míst. V Olomouci je pak využitelná jedna z nestarších tramvajových sítí. Z hlediska automobilové dopravy funguje dálniční propojení mezi Brnem a Olomoucí.
Cyklostezky neodmyslitelně patří k Olomouckému kraji a protínají kulturně a přírodně bohaté oblasti. Na kole se můžete přesouvat mezi pohádkovými hrady a malebnými zámky.