Santiago de Chile, jak už napovídá jeho název, je hlavním městem nejdelšího a zároveň jednoho z nejkrásnějších států Jižní Ameriky. A stejně tak jako Chile samotné, i Santiago je městem velkých protikladů.
Nalezneme zde historické památky nevídané krásy, ale i velmi moderní budovy, ukazující současnou tvář tohoto velkoměsta. Město se nachází v podhůří And, ale zároveň na pobřeží moře, a právě tento kontrast mezi dvěma extrémy z něj dělá zajímavé místo k návštěvě.
Ať už vás tedy na dovolené zajímá historie, dobré jídlo a pití, kultura daného místa, či sport a koupání, v Santiagu se pro vás najde od každého trochu.
Jak již bylo řečeno, Santiago se může pochlubit mnoha památkami právě z doby, kdy město ovládali Španělé. Nejstarší pamětihodností ve městě je katedrála Svatého Františka, která byla založena již v roce 1586. Katedrála samotná přečkala i několik zemětřesení, která jsou v Chile hojná. Věž byla dokonce třikrát zničena a stávající byla postavena teprve v roce 1857.
Na Plaza de Armas se nachází další pýcha koloniální architektury. Catedrala Metropolitana byla postavena v průběhu 18. století a je sídlem místního biskupa. V kryptě pod kostelem jsou pohřbeni všichni ti, kteří tento úřad zastávali.
Na tomto náměstí se nachází mnohem více budov, které připomínají chilskou historii. Centrální pošta i místodržitelský palác jsou ukázkovými příklady koloniální architektury. Nachází se zde také jezdecká socha Pedra de Valdivia, zakladatele města.
V paláci zvaném La Moneda dodnes sídlí prezident země. Je možné si palác prohlédnout i zevnitř, ale je třeba si prohlídku předem objednat a zaplatit. I tak ale bude v některé dny palác uzavřen v důsledku státních záležitostí.
V roce 1857 bylo otevřeno Městské divadlo, které si dodnes zachovalo excelentní pověst a bývá považováno za jednu z nejlepších scén v celé Latinské Americe. Budova je postavena v novorenesančním slohu, a celková atmosféra představení je ještě více umocněna místem, kde se odehrává.
Další formy umění, ale i historické artefakty můžete spatřit v některém z mnoha muzeí, která se nacházejí na území města. Muzeum paměti a lidských práv má za úkol připomínat perzekuci, které se na občanech Chile dopouštěl režim generála Pinocheta.
V Muzeu předkolumbovského umění zase můžete nahlédnout do historie indiánských populací, které obývali Chile před příchodem prvních Evropanů. Muzeum Krásných umění naopak nabízí pohled na umění koloniální i moderní éry.
Santiago de Chile je pověstné mnoha parky, které se ve městě nacházejí a poskytují tak obyvatelům i turistům místo k odpočinku po horkém dni. Jedním z nejkrásnějších parků je Park Forestal, který se nachází v samotném historickém jádru města. Otevřená zeleň se zde vine kolem řeky Mapocho, která městem protéká.
Dalším velmi známým parkem je ten Metropolitní. Procházka přes celý park vás vyjde na bezmála 45 minut, ale můžete zde navštívit i další zajímavosti. Pouze jednou z nich je známá socha Panny Marie. Další možností je pak národní zahrada, japonská zahrada či venkovní bazény umožňující letní koupání.
Pokud vás láká spíše sport a koupání, potom se jistě podívejte na některou ze skvělých pláží, které naleznete pouze pár kilometrů od města. Naopak, pokud jste milovníky lyžování, zaujme vás středisko Farellones, kde můžete vyzkoušet svahy And.
Pokud jste do Santiaga přijeli spíše za nočním životem, jistě nebudete zklamáni. Ve čtvrtích Providencia a Las Condes na vás čeká právě tolik zábavy, kolik jen můžete chtít.
V Chile si na dobrém jídle a pití velmi zakládají. Rozhodně se dá říct, že místní jedí často a rádi. Gastronomie je zde ovlivněna polohou celého státu. Setkáte se zde tedy s pokrmy typickými pro vnitrozemí a s pokrmy naopak přímořskými.
Lze tedy říci, že čím dále od vnitrozemí, tím prominentnější roli hraje hovězí maso, zatímco v pobřežních městech se často setkáte s pochoutkami z mořských plodů.
Velmi známým pokrmem po celém Chile je tzv. Pastel de Choclo. Nenechte se zmást názvem, nejedná se o žádnou sladkou pochoutku. Cukr je sice přítomen, ale pouze v malém množství, aby dodal celé směsi pověstnou krustu. Jinak se tento pokrm skládá z mletého kuřecího a hovězího masa, smíchaného s vařenými vejci.
Velmi často se setkáte s polévkou zvanou cazuela. V zásadě se jedná o hovězí vývar s trochou masa a velkými kusy zeleniny, včetně kukuřice, brambor a mrkve. Vše je podáváno v jednom hrnci a dokořeněné merkénem. Toto koření vzniká potom jako směs pálivých papriček a koriandru a je to ingredience typická pouze pro střední část Chile, kde se nachází Santiago.
Další oblíbenou polévkou je ta zvaná porotos granados. Jedná se o hustou polévku s kukuřicí a čerstvými fazolemi. Příprava probíhá následujícím způsobem. Fazole se vaří zároveň s dýní, do celé směsi se přidají rozmixovaná zrna kukuřice a vše se dochutí podle uvážení kuchaře. Výsledkem je sladká krémová polévka.
Téměř na každém rohu můžete koupit empanadas. Tato tradiční kapsička z kukuřičné mouky je plněná masovou směsí, ale existují i verze pouze sýrové, či plněné mořskými plody. Dalším druhem placek jsou potom Sopaipilly, které jsou ovšem využívány převážně jako příloha k jiným jídlům. Velmi často se podávají také s nakládanou zeleninou pebre.
Pokud máte chuť na něco malého na zub, humitas jsou pro vás tou správnou volbou. Jde o směs kukuřičného zrna, které je ještě čerstvé rozmixováno a smícháno s kořením a dalšími druhy zeleniny. Vše se zabalí do kukuřičného listu a dá povařit či opéct.
Chcete-li hlavní chod zakončit dobrým dezertem, typicky chilská volba je Pan de Pasqua, což je v zásadě chilská obdoba vánočky, která je rozšířená po celé zemi. Tento koláč obvykle obsahuje zapečené rozinky, kandované ovoce a mandle. Je to vánoční zákusek a chuť je opravdu podobná vánočce.
Chile je svým podnebím velmi příznivé pro pěstování vinné révy, takže ochutnat některé z proslulých chilských vín je skoro povinností každého návštěvníka. Z vína se zde dělá také výborná pálenka, zvaná pisco.
Pro Chile je díky jeho tvaru typická právě rozmanitost. Na severu se setkáme spíše se subtropickým klimatem a pouští, zatímco na jihu se již nacházíme téměř na ledovcových pláních. Střední část Chile, kde se nachází také Santiago, má ovšem podnebí podobné tomu našemu. Pouze zimy a léta jsou vždy obráceně oproti těm v Čechách.
Během ledna je tak ve městě a jeho okolí maximálně 32 stupňů, zatímco v zimě klesají teploty až na 5 stupňů. Zimní a podzimní měsíce jsou velmi deštivé, vzhledem k tomu, že blízkost oceánu prakticky vylučuje sníh.
Santiago de Chile je oproti jiným jihoamerickým metropolím velmi bezpečné město. Přesto je lepší zůstávat zejména na frekventovaných ulicích, a vyhýbat se neosvětleným uličkám na předměstích. Vždy je dobré zachovávat pravidla bezpečné turistiky. Tak vás nic nepřekvapí.
Peníze si vždy rozdělte do několika tašek, aby vás případná krádež nepřipravila o úspory. Vyhýbejte se sešlostem a davům místních lidí, vzhledem k tomu, že jsou ideálním místem pro kapsáře.
V Chile se platí pesem. Za zhruba 3 koruny nakoupíte 100 chilských pes, jedná se tedy o výrazně slabší měnu. Co se týče cen, některé služby a potraviny vyjdou dráže než v České republice, zatímco jiné pořídíte levněji.
Pokud se rozhodnete zavítat do místních restaurací, počítejte s tím, že si připlatíte jak za pokrmy samotné, tak za nápoje. Alkoholické nápoje obecně jsou v Chile mnohem dražší než v Čechách. Ovoce, zelenina a maso jsou obecně mnohem levnější, zatímco mléčné výrobky se pohybují v zásadě na stejné cenové úrovni jako zde.
Do Santiaga de Chile se lze dostat pouze letadlem a přímý let z Prahy bohužel neexistuje, takže se budete muset spokojit s přestupem. Letiště se nachází 18 kilometrů od samotného města a letenka vás vyjde na zhruba 20 tisíc.