Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Šumava: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Šumava

Rychlé informace
Rozloha 680,64 km²
Nadmořská výška 498 – 1 362 m. n. m.
Založení CHKO 1991

Šumava je chráněnou krajinnou oblastí a zároveň národním parkem. Na jejím území se nachází 24 přírodních rezervací a spousta dalších chráněných oblastí. Je situována v jihozápadní části České republiky. Jde o největší národní park Česka s rozlohou 680,64 km2. Tvoří ho převážně pralesní porosty, horské smrčiny, rašeliniště, slatě a karová jezera. Šumava byla národním parkem vyhlášena v roce 1991.

Celá plocha parku je rozdělena na několik částí. Je to Vltavská brázda, Trojmezenská hornatina, Želnavská hornatina, Boubínská hornatina, Železnorudská hornatina a Šumavské pláně. Pokud jde o nejvyšší vrchol na české straně Šumavy, je to Plechý, v případě Bavorského lesa je to Velký javor s výškou 1 456 metrů nad mořem. Na území národního parku je několik trvale osídlených osad. Mezi ty známé patří Dobrá voda, Modrava, Srní, Filipova Huť, Kvilda, Strážný, Hraběcí Huť a Nová Hůrka. 

Jaké nabízí Šumava památky a zajímavosti?

Co lze na Šumavě dělat?

Šumava je pro turisty lákavou oblastí jak kvůli krásné přírodě, tak možnosti věnovat se nejrůznějším pohybovým aktivitám. Typickým příkladem je turistika, cyklistika, lyžování a běžkování. V zeleném srdci Evropy se vaším cílem stanou především přírodní památky.

Vyrazit můžete k šumavskému rašeliništi Tříjezerní slať. To leží asi 2,5 kilometru od Modravy. Právě zde využijete naučnou stezku kolem tří zpřístupněných rašelinišť, kde bují divoká příroda a k vidění jsou vzácné rostliny. Něco obdobného nabízí také Chalupářská slať v nadmořské výšce kolem 950 metrů nad mořem. Tudy vede stezka v délce 260 metrů. Vynechat byste neměli ani další přírodní památku zvanou Jezerní slať kousek od Horské Kvildy. Ochrana tohoto území se datuje už od roku 1933. I zde vede povalový chodník a nechybí ani dřevěná rozhledna.

Šumava, to jsou překrásná jezera, což dokazuje jezero Laka nebo Prášilovo jezero. Toto ledovcové jezero leží v nadmořské výšce 1 080 metrů nad mořem. Jeho maximální hloubka je 15 metrů. Ještě známější je Plešné jezero s celkovou plochou 7,48 hektarů. Mezi vodní plochy je třeba zahrnout také Vodní nádrž Lipno, která patří vůbec k největším v České republice a při návštěvě Šumavy tak můžete vyrazit i k ní.

Když se budete pohybovat na Kvildských pláních, určitě nevynechte horu Poledník ve výšce 1 315 metrů nad mořem. Právě zde se nachází unikátní rozhledna, která je přístupná pouze v letním období. Podobných vyhlídek je na Šumavě více než dost. Je to například rozhledna Boubín, Klostermannova rozhledna, Javorník a rozhledna Na Sedle.

Národní park Šumava ukrývá i řadu skrytých pokladů, kam rozhodně patří hora Oblík, Můstek, Stožecká kaple, Soumarské rašeliniště, Hauswaldská kaple a Stifterův památník. Popřípadě dáte přednost těm nejnavštěvovanějším místům, kam kromě několika výše uvedených spadá také Boubínský prales, pramen Vltavy a Návštěvnické centrum Srní, kde se nachází vlčí výběh.

Šumava přináší každému něco, což dokazuje například nejznámější šumavský hrad Kašperk. Ten leží asi 2,5 kilometru od Kašperských Hor. Jde o chráněnou kulturní památku, jejíž výstavba započala v roce 1356. Tento gotický hrad patří mezi nejvýše položené v Česku. Opakem této kulturní památky se může stát Obří hrad, což jsou víceméně ruiny keltského hradiště situované u obce Popelná. Jestliže chcete vidět nejstarší strom Šumavy, pak zavítejte do Trojmezného pralesa. Jde o smrk, jehož stáří je 559 let. Opravdovou horskou atmosféru včetně roubených staveb spatříte v obci Dobrá. Spousta objektů je tvořena v unikátním alpském stylu. Za nejkratší železnicí měřící 105 metrů vyjeďte do Nového Údolí nebo směřujte do osady sklářů. Je to Filipova Huť ve výšce 1 093 metrů nad mořem.

V Národním parku Šumava lze využít i spousty naučných stezek zřizovaných právě Správou NP. K těm zajímavým se řadí Zážitková stezka „Duch pralesa“, Schwarzenberský plavební kanál, Stožecká skála, Naučná stezka a přírodní poznávací okruhy včetně přeshraničních, Okolo kostelního vrchu – Hauswaldská kaple, Povydří a Keltové. Hodně známá je i Medvědí stezka, která je dlouhá 14 kilometrů.

Ve výčtu zážitkových cílů na Šumavě by šlo pochopitelně pokračovat – Hradlový most Rechle, Luzenské údolí, přírodní rezervace Mrtvý luh, zřícenina hradu Kunžvart, Strašínské jeskyně, známé Muzeum Dřevák a Muzeum Šumavy Kašperské Hory. Na Šumavě se pochopitelně můžete věnovat i zimním aktivitám, což dokazuje Černá hora, Lyžařský areál Zadov, Lyžařský areál Samoty, Pancíř, ale také Skiareál Nad nádražím a Belveder.

Ceny

Při návštěvě Národního parku Šumava vás jistě potěší, že spousta přírodních krás od jezer až po naučné stezky je bezplatných. To znamená, že se můžete toulat národním parkem, aniž byste kdekoliv a cokoliv platili. Placené jsou pochopitelně muzea a hrady. Typickým příkladem je hrad Kašperk, kde za hodinovou prohlídku zaplatíte 125 Kč. Provoz nejrůznějších muzeí je spojen s poplatky od 40 Kč do 100 Kč. Když se rozhodnete užívat si zimních radovánek na Šumavě, počítejte s cenou skipasu kolem 500 Kč až 700 Kč za den na dospělého člověka.

Doprava

Příjezd do Národního parku Šumava je možný z mnoha směrů. Když pojedete z Prahy, lze využít dálnici D3 do Českých Budějovic a potom pokračovat přes Český Krumlov a vodní nádrž Lipno. Využitelné jsou pochopitelně i ostatní hlavní tahy, například od Vimperka, Volar a Klatov. Záleží na tom, z jaké části republiky na Šumavu míříte. Železnice funguje pouze ve spodní části národního parku u Volar. Dálkové autobusy směřují hlavně do velkých měst v okrajových částech parku.

Když dorazíte do NP Šumava vlastním automobilem, můžete využít téměř sedmdesát parkovišť rozmístěných po celém národním parku, respektive tam, kde se nachází alespoň silnice třetí třídy. Obvykle je to u významných přírodních a historických památek a v oblíbených lokalitách. V rámci parku lze pak využívat Zelené autobusy, které zajišťují veřejnou sezónní dopravu jak pro návštěvníky NP Šumava, tak pro místní obyvatele. Oblíbené jsou například tyto spoje:

  • Linka Železná Ruda – Prášily – Modrava – Kvilda
  • Linka Horská Kvilda – Kvilda – Bučina
  • a další…

Šumava je protnuta také řadou turistických a cyklistických stezek. Důležité je pouze dbát na značení a pohybovat se jen pro vyhrazených cestách. Na své si mohou přijít i vodáci, například ze Soumarského Mostu do Pěkné. Na Šumavě kromě výše popisovaných lyžařských areálů funguje i spousta běžkařských tras. Například z Modravy k pramenům Vltavy, na Kvildsku, v okolí Františkova a na Prášilsku.