Krajské město | Plzeň |
Rozloha | 7 649 km² |
Počet obyvatel | 584 672 |
Plzeňský kraj je plný nejrůznějších zajímavostí z oblasti kultury, přírody, sportu a rekreace. Nabízí toho dostatek pro všechny věkové skupiny. Jeho nedílnou součástí je kus Šumavy, která je považována za zelenou střechu Evropy. Bohatá historie vybraných oblastí, řada cyklostezek a 21 národních kulturních památek. To je Plzeňský kraj v celé své kráse, jenž stojí rozhodně za návštěvu.
Jde o třetí největší kraj České republiky mající na svém území 57 měst a 501 obcí. Mezi dominantní města se řadí Plzeň, Domažlice, Rokycany, Tachov a Klatovy. Plzeňský kraj má druhé nejmenší zalidnění v České republice. Na jeho území funguje několik celorepublikově významných podniků. Tím nejznámějším je Pivovar Prazdroj. Kromě výroby alkoholických nápojů je tu rozšířené strojírenství, keramická výroba a energetika. V případě zemědělství převažují obiloviny a řepka.
Z pohledu turistiky je Plzeňský kraj skutečnou výzvou. Například vodáci si tu přijdou na své díky několika splavným řekám, lyžaři mohou využít pár sjezdovek a milovníci historie a pamětihodností? Ti také nebudou mít nouzi o dostatečný výběr lákavých cílů.
V Plzeňském kraji na vás čeká spousta hradů, zámků a venkovské architektury s velice jedinečnou atmosférou. Do plánovaného itineráře určitě zahrňte hrad Rábí, Gutštejn, bývalou tvrz Štěpánovice nebo Velhartice. Unikátem je Velká synagoga v Plzni. Ta je třetí největší na světě. Zároveň si nenechte ujít největší středověké náměstí v této metropoli, kterým je Náměstí Republiky. Mezi další vybrané cíle by měl patřit zámek Korel, Kladruby, Kaceřov, Nebílovy, Horšovský Týn, Manětín a Plasy. Obdivovatelé venkovského stylu mohou směřovat k Ostrovce k vodnímu mlýnu nebo do Plánice. Plzeňský kraj je plný podobných zajímavostí, od Rotundy sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci, přes vodní hamr v Dobřívi, až po Konstantinovy lázně a nejvýše položený královský hrad Kašperk.
Toulky tímto krajem budou pochopitelně spojeny také s přírodními unikáty, které primárně nabízí část CHKO Šumava a CHKO Český les. Nejvyšším vrcholem tohoto území je Velká Mokrůvka s výškou 1 370 metrů nad mořem. Plzeňský kraj navíc zasahuje do oblastí, jakými jsou Slavkovský les, Křivoklátsko a Brdy. Jestliže hledáte konkrétní přírodní cíle, zaměřte se na zelené jezírko Samota Berk, Malochovu skalku, stolovou horu Kozelka, přírodní rezervaci Střela, skalní útvar Ostrá Hůrka nebo přírodní památku Hořehledy. Kromě Prášilova jezera je tu i spousta rybníků – Trhanovský rybník, Zelenovský rybník, Hromnické jezírko a další.
Poznávání Plzeňského kraje jednoduše nezná mezí. Kromě hradů a zámků se můžete zaměřit třeba na městskou architekturu. Dokazuje to městská památková zóna v Rabštejnu nad Střelou. Nenechte si ujít ani největší sochu psa v Česku. Ta nese označení Chodský pes. V Klatovech navštivte lékárnu U Bílého jednorožce a v Plzni směřujte k objektu zvanému TechTower. Opakem těchto staveb jsou ty lidové, které jsou s Plzeňským krajem neodmyslitelně spjaty. Nabízí se kupříkladu expozice lidové architektury ve Skanzenu Chanovice. Dále je to městečko Úterý se stylovými domy, Klostermannova chalupa, Pouskův mlýn v Mešně a vesnická památková zóna ve Stráži.
Plzeňský kraj je pochopitelně spojen s vojenskými památkami. Navštívit můžete třeba Atom Muzeum Brdy nebo se zajedete podívat do Muzea na demarkační linii v Rokycanech. Zde budete obdivovat nejrůznější vojenskou techniku. Nabízí se také návštěva Muzea Pohraniční stráže v Rozvadově a Muzeum Československého opevnění v Kladrubech. Milovníci podzemních túr a prohlídek mohou zavítat do katakomb v Klatovech, Kaolinového dolu v Nevřeni a do dolu Na Kole u Domažlic. Do výčtu unikátních architektonických památek se řadí ještě Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci, ale také zřícenina hradu Přimda. Ta je mimochodem nejstarším kamenným hradem v České republice.
Tohle všechno pak můžete doplnit přírodními zajímavostmi, mezi něž spadá kupříkladu Sakurová alej u Chudenic. Nezapomeňte se zastavit u nejvyššího šumavského vodopádu Bílá strž a najděte si čas na Návštěvnické centrum Srní, které je plné divokých vlků. Kapitolou samou o sobě je unikátní český Stonehenge nacházející se u Těšovic. Dech beroucí jsou šumavská rašeliniště, Knižská skála u Renče a Botanická zahrada v Plzni. Památek a přírody zde budete mít více než dost.
Plzeňský kraj je primárně spojen s pivovarstvím, kolem něhož se točí řada nejrůznějších akcí. Své velké zastoupení tu má také loutkářství, jehož historie sahá do 19. století. Pokud se rozhodnete pochutnat si na některých kulinářských specialitách typických pro tento kraj, určitě budete mít na výběr. Co takhle Vošouchy neboli bramboráky, bramborový koláč Báč, Kočičák jinak označovaný jako Lepenice, Uhlířina, Šláchorec, Houbovec a Míšence. Tradičním lidovým pečivem jsou Posvícenské hnětýnky. Při toulkách Plzeňským krajem jistě postřehnete i specifický slovník, který je typický pro místní obyvatele. Ti s oblibou říkají slovo „dýl“, kolíček na prádlo je označován jako „kulík“, ostrým nůžkám se říká „nožíky“ a bez oznamovacího zájmena „tuto“ to také nejde. Zaskočit se nenechte ani přídavkem „z“ a „ze“, jako třeba zeshora, zezdola a podobně.
V Plzeňském kraji máte možnost využívat řady dopravních spojení, abyste se dostali k zajímavým místům v daných oblastech. V rámci silniční dopravy přijde vhod důležité spojení v podání dálnice D5 vedoucí z Prahy kolem Plzně a dále do Bavorska. Hlavní silniční tahy vedou i do ostatních velkých měst České republiky – Most, Strakonice, Karlovy Vary a Stříbro. Velkým železničním uzlem v kraji je město Plzeň, odkud lze cestovat všemi směry, primárně do větších měst. Výjimkou není železniční trať Klatovy – Železná ruda. Kam se nedostanete vlakem, tam můžete vyrazit s pomocí místní autobusové dopravy. Pohybově aktivní cestovatelé dají přednost bohatému systému tamních cyklostezek, které vedou povětšinou kolem významných přírodních krás a zajímavostí. Mezi populární cyklostezky se řadí Otavská cyklostezka, národní cyklostezka 36 nebo cyklostezka Euregio Egrensis.