Rozloha | 137,65 km² |
Počet obyvatel | 147 842 |
Hustota zalidnění | 1 074 obyv./km² |
Nadmořská výška | 293 - 452 m. n. m. |
Stáří města | 13. století |
Plzeň je čtvrtým největším městem České republiky a zároveň statutárním městem na západě Čech. Leží ve stejnojmenném plzeňském kraji, na místě, kde se spojuje hned několik řek. Jsou jimi Radhuza, Mže, Úslava a Úhlava. Jejich soutokem pak vzniká řeka Berounka. Významnou vodní plochou je místní Bolevecký rybník. Město leží v Plzeňské kotlině.
Plzeň je známá jako průmyslové, obchodní, kulturní a správní centrum západních Čech. V roce 2015 se stala Evropským hlavním městem kultury. Především se ale proslavila jako pivovarnické město. Právě zde se totiž vaří známý Gambrinus a Plzeňský Prazdroj neboli Pilsner Urquell.
V posledních letech se Plzeň snaží profilovat také jako sportovní město. V roce 2016 vybudovala olympijský park a v následujících letech pokračovala s projektem Sportmanie Plzeň.
Již několik let se město snaží zlepšit kvalitu života svých občanů i návštěvníků. Proto se zapojilo do celosvětového programu Smart Cities (inteligentní města).
Plzeň je městem s cenným kulturním dědictvím. Právě odsud pochází světlý ležák Pilsner Urquell, jsou tu k dispozici bohaté ubytovací služby a pestrý program pro děti. Plzeň, to je také nezapomenutelný noční život, Plzeňské dvorky a unikátní architektura Adolfa Loose. Zkrátka místo stojící za návštěvu.
Pokud se chcete nejprve zaměřit na to nejvýznamnější v Plzni, směřujte k historickému centru a do jeho přilehlých uliček. V památkových rezervacích na vás čekají ty největší klenoty. Je to například gotický chrám sv. Bartoloměje, který byl založen v roce 1292. V jeho prostorách můžete obdivovat plastiku Plzeňské madony. Ohromující je také Černá vodárenská věž z roku 1532, jež byla kdysi dávno nedílnou součástí opevnění města. Vynechat byste neměli ani klenot Plzně v podání renesanční radnice. Ta prošla náročnou rekonstrukcí v roce 1910. Dále je to františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. V něm se nachází barokní oltář z roku 1696. Pokračovat pak můžete k baroknímu klášteru dominikánek s kostelem sv. Anny.
Plzeň ukrývá pochopitelně i jiné typy staveb, mezi které se řadí Velká synagoga. Ta patří k těm největším v České republice a je třetí největší v Evropě. Její vznik proběhl v letech 1883 až 1893. Dále je to Stará synagoga nebo historický hřbitov u kostela sv. Mikuláše. Zavítat můžete také pod zem do plzeňského podzemí, kde je prohlídkový okruh v délce 800 metrů. Pokud si budete chtít užít procházky ve spojení s přemírou krásné zeleně, využijte městský sadový okruh, jehož součástí budou i slavné historické domy.
Město Plzeň nabízí svým návštěvníkům přemíru poznávání a objevování, což dokazuje velká spousta muzeí a podobných nemovitostí. Vrhnout se můžete na prohlídku místního pivovaru Plzeňský Prazdroj, dále lze pokračovat do Diecezního muzea a Národopisného muzea. Mezi vyhledávaná místa patří Západočeská galerie, Západočeské muzeum, Patton Memorial Pilsen, Muzeum strašidel a Muzeum Lobzy. V něm uvidíte historické dvoutaktní vozy. Přesunout se můžete i k novodobější zábavě, kterou vám přinese třeba místní DinoPark Plzeň a zoologická zahrada.
V případě Plzně se nebojte cílit i do jejích okrajových částí či dokonce za její hranice. Zde najdete hrad Radyně, zámek Kozel a zříceninu hradu Buben. Milovníci letadel mohou navštívit Air Park a ti co mají rádi vodu vyrazí k Boleváku. Krásný je také vrchol hory Chlum, Hromnické jezero, rozhled z vyhlídky Sylván a Lochotínský park. Pokud vás to nebude bavit u vodopádu Dírka, zkuste třeba rozhledu na zmiňovaném Chlumu. Plzeň si vás zkrátka získá ve všech ohledech.
Plzeň, potažmo Plzeňsko je spojeno se dvěma tradicemi. Tu první představuje pivovarnictví, respektive dlouholetá výroba piva. Tou druhou zvyklostí jsou kouzelné dřevěné příběhy. Ano, tušíte správně, že jde o loutkářství. Výjimkou nejsou ani tance, zpěv a stará řemesla zpozorovatelná na pravidelných jarmarcích a akcích podobného typu.
Vedle plzeňského piva se vám dostane možnosti okusit i další místní speciality. Je to například plzeňská pivní polévka, plzeňský guláš, špekové knedlíky, sklářské knedlíky a kynutý bramborák, jemuž se mezi místními říká báč nebo hluchec.
Když na dovolenou vyrazíte do Plzně, jistě postřehnete i specifické plzeňské nářečí. Dokazují to výrazy jako „tohle, tady to“, tulik, tuto, tudleto, kolikapátýho je a nožíky jako nůžky.
Plzeň se řadí do kategorie známých českých měst, ve kterých si za většinu služeb připlatíte. A to především v centru a v jeho blízkém okolí. Náklady na služby a sortiment jsou oproti tuzemskému průměru vyšší. Přesvědčí vás o tom několik níže uvedených příkladů průměrných cen.
Z pohledu dopravy nelze Plzni pravděpodobně nic vytknout. Dostat se sem můžete po silnici, protože město představuje důležitou dopravní křižovatku široko daleko. Je to třeba dálnice D5 nebo rychlostí silnice na Strakonice a směrem na Karlovy Vary. Využívat lze i železnici. Přes Plzeň vedou trasy Mariánské Lázně – Cheb, Rokycany – Praha, Nepomuk – České Budějovice, Mladotice – Žatec a mnohé další. Do Plzně dorazíte i dálkovými autobusy.
Dopravu po velkém městě zajišťuje městská hromadná doprava ve formě autobusů, tramvají a trolejbusů.
V Plzni funguje přemíra nejrůznějších taxi služeb. Průměrná cena za kilometr je mezi 25 Kč až 30 Kč. Pokud byste na některém z placených parkovišť odstavili své vozidlo, počítejte s cenou kolem 40 Kč za hodinu. Pokud se budete pěšky pohybovat kolem vnitřního města a náměstí republiky, bude vám k tomu stačit 10-15 minut pro přesun mezi jednotlivými cíli. Město také aktivně pracuje na rozvoji cykloturistiky, což dokládá iniciativa Plzeň na kole. Využít tak můžete spousty páteřních cyklostezek protínajících zajímavé cíle.