Rozloha | 42,31 km2 |
Počet obyvatel | 1 504 |
Hustota zalidnění | 34,6 obyv./km2 |
Nadmořská výška | 445 m. n. m. |
Stáří města | 1317 |
Bouzov je malebnou obcí s katastrálním územím o rozloze 4 231 hektarů. Obec známá díky slavnému hradu leží v okrese Olomouc a v nadmořské výšce cca 445 metrů. Nachází se tu přes šest stovek domů a trvale zde žije 1 500 obyvatel. Obec nabízí základní občanskou vybavenost, kterou tvoří primárně mateřská a základní škola, zdravotnické středisko, knihovna a pošta, včetně restauračních zařízení. Bouzov je situován v oblasti posledních výběžků Drahanské vrchoviny, takže se může pyšnit i velice zajímavou krajinou v okolí.
Název této obce vychází ze slova Búz, což dříve znamenalo něco, jako Búzův majetek. Úplně první zmínka o této obci pochází z roku 1317. S tímto místem se pojí třeba známý pivovarník Ernest Czech a jeho syn Wentl Czech. Zapomínat bychom neměli ani na jeho potomka Emila Czecha, který byl uznávaným akademickým malířem. Architekturu tehdejší měšťanské školy má na svědomí Bohuslav Fuchs. Zhruba polovina území v katastru obce představuje zemědělskou půdu. Ta zbývající část připadá lesním plochám.
I když je Bouzov spíše malou obcí, přesto má turistům co nabídnout. Kromě stejnojmenného hradu se tu nachází ještě několik dalších zajímavých cílů. Možná právě proto se sem sjíždí turisté z celé České republiky.
Jak už jsme prozradili, tou největší dominantou tohoto místa je hrad Bouzov. Ten je od roku 1964 chráněn jako kulturní památka. Vybudován byl na přelomu 13. a 14. století a pyšní se svou gotickou architekturou. Jedna z opravdu hodně zachovalých středověkých památek v Česku je doslova rájem filmařů. Dokazuje to třeba Princezna Fantagiro a pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo Arabela a desítky dalších. Hrad Bouzov, to je romantika ve všech směrech. Prohlédnout si můžete rytířský sál, zbrojnici, ochoz nejvyšší věže, kapli, loveckou síň a ostatní reprezentativní prostory.
Není to však jenom hrad Bouzov, kam můžete zavítat. Krásný je například kostel sv. Gotharda, který vznikl z objektu budovaného na počátku 14. století. Postupem času pochopitelně došlo k jeho obnově a dnes představuje krásnou náboženskou stavbu s malým hřbitovem. Vnitřní prostory jsou chráněny zdí. Obdivovat budete například zazděný obraz vytesaný z jednoho kamene. Ten pochází z 16. století. Dále je to menší kostel sv. Magdaleny. Jde o jednolodní kostel ze 14. století, jehož součástí je hřbitov vybudovaný v 19. století. V tomto případě lze vypíchnout pozdněrománská okna nebo tamní presbytář. Kostel se nachází přibližně kilometr od obce.
Pokud chcete nahlédnout do historie Bouzova, navštivte Muzeum historie a řemesla obce situované na místním Obecním úřadu. Výstavní prostory dosahují velikosti 80 metrů čtverečních a nabízí spoustu starých exponátů, fotografií, dokumentů a jiných cenností. Za zmínku stojí i kostel Máří Magdalény, kříž na návsi, Památník obětem světových válek a myslivna Jägerhaus.
Nepřehlédnutelnou součástí Bouzova je i Trojský kůň. Jde v podstatě o největší stavbu tohoto typu v České republice. Kůň je 15 metrů vysoký a 16 metrů dlouhý. V současnosti tato stavba funguje jako rozhledna, k jejímuž vrcholu vede celkem 52 schodů. Povšimnout si můžete spousty zajímavých konstrukčních prvků. Uvnitř se nachází obrazárna. Trojský kůň je nedílnou součástí Areálu historické zábavy u hradu Bouzov, kde kromě jiného můžete spatřit historické zbraně, válečné stroje a mnohé z nich máte možnost i vyzkoušet.
Hodně zábavy v Bouzově přináší i Relax park, kde si můžete půjčit horské koloběžky a budete absolvovat jízdu na minikárách. Nebraňte se ani poznávání nejbližšího okolí. Nabízí se třeba přírodní park Bohdalov – Hartinkov. Zastavte se u Bílé studánky a vyšplhejte na vrchol Bakule vysoký 459 metrů nad mořem.
S Bouzovem se pojí spousta historie, tradic a pověstí. Pravidelně jsou pořádány akce na hradě, třeba večerní a zimní prohlídky. I díky místnímu muzeu a obecním akcím vám nebude chybět možnost nahlédnout do řemeslných tradic. Obec je spojena s řadou kulturních a sportovní akcí. Ať už jde o koncerty, poutě a podobné. Mnohé z nich pak souvisí právě s místními zvyklostmi.
S přihlédnutím k situování Bouzova se můžete spolehnout na to, že při hovoru s místními zaznamenáte hanácké nářečí. Jen pro příklad uvedeme několik hanáckých výrazů – zmata, zátočêna, zmišim, vêžévat, krôchta, křédlim, zmê a cecan.
Pokud se chcete ubytovat přímo v Bouzově, máte možnost. Funguje tu hotel v podhradí s cenami od 1 200 Kč za dvoulůžkový pokoj za noc. V nejbližším okolí pak lze sehnat i levnější ubytování, popřípadě dražší a lepší. Hrad Bouzov je významnou turistickou atrakcí, takže ceny za některý sortiment, včetně těch upomínkových mohou být trochu vyšší. Pokud se rozhodnete navštívit Státní hrad Bouzov, počítejte s následujícími výdaji.
Obec Bouzov neleží na žádném hlavním silničním tahu a je spíše odlehlejší. Dopravit se sem můžete po silnicích druhé a třetí třídy. Přijet můžete například od Mohelnice přes Loštice, z Moravské Třebové, ale i od Litovle a z Konic. Do Bouzova jezdí také autobusy.
Bouzov je výzvou i pro aktivní jedince, ať už jde o turistiku nebo cykloturistiku. Výzvou se vám stane například Naučná stezka Bouzov, která má celkem sedm krásných zastávek. Ta je vhodná pro pěší a cyklisty. Ti mohou vyrazit také na okruh z Bouzova do Loštic a zpátky. Lákavá je trasa z Bouzova k Javoříčským jeskyním a z Bouzova přes PP Bohdalov – Hartikov a jeskyni Průchodnice. Tyto trasy mají délku mezi 15 až 30 kilometry.