Chorvatsko budí v cestovatelích nejrůznější pocity. Známo je ostatně pod označením středomořská fantazie. Toto oslovení vzniklo především díky překrásnému a dokonale čistému moři, jež se rozpíná podél oblázkových pobřeží. Největší lákadlo Chorvatska, které je příslibem relaxace a odpočinku. To vše doplněno krásami vnitrozemí, originální tamní gastronomií a velkým kulturním dědictvím. Téměř na každém kroku máte možnost odhalit významnou památku nebo se vydat do vyprahlého pohoří s dokonalým výhledem po okolí. Chorvatsko, to je také seskupení stovek menších ostrovů a překrásných útesů.
Chorvatsko leží na břehu Jaderského moře na Balkánském poloostrově. Nejvíce láká pravděpodobně svými přímořskými destinacemi a plážemi. Cílem vaší plánované cesty se mohou stát i dominantní města, jakými jsou Rijeka, Záhřeb, Šibenik, Split, Dubrovník nebo Zadar. Objevování Chorvatska však nemusí skončit pouze na pevnině, jsou tu ještě ostrovy Krk, Cres, Brač, Hvar a Pag, jež svou rozlohou uzavírají tu největší ostrovní pětku této destinace. Dokonalá místa pro nezapomenutelnou dovolenou v Chorvatsku.
Mapa Chorvatska hovoří celkem jednoznačně. Většina turistů se přesouvá hlavně do přímořských letovisek, kde se lze oddávat bezpočtu libovolných vodních aktivit. Patří mezi ně potápění, šnorchlování, výlety na lodích, jízda na vodním skútru a mnohé další. Často navštěvované jsou také nejrůznější aquaparky a animační programy. Pakliže však nebudete chtít setrvat na jednom místě, vyplatí se vyrazit za poznáním krás Chorvatska. Těch je totiž v této zemi více než dost.
A začít můžete hned v hlavní metropoli, kterou je Záhřeb. Toto město si vás podmaní svou specifickou atmosférou a pochopitelně přemírou zajímavých památek a míst. Jednou z nich je například katedrála Záhřeb neboli Zagreb Cathedral. Dále můžete navštívit kostel sv. Marka, Kamennou bránu a ostatní pýchy historického centra. Neopomínejte ani a jedinečnou atmosféru trhu Dolac. Za cíl si dejte i návštěvu dalšího z větších měst Chorvatska, jímž je Split. Co byste řekli na Archeologické muzeum, Dioklécionův palác nebo Old Town a půvabné historické centrum? Split je zároveň přímořským letoviskem, takže taková promenáda Riva určitě nebude špatnou volbou.
Z hlediska historie má asi největší hodnotu město Dubrovník. Velké hradby, rozhlehlé muzeum, úchvatná architektura vlastní tomuto místu a příjemná atmosféra. Tu si mimochodem užijete i v Pule, kde se kromě římského amfiteátru nachází vyhlášené pláže jako Zlatne stjene a Valovine. Ze svého cestovatelského itineráře nevynechte ani Rovinj. Město s malebnými domky a okolním kopcovitým terénem.
Chorvatsko se stejně, jako ostatní evropské destinace pyšní řadou krásných památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. V již zmiňovaném Dubrovníku je to například Staré město, v Šibeniku je to katedrála sv. Jakuba. V Poreči byste měli vyrazit k biskupskému komplexu a svým půvabem vás osloví i historické město Trogir. Kapitolou samou o sobě je benátská obranná stavba v Zadaru, popřípadě podlehnete kouzlu pevnosti sv. Mikuláše v Šibeniku.
Chorvatsko, to jsou i přírodní zajímavosti, které stojící za vidění. Poznávat můžete několik národních parků. Tím asi nejznámějším je Národní park Plitvická jezera, kde se nachází celkem šestnáct překrásných tyrkysových jezer. Vyrazíte-li na ostrov Biševo, určitě si nenechte ujít návštěvu Modré jeskyně. Na seznam dalších zajímavých národních parků patří ještě Národní park Mljet, Národní park Paklenica, Národní park Brujuni a Národní park Risnjak. Zapomínat nesmíte ani na Národní park Krka, kde je řada vodopádů a modravých lagun.
V Chorvatsku si každý najde to svoje, což dokazují středověké náhrobní kameny Stećci. Díky nim se dostanete na překrásné místo, a ještě se navrátíte do historie, konkrétně do 12. století. Podobnou zajímavostí je i zemědělská oblast situovaná na ostrově Hvar. Zde se nachází prakticky rozdělená políčka, která byla obdělávána už ve 4. století před naším letopočtem.
Při plánování dovolené v Chorvatsku si užijete i vodních radovánek. Byl by to ostatně hřích, vynechat ty nejkrásnější pláže v zemi. Když skončíte na ostrově Brač, navštivte pláž Zlatni Rat. Na Gradacu podlehněte kouzlu pláže Gornja Vala. Na Lopuru je to záliv Šunj a Rajská pláž s mělkou vodou, což ocení především rodiny s dětmi. Ostrov Korčula je vyhlášený díky pláži Proizd, na ostrově Mljet zase vítězí zátoka Saplunara. A ani poblíž Zadaru nepřijdete zkrátka. Dokazuje do táhnoucí se pláž Nin vzdálená asi 15 kilometrů od tohoto města. Chorvatsko je zkrátka zemí mnoha tváří.
Chorvatská kuchyně se svým charakterem a obsahem do jisté míry přibližuje kuchyni slovanské. Vzhledem k tomu, že tato destinace leží u moře, je pochopitelné, že součástí jídelníčku jsou často ryby a mořské plody. Narazit můžete také na sušenou šunku, ovčí sýry, jehněčí maso a spoustu regionálních specialit. Jestliže máte zálusk na chorvatské speciality, pak okuste například černé rizoto, pečené jehněčí, chobotnice připravované s bramborem a zeleninou, krevety na buzaru, plněné kalamáry nebo úhoře a žáby v brudetu. To jsou pokrmy, které ve vás vyvolají dokonalou směsici chutí.
Výčet tradičních masitých a bezmasých jídel Chorvatska samozřejmě pokračuje. Ať už usednete do jakékoliv restaurace, v jídelníčku se zaměřte na názvy, jakými jsou kotlovina, blitva, čevapčiče, kulen a sarma. Ani kaše zhotovená z kukuřičné mouky polenta není špatná. Jedny z nejvyhlášenějších sýrů pochází primárně z oblastí Gorski kotar a Lika. Přímořská a do značné míry zdravá strava je pochopitelně spojována také s mlsáním a se sladkostmi. V Chorvatsku si v tomto směru pochutnáte třeba na koblihách s rozinkami fritule nebo na křupavém těstě s rumem kroštule. Ještě známější je populární závin orehnjača a lahodný pudink rožata. Je nepochybném, že chorvatská kuchyně nám bude v některých ohledech poměrně blízká.
Zobrazit volné termíny