Rozloha | 789 km², CHKO 473 km² |
Nadmořská výška | průměr 628,2 m. n. m. |
Založení CHKO | 2005 |
Český les je územím rozprostírajícím se v západních Čechách a Bavorsku. Jde o členitou vrchovinu spadají do Šumavské podprovincie, kam patří oblasti Haltravská hornatina, Nemanická vrchovina a Ostrovská vrchovina. Na české straně se nachází chráněná krajinná oblast Český les, jejíž celková plocha je 473 km2. K vyhlášení této oblasti došlo v roce 2005. Díky tomu, že toto území bylo součástí hraničního pásu, zachovala se tu krásná příroda. Kolem 80 % této lokality je pokryto lesem.
Nejcennější část CHKO Český les představuje území od Broumova na Tachovsku až po Českou Kubici na Domažlicku. Právě dálnice D5 je dělícím článkem mezi dvěma oblastmi Českého lesa. V této lokalitě se nachází kromě lesních porostů také vzácná rašeliniště, květinné louky a pastviny, bučiny a spousta chráněných živočichů. Typickým příkladem je bobr evropský, rys ostrovid, vydra říční a tetřívek obecný. Český les ukrývá i dvě dominantní tisícovky, jakými jsou Čerchov a Skalka.
CHKO Český les a jeho blízké okolí vybízí k poznávání krásné přírody, zajímavých staveb, vyhlídek i zábavních míst. A za jakými cíli konkrétně se v Českém lese vydat?
Jestliže patříte k milovníkům staré architektury, pak vás jistě okouzlí hrady, zříceniny a zámky. Vyhledávaná je například nejstarší zřícenina hradu v Česku, Přimda. Pochází z 12. století a tyčí se nad stejnojmenným městem. Dále to jsou například zříceniny hradů Šelmberk, Volfštejn, Rýzmberk, Švamberk, Herštejn. Za romantikou se vydejte k potoku Hadovka, kde stojí Gutštejn. Seznam zřícenin Českého lesa je očividně bohatý. Mohli bychom pokračovat Pušperkem, Pajrekem, Bubenem nebo Kynžvartem, a stále bychom nebyli u konce.
Pokud jde o zachovalejší hrady a zámky, také je z čeho vybírat. Zajímavý je Hrad a zámek Horšovský Týn. Svou středověkou architekturou naopak oslní hrad Klenová nebo krásný hrad Švihov. Ten se objevil v pohádce Tři oříšky pro Popelku. Pokud jde o zámky, je to třeba Kynžvart, Manětín, Chudenice, Lukov, Svojšín a Bor. Pomyslnou zámeckou dominantou je stavba nacházející se v Tachově. Na místě tohoto zámku stávalo středověké hradisko z 12. století. Poutavou podívanou přináší i klášter v Kladrubech.
Abyste viděli, jaké krásy ukrývá chráněná krajinná oblast Český les, můžete k tomu využít některou z tamních rozhleden a vyhlídek. U německých hranic se na kopečku Tomáška nachází rozhledna Milíře sahající do výšky třiceti metrů. U Tachova je oblíbená rozhledna Vysoká s výškou 28,5 metrů. Když se budete pohybovat u obce Lesná, krásná panoramata před vámi otevře rozhledna na vrchu Havran. Ten má výšku 895 metrů nad mořem. Směřovat můžete také k rozhledně Kurzova věž nebo Velký zvon. Pokud vám to nebude dost, nabízí se ještě rozhledna na vrchu Pancíř, rozhledna Krásenský vrch, vyhlídka Tři Kříže u obce Prameny, rozhledna Třasák, Vyhlídka královny Karoly, rozhledna Hamelika a rozhledna na Šibeničním vrchu.
CHKO Český les nejlépe poznáte díky naučným stezkám. Doporučit můžeme naučné stezky Vodní svět, rašeliništěm kousek od Tachova, Lesná nebo Historie sklářství. Poutavou podívanou zažijete při putování po naučné stezce Nýrsko dlouhé čtyři kilometry. Jestliže do svých výletů chcete zakomponovat vodní plochu, potom zvítězí naučná stezka Špičák, která vede od Špičáckého sedla až k Černému jezeru.
Když se budete chtít vydat k oblakům, směřujte k vrcholu Skalka v nadmořské výšce 620 metrů nad mořem, v němž se ukrývají stejnojmenné jeskyně, které jsou chráněnou přírodní památkou. Další národní přírodní památkou je Železná hůrka. Návštěva Českého lesa, to jsou pochopitelně i výstupy na krásné vrcholy, jakými jsou Chlumská hora ve výšce 651 metrů nad mořem, Stolová hora Kozelka ve výšce 660 metrů nad mořem a hora Dyleň ve výšce 940 metrů nad mořem.
CHKO Český les a okolí může mít i řadu netradičních a speciálních podob. Co byste řekli na relaxaci v pivních lázních v Chodové Plané nebo na možnosti lyžování? K tomu vám poslouží skiareál Přimda. Na své si přijdou rodiny s dětmi. Dokazuje do výstava vláčků v Domažlicích, Dům přírody Českého lesa v Klenčí, podvodní pozorovatelna v Lomečku u Mrákova a Malý hospodářský dvůr v Horšově. Tato oblasti je také protnuta řadou pradávných tradic a folklorem. Můžete se stát nedílnou součástí mnohých kulturních a tradičních akcí. Ať už jsou to Chodské slavnosti v Domažlicích, Chodská hyjta v Mrákově nebo Výhledy v Klenčí pod Čerchovem.
Ceny
V Českém Lese můžete navštívit spoustu míst zcela zdarma. Týká se to především naučných stezek, na jejichž trasách jsou vyhlídky a přírodní zajímavosti. Bezplatné jsou i méně zachovalé zříceniny. Ty v lepším stavu jsou už zpoplatněné. Například na Přimdě zaplatíte 50 Kč. Když zavítáte na Státní hrad a zámek Horšovský Týn, plné vstupné je 140 Kč. Podobně drahý je také hrad Švihov. A když si budete chtít užít lyžařské radovánky ve skiareálu Přimda, počítejte s cenou od 130 Kč do 260 Kč podle doby, kdy se vydáte na sjezdovku.
Doprava
Vzhledem k tomu, že chráněná krajinná oblast Český les je rozdělena dálnicí D5 směřující do Rakouska, nabízí se tento silniční tah jako nejrychlejší z pohledu příjezdu. Dálnice D5 vede z Prahy přes Plzeň až do Českého lesa. V rámci automobilové dopravy lze využít i dalších hlavních tahů od Mariánských lázní Horšovského Týna a Domažlic. V CHKO Český les upotřebíte i několika záchytných parkovišť. Dvě se nachází na trase z Lesné na Starou Knížecí.
V sezóně jsou do této oblasti vypravovány i speciální cyklobusy z okolí a vzdálenějších míst. Má to pochopitelně svůj důvod. Tato oblast je vhodná nejenom pro turistiku díky přemíře naučených stezek, ale také pro cykloturisty.Vybírat si můžete z různých profilů cyklistických tras a opomíjeno není ani milovníky horských kol. Mezi Čerchovem a Hohenbogenem se nachází hned patnáct speciálních tras. Domažlickem vedou mezinárodní dálkové cyklotrasy, ať už je to Eurovelo 13 nebo Panevropská cyklotrasa Paříž – Praha.
Pokud jde o zimní aktivity, běžkování se můžete věnovat na upravovaných trasách kolem Přimdy, ale také v okolí nejvyššího vrcholu Čerchov. V rámci sjezdového lyžování je to kromě Přimdy ještě Sádek Capartice, Javorná a trochu dál pak Zadov a Kvilda.