Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Šternberk: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Šternberk

Rychlé informace
Rozloha 48,79 km2
Počet obyvatel 13 144
Hustota zalidnění 70,9 obyv./km2 v ORP
Nadmořská výška 268 m. n. m.
Stáří města 1296

Město Šternberk se nachází v Olomouckém kraji, přibližně 16 kilometrů od Olomouce. Moravské město střední velikosti, jehož nedílnou součástí jsou další čtyři městské části – Dalov, Chabičov, Krakořice a Těšíkov. Šternberk je situován na říčce Sitce, zároveň leží v Hornomoravském úvalu a na úpatí Nízkého Jeseníku. Město se pyšní dobrou občanskou vybaveností a vynikajícím sportovním zázemím. Společně s ostatními obcemi v okolí tvoří tzv. mikroregion Šternbersko.

Historie města se pojí s rokem 1296. Tehdy vzniklo z malé osady, která byla vybudována pod hradem. Ve své době byl Šternberk významným bodem z pohledu obchodních křižovatek. Město se postupem času rozrůstalo, a to i z pohledu průmyslu. Například v roce 1872 zde byla zřízena tabáková továrna. Svého času se Šternberk stal střediskem textilního průmyslu. Zmínit se lze také o chemickém průmyslu, výrobě dílů a zemědělství.
 

Co navštívit v Šternberku?

Když navštívíte moravské město Šternberk, měli byste jako první zamířit do historického jádra, které je mimochodem městskou památkovou zónou. K vidění je spousta unikátních staveb, a to i v ostatních částech města a nejbližším okolí.

Nejznámější památkou je bezpochyby hrad Šternberk. Jeho výstavba započala ve 13. století a už od roku 1967 je chráněn jako kulturní památka České republiky. Gotický hrad se tyčí v nadmořské výšce 300 metrů a je znám široko daleko. Využít můžete některých ze tří prohlídkových okruhů, díky nimž uvidíte opevnění, okrouhlou věž, hlavní palác, ale i dřevěné renesanční plastiky a secesní výtah. Interiéry jsou zaplněny historickým nábytkem a obrazy.

Hrad Šternberk pochopitelně není tím jediným místem, které můžete navštívit. Vaším následujícím cílem se stane kostel Zvěstování Panny Marie. Ten byl vybudován v 18. století. Barokní architektura zaujme zvenčí i zevnitř. Kostel se pyšní spoustou fresek a významných děl pocházejících od slavných sochařů a malířů. Jeho součástí jsou věže vysoké 60 metrů. Zajímavý je i přilehlý klášter augustiniánů, jehož historie sahá do roku 1371. Oba objekty jsou propojeny zachovalou křížovou chodbou. Právě zde si můžete poslechnout hru na varhany. Další z kulturních památek, která rozhodně stojí za podívanou.

Město Šternberk osloví návštěvníky i spoustou ostatních zajímavostí, mezi něž patří třeba Muzeum loutek situované ve zmiňovaném klášteru. K vidění jsou nejrůznější kulisy a historické loutky. Vynechat byste neměli ani Expozici času, což je interaktivní podívaná nabývající odlišných podob – fotografování Hubbleovým teleskopem, Budoucnost času, Hledání času, Fenomén času a Mechanické hodiny. Prezentované 3D modely a interaktivní hry zaujmou i ty nejmenší. Město má i svoji městskou knihovnu.

A co jiného vám Šternberk přináší? Je to třeba městské opevnění, Mariánský sloup z roku 1719 a spousta měšťanských domů. Většina z nich se nachází na hlavním náměstí a v přilehlých ulicích. Vyrazit můžete také k Zelené budce s krásným výhledem. V letním období si naopak budete užívat pestré dostupnosti sportovních aktivit, přičemž největším lákadlem bude koupaliště s tobogánem. Město je zároveň slavné díky mezinárodním závodům historických vozidel do vrchu Ecce Homo. A kdyby vám náhodou chyběla zeleň a klid pro relaxaci, navštivte Tyršovy sady. Na prozkoumávání Šternberka si vyčleňte patřičný čas, budete ho potřebovat.

Místní zvyky a kultura

Šternberk je bezpochyby kulturně založeným městem, s nímž se pojí nejrůznější tradice a zvyklosti. Ne nadarmo je Šternberk označován jako město hodin. Spousta kulturních akcí je spojena právě s hradem Šternberk. Známé je kupříkladu Šternberské kulturní léto, během něhož vystupují amatérské u umělecké soubory. Opomíjeno zde není ani na venkovské trhy, řemesla podobné věci, které vás navrátí do historie. Známý je tu také festival Šternberský kopec, kde v areálu hradu vystupují rockové kapely.

I ve Šternberku budete moci postřehnout hanácké nářečí, respektive moravské nářečí tohoto regionu. Obecně jde o zaměňování hlásek „é“ za ej, „ó“ za „oj“ a podobně. Pro lepší představu uvedeme několik příkladu – dovi dokuď, krôchta, kukê, léhle, nádrabi a nigdá místo nikdy.

Ceny

Přímo ve Šternberku a jeho přilehlých částech se nachází několik ubytovacích zařízení. Cena za dvojlůžkový pokoj se pohybuje od 1 000 Kč za noc, v průměru je to 1 500 Kč za noc. Cenové náklady za služby a produkty v tomto městě odpovídají běžnému standardu této oblasti. Co se týče cen vstupného, jsou následující.

  • Hrad Český Šternberk – 200 Kč
  • Expozice času – 100 Kč
  • Chrám Zvěstování Panny Marie – Zdarma
  • Městské koupaliště – 60 Kč

Doprava

Moravské město Šternberk leží na silnici první třídy č. 46, která vede z Olomouce do Opravy nebo Bruntálu. Dostupnost automobilem je tak více než snadná. Přispívají k tomu i silnici druhé třídy. Pohodlně se tak dopravíte od Litovle, Uničova nebo Rýmařova. To samé platí také pro autobusovou dopravu, která je zajišťována do všech přilehlých obcí. Šternberk má své autobusové nádraží, ale i železniční stanici.

  • Některé parkovací plochy ve Šternberku jsou zpoplatněny. Využít však můžete platbu prostřednictvím SMS.
  • Když zvolíte vlakovou dopravu, respektive trať č. 290, budete se pohybovat mezi Olomoucí a Šumperkem.
  • Hlavní památky od sebe nejsou příliš daleko, takže je můžete obejít pěšky.
  • Přímo ve Šternberku fungují místní taxi služby.

Město je protnuto řadou turistických tras, které lze využít k návštěvě přírodních cílů. Na své si přijdou i vyznavači cykloturistiky. Nabídka oblíbených cyklotras je skutečně pestrá.

  • Cyklostezka Hvězdná – Začíná v Olomouci a má číslo 6104.
  • Cyklostezka Horská – Různorodý terén, délka 57 kilometrů.
  • Do hlubin věků – Délka trasy 30 kilometrů, ideální pro zdatnější cyklisty.
  • Cyklotrasa Za živou vodou – Pro všechny věkové kategorie, délka 36 kilometrů.
  • Za krásami přírody – Délka 42 kilometrů, rovinný a mírný terén.

Šternberk můžete navštívit také v zimě, kdy je pro lyžaře připraveno několik běžeckých tratí v okolí.