Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Domažlice: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Domažlice

Rychlé informace
Rozloha 24,61 km²
Počet obyvatel 11 094
Hustota zalidnění 451 obyv./km²
Nadmořská výška 428 m. n. m.
Stáří města 10. století

Domažlice jsou městem nacházejícím se v Plzeňském kraji. Sestávají z vlastního města, čtyř předměstí a vsi Havlovice. Domažlice jsou označovány, jako tradiční centrum a srdce Chodska a jejich historické centrum je městskou památkovou rezervací.

Nejstarší dochované zmínky o Domažlicích pochází z konce 10. století. Tehdy zde ale existovala pouze menší osada. K Významnějšímu rozvoji došlo až ve 13. století. V roce 1960 si Domažlice obhájily status okresního města, který jim náleží dodnes. Významnější rozvoj turistického ruchu město zaznamenalo až po otevření hranic v roce 1989.

Co se přírody týče, v okolí Domažlic se nachází dva velké vrcholy. Tím prvním je Dlouhá hora s výškou 473 metrů nad mořem jihovýchodně od Domažlic. Severovýchodním směrem je to vrch Velký Škramaň s výškou 485 metrů nad mořem.

S Domažlicemi se pojí známé jméno Lomikar, za kterým se skrývá Volf Maxmilián Lamingen z Albenreuthu. Právě s ním je neodmyslitelně spjata fráze "do roka a do dne na boží súd".

Jaké nabízí Domažlice památky a zajímavosti?

Co lze v Domažlicích dělat?

Domažlice jsou takovým pomyslným středobodem chodské oblasti, která je vyhledávaná pro kulturu, zvyklosti a sáhodlouhou historii. Město je plné překrásných památek, které stojí za návštěvu a zároveň je doplňováno velice pestrým a krásným okolí. A co zajímavého můžete v Domažlicích navštívit?

Ve městě budete jistě obdivovat hradby městského opevnění, respektive jeho pozůstatky. Některé jeho části pochází z druhé poloviny 13. století. Lákavým cílem je Baldovské návrší s kaplí zasvěcenou Nejsvětější Trojici, jež byla vystavěna v 18. století. Dále lze jmenovat bývalý augustiniánský klášter založený v roce 1287. Dnes je v něm umístěna Základní umělecká škola. Domažlice, to je kaple sv. Vavřince na Veselé Hoře nebo budova radnice na náměstí. Ta je postavena přímo naproti kostelu. Procházku si udělejte i k nakloněné věži na Domažlickém náměstí, která dosahuje výšky 56 metrů. Toto historické centrum Domažlic je už delší dobu prohlášeno za památkovou zónu.

Při putování po městě toho můžete samozřejmě navštívit daleko více. Je to klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, což je gotická budova pocházející ze 14. století. Za poznáváním a věděním se lze vydat do Muzea J. Jindřicha, kde jsou vystaveny hlavně předměty poukazující na místní kulturní zvyklosti, řemesla a tradice. Krásnou součástí Domažlic je také kaple sv. Jana Nepomuckého postavená v roce 1699. Zapomínat nesmíte ani na nespornou dominantu Domažlic, kterou je Chodský hrad. Ten byl v roce 1592 poničen požárem a obnovy se mu dostalo v pozdějších letech. Současná podoba byla zhotovena v roce 1830. Významným cílem je i Národní památník Domažlice v podobě největšího husitského žulového kalichu v Evropě. A pokud byste toho přece jenom neměli dost, je tu ještě Galerie bratří Špillarů a Muzeum Chodska.

Vyrážet pochopitelně můžete i na výlety do okolí Domažlic. Je to například přehrada Nýrsko, nejvyššího hora Českého lesa zvaná Čerchov, šumavská hora Ostrý nebo rotunda sv. Jana Křtitele ve Zborovech. Překrásné je také arboretum Americká zahrada a Skanzen Jivjany, kde se octnete v dávné historii související s bydlením našich předků. Pro doplnění ještě uvedeme rozhlednu Šibeniční vrch, dřevěnou kapli v Městišti, zříceninu hradu Přimda, zámek Klenová, lom Hradec u Stoda, hrad a zámek Horšovský Týn a rozmanité arboretum Sofronka.

Místní zvyky a kultura

Vzhledem k tomu, že Domažlice jsou nedílnou součástí Chodska, můžete se těšit na živé tradice, řemesla a folklór. Je to například podmanivá hudba v podání dudáků, ale také řada specifických obyčejů týkajících se svateb, posvícení, Masopustu, Vánoc a poutí. Zvyklosti Domažlic budete moci poznávat především v rámci pořádání nejrůznějších akcí. Tradice se do jisté míry promítají i do tamní gastronomie. Typickým příkladem jsou oblíbené chodské koláče. Vzhledem k tomu, že jsou poměrně náročné na přípravu, jejich dokonalé chuti se určitě oddejte právě při návštěvě Domažlic.

Ve městě je poměrně značně rozšířené místní nářečí neboli chodské nářečí. V jeho případě uslyšíte slova jako buli, děrek, sedíť, hutřít, bula, váše, haby, smíl se a bul.

Ceny

Domažlice jsou z pohledu cenových nákladů přijatelným místem pro trávení dovolené v tuzemsku. Zdejší ceny odpovídají běžnému průměru v České republice. To znamená, že třeba tříhvězdičkový hotel můžete sehnat už od 700 Kč za noc. Kdo si bude chtít připlatit za čtyřhvězdičkový hotel, bude to přibližně dvojnásobná částka. Za vstup na chodský hrad zaplatíte 50 Kč nebo 100 Kč v případě rodinného vstupného. Když se budete chtít odreagovat v místním aquaparku, za hodinu v bazénu dáte 60 Kč. Jídlo v levné restauraci stojí od 110 Kč.

Doprava

Domažlice jsou městem přístupným nejrůznějšími způsoby. Jezdí sem například dálkové autobusy ze všech koutů České republiky. Zároveň jde o čtyř-směrný železniční uzel, takže není problém přicestovat z Plzně, Plané u Mariánských Lázní nebo Klatov. Ve městě se nachází jedna železniční stanice a jedna zastávka. Směřují sem i hlavní silniční tahy, takže ani při cestě automobilem nebudete mít žádný problém. Ve městě jsou bezplatná a placená parkoviště. V případě Domažlic funguje jedna linka městské autobusové dopravy. Za plné jízdné zaplatíte částku 8 Kč. A jaké další způsoby dopravy zde můžete zvolit?

  • K dispozici jsou místní taxi služby.
  • Kolo – Domažlice se pyšní řadou udržovaných cyklostezek v okolí. Přes město vede jedna mezinárodní s označením CT3 Mnichov – Praha.
  • Nebo se můžete projít pěšky. Celé náměstí přejdete za 6 minut.