Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Šumperk: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Šumperk

Rychlé informace
Rozloha 27,88 km2
Počet obyvatel 24 910
Hustota zalidnění 91,4 obyv./km2 v okrese
Nadmořská výška 330 m. n. m.
Stáří města 1269 až 1276

Šumperk představuje malebné město situované na okraji Jeseníků. Ne nadarmo bývá označováno, jako Živá brána Jeseníků. Město spadá do Olomouckého kraje a od Olomouce je vzdáleno přibližně 46 kilometrů. Z dlouhodobého hlediska prezentuje regionální centrum kultury. Městem protéká řeka Desná. V minulých letech došlo k odtržení několika obcí od Šumperku. Jeho současnou podobu tvoří tři katastrální území – Šumperk, Dolné Temenice a Horní Temenice.

Historie města se začala psát ve 13. století. Oficiální založení není přesné, ale první zmínky jsou spojovány s rokem 1281. Rozvoj města byl ve svých počátcích značný, protože zde probíhala těžba kovů. V 18. století se výrazným způsobem rozrostla textilní výroba. Začaly zde vznikat honosné stavby a usazovala se tu smetánka. V 19. století byl Šumperk dokonce označován jako malá Vídeň. V současnosti jde o hospodářské, kulturní a správní centrum severozápadní Moravy.
 

Jaké nabízí Šumperk památky a zajímavosti?

Co navštívit v Šumperku?

Vzhledem k tomu, že je Šumperk označován, jako výstavní město, máte jistotu, že tu bude na co koukat. Zavítat můžete třeba do historického jádra nebo dáte přednost bývalému předměstí s řadou architektonicky propracovaných staveb. Vaším odrazovým můstkem při poznávání města bude Městská památková zóna.

Pokud jde o historické a náboženské objekty, těch se ve městě nachází více než dost. Začít můžete třeba u bývalého klášterního kostela Zvěstování Panny Marie, jehož výstavba se pojí s 13. stoletím. Kostel se pyšní uměleckou výzdobou, ať už jde o hlavní loď, presbytář, českou kapli nebo kapli sv. Jana Nepomuckého. Odtud můžete zamířit k farnímu kostelu sv. Jana Křtitele. Propojení baroka a gotiky získalo na své podobě po požáru v roce 1669. Kromě interiéru kostela budete obdivovat i jeho okolí v podobě kamenného kříže a několika náboženských soch.

Při procházkách Šumperkem určitě neminete secesní kostel sv. Jana Evangelisty z roku 1925. Jde o novější stavbu, která byla v roce 2007 zapsána na seznam kulturních památek. Obdivovat zde budete faru, oplocení, dvě brány, ale také altán. Za zmínku samozřejmě stojí chrám sv. Ducha, což je pravoslavná stavba, jejíž základní kámen byl postaven v roce 1993. Odtud si udělejte krásnou procházku ke kostelu sv. Barbory. Barokní kostel z roku 1753 je spojen s malbami Ignáce Oderlického. K vidění jsou náhrobní kameny, kříž, hlavní oltář, cenné obrazy a historické varhany. Kdybyste toho v rámci náboženských objektů neměli stále dost, v Šumperku se nachází ještě evangelický kostel z druhé poloviny 19. století.

A jaké další zajímavosti na vás ve městě čekají? Je to třeba oku lahodící architektura tamní radnice. Objekt je tvořen ve stylu saské neorenesance a pochází z roku 1910. Z radniční věže se nabízí překrásné výhledy na město. Svým vzezřením vám vyrazí dech i Divadlo Šumperk, které vzniklo v roce 1951. Kromě exteriéru si můžete naplánovat také návštěvu interiéru v rámci nějakého zajímavého představení. Dále lze jmenovat Vlastivědné muzeum Šumperk nacházející se na Hlavní třídě 22 a Textilní továrnu, která představuje bývalou Klappenrothovu manšestrovou manufakturu.

Ve výčtu podobných zajímavých cílů by šlo bezpochyby pokračovat. Zastávku si udělejte u Geschaderova domu, podívejte se na Mariánský sloup z roku 1720 a nezapomeňte na rozhlednu na Háji. Její výška je 29 metrů a k vyhlídkové plošině vede celkem 133 schodů. Odtud se vám nabízí krásný výhled na Hanušovickou vrchovinu.

Ostatně, přírodních zajímavostí je v okolí Šumperku více než dost. Vždyť jen tři kilometry východně od města začíná Chráněná krajinná oblast Jeseníky. Výlet si můžete naplánovat k Městským skalám nacházejícím se v nadmořské výšce 689 metrů. Spousta turistů také vyhledává Andělské stezky, které vedou do Andělária v Rejcharticích. Za zmínku stojí i výlet do Čertova lesa s řadou pohádkových soch.

Místní zvyky a kultura

Už jenom samotné situování Šumperka je předzvěstí toho, že s tímto městem se pojí spousta tradic a zvyklostí. V místním Vlastivědném muzeu například naleznete spoustu řemeslných nástrojů, včetně flašinetů z okolí, které se s touto oblastí pojí. Oblíbené je tu pořádání vánočních trhů. Pravidelně se tu konají společenské a kulturní akce. Pokud jde o místní nářečí, Šumperku se týká středomoravské centrální nářečí. Zaznamenat proto můžete zaměňování „é“ za „í“ a všimnout si lze záměny přehlásek „a“ za „e“.

Ceny

Město Šumperk je spojeno i s velice příznivými cenami. Pokud jde o služby a sortiment, jedná se o celorepublikový průměr měst této velikosti. Například za ubytování v penzionu zaplatíte od 850 Kč za noc. Pokud dáváte přednost hotelu, dobře vybavené ubytovací zařízení stojí od 1 500 Kč za noc. A jak je to s cenami vstupného ve městě?

  • Muzeum Šumperk – 80 Kč
  • Šumperské sportovní areály – Od 170 Kč
  • Místní fotbalové utkání – Od 120 Kč
  • Divadlo Šumperk – Od 90 Kč

Doprava

Město Šumperk je dostupné z mnoha směrů. Vyrazit sem můžete například po silnicích první třídy. Ta první I/11 je na trase Hradec Králové – Ostrava, ta druhá I/44 na trase Mohelnice – Jeseník. K tomu se pochopitelně přidává i silnice druhé třídy II/446. Když dorazíte do města autem, nabízí se možnost parkování na vyhrazených místech s jednotnou cenou po celém městě 20 Kč za hodinu.

Alternativou jsou samozřejmě dálkové autobusy nebo železniční doprava. V Šumperku se víceméně protínají tratě ze Záhřebu a Olomouce. Dále pak z Hanušovic a Jeseníku. Regionální tratí je Železnice Desná. A jak je to s dopravou přímo ve městě?

  • Městská hromadná doprava je zajišťována společností Arriva Morava. Celkem je k dispozici pět autobusových linek.
  • Autobusy vás mimochodem odvezou také do nejbližšího okolí, ať už jde o města, menší obce a vesnice.
  • Když zvolíte místní taxi služby, po Šumperku vás povozí od 50 Kč.
  • Využít můžete i půjčoven klasických kol a elektrokol.

V sezóně v Šumperku fungují tzv. cyklobusy, v zimě naopak skibusy. V okolí je velké množství cyklostezek. Využít můžete například Čarodějnickou cyklostezku. Popřípadě si naplánujete procházku po turistických stezkách.