Rozloha | 79,23 km² |
Nadmořská výška | 117 – 619 m. n. m. |
Založení NP | 2000 |
České Švýcarsko je jedním ze čtyř národních parků České republiky. Tato lesem pokrytá oblast se nachází mezi Brtníky, Chřibskou a Hřenskem, což je okres Děčín v severních Čechách. Jde o relativně mladý národní park, k jehož vyhlášení došlo v roce 2000. Pro České Švýcarsko jsou charakteristické skalní útvary nejrůznějšího typu, od stěn, roklí až po brány a věže. Ostatně, nachází se zde jedna z nejstarších pískovcových bran v celé Evropě, jejíž název je Pravčická brána.
Národní park České Švýcarsko ukrývá na svém území spoustu vzácných mechů, lišejníků a ptáků, jakými jsou Sokol stěhovavý nebo Čáp černý. Divoká a nespoutaná krajina v obležení Labských pískovců nabízí sopečné kuželovité kopce a spoustu významných památek.
Turismus se v Českém Švýcarsku rozvíjí už od 18. století. Dnes tato oblast nabízí hodně turistických tras, které vás provedou jak kolem přírodních dominant, tak nejrůznějších památníků a historických staveb.
A právě těmi můžeme v rámci představení Českého Švýcarska začít. S touto oblastí se pojí asi nejznámější kulturní památka, kterou je Dolský mlýn. Ten se nachází u soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé. První zmínky o mlýnu pocházejí z roku 1573 a váže se s němu velice dlouhá a zajímavá historie. Mimo jiné se blýskl v pohádce Pyšná princezna z roku 1952. Další poutavou stavbou je chata na Mariině skále. Tato vyhlídka je ve výšce 428 metrů nad mořem a předkládá jedinečný rozhled po okolí. Chatka byla na vrcholu postavena v roce 1856. Společně s vyhlídkami Rudolfův kámen a Vilemínina stěna je součástí takzvaných Jetřichovických vyhlídek.
V Českém Švýcarsku můžete navštívit řadu skalních hrádků, potažmo jejich pozůstatků. Je to například Falkenštejn, Šaunštejn, Chřibský hrádek, Loupežnický hrádek, Kyjovský hrádek, Krásný buk a Vlčí hrádek.
Je pravdou, že tou nejdominantnější a nejznámější přírodní památkou Národního parku České Švýcarsko je největší skalní moc v Evropě, Pravčická brána. Ve své podstatě jde o symbol této oblasti. Její výška je 16 metrů a rozměr oblouku je 6,5 metru. Jeho nedílnou součástí je také Sokolí hnízdo. Jde o zámeček, který byl vybudován v roce 1881. Na Pravičkou bránu se můžete dostat jak z Hřenska, tak z Mezní Louky.
Toužíte-li po troše romantiky, neměli byste minou skalní soutěsky. Konkrétně Edmundovu a Divokou soutěsku. V rámci nich se lze přesouvat z místa na místo nejenom po uměle vybudovaných stezkách a dřevěných můstkách, ale i za pomoci loděk.
Ve výčtu přírodních a ostatních zajímavostí Národního parku České Švýcarsko lze pokračovat. Například Růžový vrch vyčnívající ze zdejší krajiny. Dále je to Ferdinandova soutěska, oblíbené romantické místo Na Tokáni nebo Pavlinino údolí. Při poznávání úchvatných krás se vaším cílem stane Suchá Kamenice, Zadní Jetřichovice, Černá brána, Křídelní stěny, Kyjovské údolí a Úzké schody. Poutavou atrakcí je Trpasličí skála. Vynechat byste neměli ani pohádkové skalní bludiště Tiské stěny. Jestliže tíhnete spíše k divokému západu, za zmínku stojí indiánská vesnička Rosehill. Pro doplnění ještě uvedeme s výstižným názvem Spravedlnost.
Spousta skalních hradů je v Národním parku České Švýcarsko zcela bezplatných a volně přístupných. I nejrůznější zajímavá místa jako Dolský mlýn a údolí můžete navštívit zdarma. Platí se na hlavních turistických atrakcích, mezi které rozhodně patří Pravčická brána. Vstup k bráně stojí 95 Kč. Když navštívíte populární soutěsky, počítejte s náklady od 80 Kč do 120 Kč za jednu osobu a plavbu. Stále ale převažují bezplatná místa. Když z národního parku odbočíte do Lužických hor nebo Saského Švýcarska a tam zavítáte k některému z hradů či zámků, vstupné vás pochopitelně nemine.
Národní park České Švýcarsko je ukryt v severních Čechách v obležení krásné zeleně a porostů. Když do parku budete přijíždět z české strany, pak se vašim výchozím bodem stanou města jako Děčín a Nový Bor, popřípadě Krásná Lípa. Odkud pak budete pokračovat do národního parku po silnicích nižší třídy. V parku se nachází hned několik oficiálních parkovišť, z nichž některá jsou placená. A to primárně u větších přírodních památek. Parkoviště se obvykle nachází dál od zajímavostí, takže k hlavním atrakcím musíte dojít pěšky.
V rámci Národního parku České Švýcarsko nefungují žádné vlakové spoje. Na druhou stranu jsou zde vypravovány turistické autobusy. Je to hned několik linek. Pro příklad uvedeme ty oblíbené:
Díky těmto spojům můžete přijet a přespat v některém z okrajových měst a do národního parku se posléze vydat autobusem.
V Českém Švýcarsku existuje také řada cyklistických tras. Kam nevedou cyklostezky, tam dojdete po turistických stezkách. Pokud se tu chcete věnovat běžkování, tak pouze ve vybraných okrajových částech národního parku. Využít lze lodní dopravu: