Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Mohelnice: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Mohelnice

Rychlé informace
Rozloha 46,2 km2
Počet obyvatel 9 103
Hustota zalidnění 208,1 obyv./km2
Nadmořská výška 267 m. n. m.
Stáří města 1131

Mohelnice je krásným městem situovaným v Olomouckém kraji, jímž protéká řeka Morava. Město leží na strategickém místě v Mohelnické brázdě, která představuje velice úrodnou kotlinu. Mohelnice se skládá z několika částí, jimiž jsou Křemačov, Květín, Livivá, Podolí, Řepová, Studená Loučka a Újezd. Město je ze všech tří stran obehnáno vrcholky hor – Zábřežská vrchovina a Hrubý Jeseník. I to vedlo k poměrně brzkému osídlování této oblasti už v pravěku.

První písemné zmínky o obci na tomto místě pocházejí z roku 1131. Postupem času a díky svému situování se Mohelnice stala významným bodem regionu a zároveň vzdělávacím centrem. Během dlouhé éry bylo město zasaženo různými katastrofami, od povodní, přes mor, až po válku. I přes to všechno se vzchopilo a dnes představuje důležitou průmyslovou lokalitu. Dokazují to podniky Siemens a Hella Autotechnik. Město je zároveň důležitým dopravním uzlem v tomto regionu. V okolí města jsou hluboká a velká jezera, za zmínku stojí i říčka Mírovka.

 


 

Co navštívit v Mohelnici?

Mohelnice je oblíbeným a vyhledávaným turistickým cílem. Vliv na to má především několik zajímavým historických památek a krásných míst, která můžete navštívit. Například centrum města bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Když se budete pohybovat na hlavním náměstí Mohelnice, určitě si všimnete Morového sloupu vybudovaného už v roce 1717. Právě tehdy tu zavládla epidemie moru. Jeho autorem je Jan Václav Strumer. Jednou z největších a zároveň nejvyšších dominant města je Městská věž s výškou 72 metrů. V dřívějších letech fungovala jako strážná a hlásná věž, dnes slouží jako originální rozhledna přístupná široké veřejnosti. Nejvýznamnějším kostelem ve městě je bezpochyby farní kostel sv. Tomáše Becketa. První zmínky o něm pochází dokonce z roku 1247. K vidění je originální kazatelna, dvě kaple, ale také kamenná rozeta nad vstupními vraty. Novogotickou podobu získal kostel zhruba v 19. století.

Při návštěvě Mohelnice byste neměli vynechat ani kostel sv. Stanislava, jehož výstavba započala v roce 1577. Od roku 1968 je na seznamu kulturních památek České republiky. V interiéru stojí za zmínku loď, kněžiště s sakristie. V rámci exteriéru můžete obdivovat starou bránu s půlkruhovým záklenkem. Když se budete procházet Mohelnickými městskými sady, určitě vaší pozornosti neunikne ani památník děkana Lautnera.

Mohelnice, to je přemíra zajímavých staveb. Kochat se lze třeba pohledem na budovu radnice pocházející z roku 1564. Současná podoba nese úpravy z roku 1923. K těm nejstarším objektům ve městě patří Biskupský hrádek pocházející z 13. století. Kromě renesanční fresky budete moci obdivovat také obsah Mohelnického muzea, které zde sídlí. Městské muzeum vás vtáhne do historie města a přinese vám bohatou expozici nejrůznějších předmětů. Pokud do Mohelnice dorazíte ve vánoční čas, pak si nenechte ujít Mohelnický betlém situovaný v kostele sv. Tomáše. Mnohé figurky pochází z let 1958 až 1988.

Mohelnice se stejně, jaké některé z dalších moravských měst pyšní zbytky tehdejšího městského opevnění. Jsou to spíše menší části, včetně bašty u domu č.p. 10 a brány z roku 1540. Ta je označována, jako Vodní brána. Za zmínku stojí i litinová kašna z 19. století, která mimochodem vznikla v blanských železárnách. Mezi významné objekty patří Pekařův dům, u něhož se nachází historické sochy sv. Floriána a sv. Donáta. Neopomínejte ani na Brusův dům. Ten je součástí městský hradeb. Biskup žil v domě v roce 1518. Dalším objektem je Grimmův dům nebo osvětlená fontána.

Místní zvyky a kultura

Město Mohelnice je díky své sáhodlouhé historii spojeno s mnohými tradicemi a zvyklostmi. Možná i proto se zde v průběhu celého roku pravidelně konají nejrůznější akce. Ať už je to Minifestival duchovní hudby, prezentace řemeslných výrobků či nahlídnutí do historie tamních umělců. Kulturní život se pojí i s novodobými akcemi. Typickým příkladem je hudební festival Fingers up. Pravidelně se zde pořádá Mohelnické kulturní léto, ale také Dny evropského dědictví. Co se týče místního nářečí, vychází pochopitelně ze situování města, jde tedy o středomoravské nářečí.

Ceny

Když vyrazíte do Mohelnice, počítejte s běžnými cenovými náklady na služby a produkty, jako je tomu ve všech okolních moravských městech. Co se týče ubytovacích zařízení, máte samozřejmě na výběr. Ceny se přímo ve městě pohybují od 1 700 Kč za noc ve dvoulůžkovém pokoji. Pokud byste chtěli levnější ubytování, musíte se zaměřit na penziony v některých okolních obcích. A jak je to se vstupným do vybraných zařízení?

  • Kostel sv. Tomáše – Zdarma
  • Místní bazén – 90 Kč za 75 minut
  • Muzeum Mohelnice – 60 Kč
  • Velká cena Mohelnice – 150 Kč

Doprava

Mohelnice byla významným dopravním uzlem už v minulosti. To platí dodnes. Do města vede z Olomouce dálnice D35. Využívat však můžete i mnohých dalších rychlostních silnic, včetně silnic druhé třídy. To znamená, že do Mohelnice pohodlně dorazíte ze Šumperku i Moravské Třebové. Vynikající dopravní dostupnost se pochopitelně týká také autobusových spojů, které sem směřují z velkých měst.

  • Místní doprava, včetně té v okolí je zajišťována autobusovými linkami.
  • Mohelnici protíná i železnice nacházející se na trase Praha – Olomouc.
  • Pokud do města dorazíte automobilem, můžete využít placená parkoviště rozdělená do zón. Každý zóna je jinak zpoplatněna. Můžete platit 5 Kč za hodinu, ale i 10 Kč za celý den.
  • Ve městě se nachází místní taxi služby.
  • Využít lze také půjčovny jízdních kol a elektrokol.

Okolí Mohelnice je plné turistických a cyklistických tras, díky nimž poznáte spoustu zajímavostí. Mezi oblíbené cyklostezky patří například Malý okruh, Litovelským Pomoravím, Mikroregionální trasa, Horská trasa, Severní trasa, Mohelnickem od severu na jih, Od hradu ke hradu a Z Mohelnice na Bouzov. Je zřejmé, že na své si v tomto ohledu přijde každý, ať už z pohledu náročnosti terénu, tak délky trasy.