Gradac je název oblíbeného chorvatského letoviska, které je situováno v jižní části Dalmácie. Turisty vyhledávaná občina se kromě tohoto místa skládá ještě z dalších čtyř. Jsou to sídla Zaostrog, Brist, Podaca a Drvenik. Destinace leží na populární Makarské riviéře, konkrétně mezi Makarskou a Pločí. Od Makarské je zválená 40 kilometrů a od Ploče 13 kilometrů. Ve své podstatě jde o nejjižnější část této oblasti. Město s 3,5 tisíci obyvateli je primárně závislé na cestovním ruchu. Dalšími zdroji příjmů je například pěstování oliv, vinné révy a rybolov.
Chorvatské letovisko Gradac svou historií sahá do doby Římanů, o čemž vypovídají nejrůznější nálezy a stavby. Destinace měla celkem významné umístění, protože leží v úpatí horského pásma zvaného Rilić. Díky tomu se nabízí romantické procházky po místních vrších. Město z hlediska existence zažilo i špatné časy, a to v průběhu II. světové války, kdy Gradac vypálili okupanti.
I když je Gradac primárně turistickým přímořským letoviskem, dokáže vám toho nabídnout daleko více než jenom relaxaci na pláži. Čeká na vás také kus historie nebo možnost vyrazit za přírodními zajímavostmi do okolí.
Pokud cílíte na skutečnou historii, můžete se do jisté míry octnout až v dobách římských. Když se vydáte do Gradiny, spatříte zbytky základů jedné z významných staveb tehdejší doby. Navrátit se tak můžete do historie spojené s 2. až 3. stoletím. Archeologické nálezy z římské doby jsou spjaty i s lokalitou Crkvine.
Gradac jako takový byl v 17. století pod nátlakem Turků. A právě v té době zde bylo vybudováno opevnění, jehož nedílnou součástí je věž. Jde o jediný prvek, který zbyl z celé pevnosti. Poblíž ní jsou situovány ještě další dvě významné stavby. Jedná se o církevní objekty. Blíže k věži stojí barokní kostel sv. Antonína, jehož nedílnou součástí je hřbitov. Druhým zmiňovaným objektem je kostel sv. Michala pocházející z roku 1852.
Přímo v Gradaci si užijete dlouhých oblázkových pláží. Jednou z těch významných je například Gornja Vala, která obecně vyniká mezi všemi ostatními plážemi na Jadranu. Vyrazit k ní můžete směrem na jih od přístavu. Zajímavou zastávkou se stane i FKK pláž poblíž hotelu Labineca. Užívat si můžete nejenom relaxace, ale i spousty vodních aktivit, mezi něž patří vodní lyžování, skluzavky, nafukovací banány, tobogány a plavby na motorových člunech a skútrech.
Vydávat se pochopitelně můžete i do nejbližšího okolí Gradacu. Typickým příkladem jsou Baćinská jezera, kterých je hned šest. Jde o krasová jezera, z nichž některá dosahují hloubky až 28 metrů. Jezera jsou díky kvalitě vody domovinou mnohých ryb a živočichů. Příroda kolem nich se navíc pyšní jedinečnými scenériemi. Podobných zajímavostí je v okolí více než dost. Můžete navštívit známé místo Bukočica nebo dáte přednost oblasti Poretak. Za zmínku stojí také vinařství Krystal Modus Winery a pláž Biserka. Nezapomínejte ani na vykopávky antického města Narona, poutní místo Medjugorje a vzdálenější deltu řeky Nevetvy.
Se samotným Gradacem se pojí i přemíra zábavy. V červenci si můžete užít třeba Gradackou turistickou noc. Každý večer zde probíhají nejrůznější hudební vystoupení a přes den zábavní programy. Pokud si chcete dopřávat tradičního nakupování, vyrazte na městskou tržnici.
Při návštěvě Gradacu si pochutnáte na dalmatské kuchyni. To v překladu znamená jediné. Spousta ryb a mořských plodů. Ochutnat můžete populární crni rižot neboli černé rizoto. V jídelníčcích narazíte na chobotnici, dagnje a lignje. Ochutnat můžete i masité pokrmy, mezi nimiž jednoznačně vedou čevapčiči, pljeskavica a hovězí guláš. Často používaným masem je jehněčí. Když byste zatoužili po něčem menším a zdravějším, zkuste místní salát a domácí pršut. Zlatou tečku na závěr představují zmrzlinové poháry, palačinky, ale také známé fritule. Za ochutnání stojí i sladký nepečený dezert bajadera. V případě alkoholických nápojů můžete dát přednost rakiji nebo domácím vínům.
Vhod vám přijde i několik tipů spojených s kvalitními restauračními zařízeními. Je to například Restaurant Nase Malo Misto, Nicolo Polo, Retro Bar, Restaurant Fado a Konoba Mala Mare. Patříte-li k milovníkům pizzy, své lahodné služby vám poskytne Pizzeria Gustirna.
Gradac vám nabídne příjemné středomořské klima se vším všudy. Pokud se chcete vydat za slunným podnebím, navštivte letovisko od dubna do října. Pravdou však zůstává, že nejtepleji bude v červenci a v srpnu, kdy se teploty přes den pohybují kolem 27 °C až 28 °C. V těchto měsících spadne také minimální množství srážek. Jaro a podzim se pojí s teplotami mezi 14 °C až 18 °C. Nejchladněji je v lednu, kdy teploty klesají k 9 °C až 12 °C. Pokud jde o větší úhrny srážek, nejvíce prší v listopadu, kolem 195 milimetrů za měsíc. Zajímat vás bezpochyby bude i teplota moře, která má v letním období cca 27,5 °C.
Chorvatské letovisko Gradac je nádherným, a hlavně bezpečným místem. Evropská destinace, kde se nemusíte obávat žádných nepříjemností, útoků a podobných nešvarů. Stačí, když budete dodržovat běžné cestovatelské zásady. Ty se týkají primárně hlídání osobních věcí a cenností, na které si dávejte pozor. Třeba na tržnicích, plážích nebo přelidněných akcích. Zloději mohou být ostatní zahraniční turisté.
V Gradacu budete platit eurem, stejně jako v celém Chorvatsku. Platby lze provádět jak hotovostně, tak bezhotovostně. Z pohledu cenových nákladů je zapotřebí počítat s tím, že se nacházíte na Makarské riviéře. O cenách některých produktů a služeb si uděláte lepší představu díky níže uvedeným příkladům.
Chorvatské město Gradac je od České republiky vzdáleno přibližně tisíc kilometrů. Z pohledu dopravy se nabízí hned několik možností. Pokud zvolíte vlastní automobil, můžete vyrazit po dálnici přes Vídeň, Graz a Zagreb. Počítejte s dálničními poplatky. Autobusem se sem dostanete s jedním přestupem. Ten obvykle probíhá v Zadaru. Celková doba jízdy se pohybuje kolem 22 hodin. Nejrychlejší je pochopitelně letecká přeprava. Ideálním řešení je let do Splitu za cenu od 4 500 Kč. Odtud se pak musíte do Gradacu vzdáleného asi 150 kilometrů přepravit taxíkem, autobusem nebo vypůjčeným automobilem. A jak je to s dopravou přímo v letovisku?