Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Litoměřice: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Litoměřice

Rychlé informace
Rozloha 17,99 km²
Počet obyvatel 23 849
Hustota zalidnění 1 326 obyv./km²
Nadmořská výška 143 – 300 m. n. m.
Stáří města 13. století

Litoměřice jsou situovány na úpatí Českého středohoří. Konkrétně na soutoku řek Labe a Ohře. Město spadá do západního okraje Polabské nížiny. Z pravé strany řeky Labe je významným vodním tokem Pokratický potok. Díky tomuto prostředí jsou Litoměřice známé a označované jako Zahrada Čech.

Pyšní se vysokou úrodností půdy. Právě to má vliv na to, že město je zemědělským centrem široko daleko. Vyhlášené je tu zelinářství a ovocnářství. Nejčastěji se pěstuje vinná réva. 

Litoměřice patří mezi nejstarší česká města. Královským městem se staly mezi lety 1219 a 1228. Až do 17. století si udržely velmi dominantní postavení, což dokazuje celá řada práv a privilegií, které jim udělili čeští panovníci včetně Karla IV. Rozvoj města se zastavil s příchodem průmyslových revolucí. Zapříčinila to absence pozemků vhodných pro stavbu průmyslových areálů. Dnes město láká návštěvníky na své nově zrekonstruované památky. Od roku 1950 je historické jádro vedeno jako městská památková rezervace.

Jaké nabízí Litoměřice památky a zajímavosti?

Co lze v Litoměřicích dělat?

Ptáte se, proč navštívit Litoměřice? Protože mají za sebou velkou slávu a plnily roli města králů. Tento fakt zanechal přemíru renesančních, gotických, barokních a jiných historických staveb, které můžete obdivovat. Litoměřice si vás doslova podmaní svou historickou oblastí a zároveň přinesou silný kulturní zážitek.

Vaším odrazovým můstkem se stane Mírové náměstí, kde lze obdivovat starodávnou architekturu mnoha domů. Je to například dům u Černého orla nebo dům Kalich, jemuž se také často říká Pod Bání. Ten patřil bohaté rodině už v 16. století. V roce 1725 byl postaven dům U Pěti panen. A jaký dům je nejstarší? Tím je Gotické dvojče pocházející z druhé poloviny 15. století. V jeho útrobách se v současnosti nachází soukromá galerie.

Mezi další významné stavby Litoměřic lze zařadit kostel Zvěstování Panny Marie a kostel Všech svatých, který stojí na rohu náměstí. Hned u kostela je poměrně zachovalá městská věž. V ryze barokním duchu můžete obdivovat kostel sv. Jakuba. Dále je to kapucínský kostel sv. Ludmily nebo kostel sv. Vojtěch z roku 1363. V letech 1664 až 1668 tu byla budována dominantní katedrála sv. Štěpána. Církevní stavby, potažmo biskupství k Litoměřicím neodmyslitelně patří.

Při návštěvě města si udělejte čas na prohlídku podzemního sklepení, které patří k nejrozsáhlejším v České republice. V současnosti je zpřístupněna cesta dlouhá přes 350 metrů. Ve finále je tu ale několik kilometrů chodeb. Litoměřice, to je i populární Městské divadlo Karla Hynka Máchy. Za lepším rozhledem můžete vyrazit na některou z místních rozhleden. Tu první tvoří rozhledna na Varhošti vybudovaná na koci 19. století. Tou druhou je rozhledna Mostka tvořená v románském stylu.

Litoměřice, to je i spousta zajímavostí v okolí. Jmenovat lze například Památník Terezín, muzeum Terezínská Půda, Žernosecké vinařství, hrad Kalich a klášter sester premonstrátek v Doksanech. Užívat si pochopitelně můžete nejrůznějších přírodních krás. Za zmínku stojí třeba hora Radobýl, oblast zvaná Porta Bohemica, přírodní rezervace Bílé stráně, hora Lovoš, Holý vrch a Opárenské údolí. Když budete chtít vyrazit za zříceninami, zamiřte k hradu Litýš, Kamýk a Opárno. Krásnou turistickou atrakcí je Mlynářův kámen a Doerellova vyhlídka.

Místní zvyky a kultura

Jedna z největších tradic Litoměřic je ta vinařská. Zahrada Čech, jak se této oblasti říká, je k pěstování vinné révy, jako stvořená. Nejznámější jsou vinařské sklepy v Žernosekách. Udržují se zde také hasičské tradice, probíhá setkávání fujaristů a opomíjeno není ani na tanec a folklor. V rámci různých slavností jsou prezentována zašlá řemeslná umění a techniky. Právě tradice vinařství se promítá i do místní gastronomie. Jsou to domácí ovocná vína z vinařské stezky, která můžete ochutnat. Starým pokrmem je „Modrý vole s procesím“ a známý je tu i Podřipský kaldon, což je vynikající polévka zahuštěná máslovou jíškou.

S touto oblastí České republiky se pojí i specifické nářečí, v rámci něhož budete slýchávat slova jako hnízděte, nezkaž to, voráčoj, uraž, mušet, voráčáma, kostěj a muším.

Ceny

Litoměřice sice patří k historickým klenotům země, na druhou stranu se tu setkáte s běžnými cenami za zboží a služby. Město nepatří k těm nákladným, jak by si mohl, kdo myslet. Ubytování v penzionu nebo hotelu pro dva seženete od 980 Kč za noc. Jídla v levnějších restauracích se zde prodávají už za 105 Kč a tříchodové menu se tak dá pohodlně poskládat i za 500 Kč.

Doprava

Cestu do Litoměřic si můžete naplánovat nejrůznějšími způsoby. Když zvolíte silniční dopravu, máte možnost využít tří hlavních silnic, včetně dálnice D8 s exitem v Lovosicích. Snadno se dostanete z Terezína a Doksan. Upotřebit lze i most generála Chábery. K dispozici je také železniční spojení. V tomto případě funguje spojení s Ústím nad Labem, Děčínem, Českou Lípou, Lysou nad Labem, ale i vzdálenějšími městy. Do Litoměřic se dopravíte snadno autobusem, třeba na trase z Prahy.

Místní doprava je zajišťována tou městskou hromadnou, jíž tvoří primárně autobusové spoje. Mezi oběma částmi Litoměřic se můžete přesouvat také pěšky, k čemuž vám poslouží dva mosty. Kromě výše zmíněného je to ještě Tyršův most přes řeku Labe. Právě díky této řece je tu dostupná říční doprava, v rámci níž si užijete vyhlídkové plavby. Alternativou jsou cenově přijatelné taxi služby, u nichž sazba začíná na 25 Kč za kilometr. Po Litoměřicích a blízkém okolí se lze přepravovat i za pomoci jízdního kola. Městem vede významná cyklotrasa podél řeky Labe.