Rijeka je významným přístavním městem Chorvatska. Jde o hlavní metropoli Přímořsko-gorskokotarské župy. Rijeka se rozléhá na pobřeží Jaderského moře v Kvarnerském zálivu. Město severní části země je z pohledu velikosti třetím největším. Ve městě a přilehlých aglomeracích žije více jak 300 tisíc obyvatel. Od hlavního města Záhřebu je vzdálena asi 131 kilometrů. V souvislosti s Rijekou lze zmínit Rijecký záliv. Tři zbývající strany města jsou obehnány horami. Je to například Snežnik, Učka a Velika Kapela s výškou 1 533 metrů nad mořem. Rijeka je důležitou spojkou pro vnitrostátní dopravu.
Název tohoto chorvatského města je odvozem od řeky Rječina. Význam slova Rijeka v chorvatštině prezentuje skutečně řeku. Toto místo původně osídlované Slovany získalo ve 13. století statut města. Šlo o významné průmyslové město země, s nímž se pojí ropná rafinérie a koncová stanice ropovodu. Důležitá je také místní loděnice. V současné době se velká míra služeb překlopila hlavně do turismu.
Toto město si zamilujete jako celek. Je totiž spojením kulturního, historického a zábavního prostředí. Přesouvat se můžete mezi památkami a plážemi. Neminou vás ani vodní aktivity a mnohé další. Pojďme se tedy zaměřit na to nejdůležitější v Rijece.
Toto chorvatské město nabízí od každého něco. Začít můžete třeba u významné římské památky, kterou je Římský oblouk. Ten pochází ze 4. století a naleznete ho v blízkosti oblíbeného Titova náměstí. Z téže doby se ve městě dochovaly i hradby v podání Liburnského valu. Od doby římské pochopitelně můžete poskočit do středověku. V tomto směru se jako nejvýznamnější památka tváří hrad Trsat pocházející ze 13. století. Původní verze středověkého hradu dostala v 19. století trochu jiný kabátek. Hrad byl přepracován v novogotickém stylu.
Na hradě se mimochodem nachází Františkánský klášter, v němž jsou pochovány důležité osobnosti související s touto zemí. Nedaleko je kostel Panny Marie Loretánské zhotovený v 15. století. Ten je považován za důležité poutní místo. Podobných náboženských staveb je v Rijece více než dost. Jmenovat lze kupříkladu kostel Uznesenja Marijina nebo barokní katedrálu sv. Víta. Právě v jejích útrobách se nachází Jezuitské dědictví, což je významné klenotnictví.
Když už se budete pohybovat na Titově náměstí, určitě se zahleďte na tamní barokní kapli, která je považována za poutní místo. Vede k ní celkem 128 schodů a vybudována byla v roce 1531. Z pohledu turistického ruchu je významné náměstí Chorvatské republiky. Naopak, když se octnete na Starém městě, můžete si prohlédnout tamní radnici. Ještě dominantnější je pak městská věž s hodinami.
Rijeka je spojována s kulturou, což dokazuje další spousta místních staveb. Typickým příkladem je univerzita, ale i několik divadel a galerií. Vyrazit můžete také do místních muzeí. Nabízí se kupříkladu Historické muzeum a Námořní muzeum. Z divadel je nejzajímavější asi Národní divadlo Ivana Zajce. Je zcela na místě, že Rijeka v roce 2020 získala statut Evropského města kultury. Dokazují to totiž mnohé akce. Pravidelně jsou tu pořádány akce jako Mezinárodní festival malých scén, Rijecké letní noci, Festival komorní hudby, Léto na Gradině, Mezinárodní bienále komiksů, Jazz time festival a jiné. V Rijece si užijete denní zábavu i noční život.
Nabízí se i pestré možnosti koupání a vodních radovánek. Za zmínku stojí pláže Ploče, Svežanj a Kostanj. Vyrazit můžete podél města do jeho okolí. Oblázkové pláže objevíte například v lokalitě zvané Kostrena. Dále jsou to pláže Vila Olga, Grčevo a Glavanovo. Především městské pláže jsou běžně dostupné autobusem.
Rijeka je velkým chorvatským městem, které toho předkládá více než dost. Pokud by se vám z pohledu cestovatele a turisty stalo přece jenom malé, můžete zavítat i do nedalekého okolí, kde je zajímavých cílů skutečně přehršel. Je to například obec Grobnik, s níž se pojí velice dlouhá historie. Asi jedenáct kilometrů od Rijeky se nachází městečko Kastav, kde se tyčí několik barokních kostelů a jiných starobylých staveb. Pro milovníky přírody je tu Národní park Risnjak vyhlášený v roce 1953. Na ploše 63,5 kilometrů čtverečních lze pozorovat porostlé vápencové skály. V parku mimochodem pramení řeka Kupa.
Přímořské město Rijeka si vás podmaní chorvatskou kuchyní. Ta bude v každém případě začínat velkým množství specialit z ryb, masa, ale i zeleniny. Ochutnat můžete třeba tradiční jídlo Pašticada nebo podlehnete chuti některého z ovčích sýrů. Hodně používanou ingrediencí je olivový olej. Vyhýbat se nemusíte ani vyhlášeným lanýžům a sušenému vepřovému masu Pršut. Spousta jídel je dochucovaných prostřednictvím vybraných bylinek. V jídelníčku místních restaurací by vás určitě měly zaujmout pokrmy, jakými jsou Pljeskavica, Kulen, Čevapčiče, Žgvacet, omáčka Ajvar a Polenta. Mezi rybími specialitami vládnou jídla jako Brodet, Černé rizoto, Lignje na žaru a Škrpina. O dovolené v Rijece nezapomínejte ani mlsat. Okuste třeba Paprenjake, Orehnjača a Fritule.
A jaké restaurace v Rijece patří k těm populárním? Je to třeba podnik Girica, Pivnica Cont, Restoran Na Susaku a Paris. Vynechat byste ovšem neměli ani restaurace typu Konoba Tarsa a ŠtoRiJa. Všude si pochutnáte.
Subtropické klima v Rijece je zárukou suchého léta, a naopak deštivé zimy. Nejvíce slunečního svitu si tu užijete v červenci. V té době se mimochodem maximální teploty pohybují mezi 30 °C až 34 °C. Pokud jde o dešťové srážky, v srpnu jsou kolem 100 milimetrů. Celoroční průměr je 1 537 milimetrů. Nejvíce prší od září do ledna. S přicházející zimou klesají průměrné teploty k 3,5 °C. Sníh je v Rijece hodně vzácný. V letním období počítejte s vlhkostí vzduchu 83 %. Průměrná rychlost větru je mezi 7 až 10 kilometry za hodiny v průběhu celého roku. Díky situování u moře jde o velice příjemné klima.
Rijeka je větší, avšak dostatečně bezpečnou metropolí Chorvatska. Je ale nezbytné dodržovat jistá cestovatelská opatření jako jinde ve větších evropských městech. Dávejte si například pozor na kapsáře v přelidněných lokalitách, včetně pláží. Koupejte se v místech, která jsou k tomu z důvodu bezpečnosti vyhrazena. Noční život si užívejte ve frekventovaných lokalitách, nikoliv v odlehlých a temných uličkách. Díky tomu se vyhnete jakýmkoliv problémům a dovolenou ve městě si užijete plnými doušky.
Rijeka je velkým chorvatským městem, takže k dispozici budete mít spoustu směnáren, bankomatů a podobných peněžních služeb. Na mnoha turisticky vyhledávaných místech můžete platit cash i bezhotovostně. Cenové náklady jsou vzhledem k popularitě města také přijatelné a nevybočují z průměru země. Za některé služby zaplatíte více, něco stojí méně. Zde je několik vybraných příkladů.
Rijeka je od hlavního města Česka vzdálená asi 750 až 850 kilometrů podle toho, jakou trasou se vydáte. Jedním z možných cestovních prostředků je vlastní automobil, kdy vám cesta do chorvatského města zabere více jak osm hodin. Vyrazit můžete přes Rakousko nebo přes Slovensko a Maďarsko. Počítejte s tím, že ve městě za parkování zaplatíte mezi 0,5 € až 1,5 €. A jaké další způsoby dopravy se nabízí?
Když se octnete přímo v Rijece, budete samozřejmě řešit, jak se přepravovat z místa na místo. I v tomto směru máte několik možností.