Hlavní a zároveň největší město Chorvatska. Záhřeb se svou rozlohou 641 kilometrů čtverečních má více jak 800 000 obyvatel. Město je situováno v severní části země, nedaleko řeky Sávy a na dohled pohoří zvanému Medvednica.
Záhřeb je nejenom hlavním dopravním uzlem země, ale také místem významných státních institucí Chorvatska, od sídla vlády až po parlament. Svůj význam odhaluje i v železniční dopravě. Jeho dějiny se začaly psát někdy v prvním století. Tehdy se zde nacházela osada Andautonia.
Město Záhřeb je typickým velkoměstem skládajícím se ze tří důležitých částí. Město je známo nejenom pro svou historickou hodnotu, ale také ve spojení se sportem. V případě fotbalu je to třeba klub GNK Dinamo Zagreb nebo NK Lokomotiva Zagreb.
Záhřeb si oblíbíte pro jeho historickou rozmanitost. Dějiště kultury, zábavy a poznávání je velkým lákadlem. A i když budete svou dovolenou v Chorvatsku směřovat k Jadranskému moři, měli byste si v tomto městě udělat zastávku.
Čekají na vás totiž tři hlavní části ukrývající pořádný nádech minulosti. Tou první částí je Horní město označované jako Gradec. Právě v této lokalitě budete moci spatřit kamennou bránu pocházející z třináctého století. Vyrazit lze k Bánskému dvoru, chorvatskému parlamentu nebo dáte přednost věži Lotrščak. Ta byla vybudována také ve třináctém století, a kromě muzea uvnitř se lze těšit hlavně na krásný výhled z vrchní části. Město odtud budete mít, jako na dlani. Horní město pochopitelně ukrývá i jiné a mnohdy méně známé pamětihodnosti. Patří mezi ně jezuitský kostel sv. Kateřiny a gotický kostel sv. Marka.
Když se při procházkách Záhřebu přesunete na Dolní město, můžete se zastavit například u Chorvatského národního divadla. To bylo vybudováno v roce 1895. Dominantou této lokality je bezpochyby Náměstí bána Jelačiće. To je situováno přímo do středu pěší zóny. Z významných staveb zde zmíníme katedrální chrám Proměnění Páně. Dolní město je hodně oblíbené i pro svoji zeleň, kterou tvoří nejenom Botanická zahrada, ale i spousta parků. Díky tomu se této oblasti říká zelená podkova.
Nakonec si nechte ještě oblast zvanou Kaptol, ve které byly nalezeny náhrobky z prvního století. Právě zde stojí arcibiskupský palác a Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Štěpána. Zajímavostí je fakt, že na její dostavbě se kolem roku 1400 podíleli také pražští řemeslníci.
A kdybyste si náhodou chtěli udělat výlet i do blízkého okolí, pak se nevyhýbejte Přírodnímu parku Medvednica, hradu Medvedgrad nebo jeskyním Veternica. Zbytek dovolené v Záhřebu pak můžete trávit třeba po nákupech. Vydat se lze i na jednu z největších a nejrušnějších tržnic zvanou Dolac, jež zde funguje už od roku 1925. Výjimkou nejsou kulturní zážitky, společenské akce, vynikající gastronomie, proplétání se uličkami, výlety do hor, sportování u řeky Sávy a noční život.
Záhřebská gastronomie má několik místních kulinářských specifik a receptů, kterým byste se při návštěvě města neměli rozhodně vyhýbat. Hodně populárním pokrmem je Zagrebački odrezak neboli Záhřebský řízek z telecího masa. To vše v kombinaci se šunkou, sýrem a zeleninovou omáčkou. Ochutnat musíte i plněná vejce se smetanou, tvarohem a švestkami, jimž se říká originálním názvem Štrukle. Na jídelníčku často narazíte na kachnu s omáčkou z vína, popřípadě si dáte populární dezert Samoborská Kremšnita. Vynikající krém se šlehačkou a cukrem.
Když v Záhřebu dostanete chuť na mořské plody a ryby, určitě volte jednu z nejstarších rybích restaurací ve městě, kterou je Mimice. Vedle ní zde pochopitelně funguje i řada dalších významných restauračních zařízení. K těm luxusnějším patří Gallo, Zinfandel´s Restaurant a Takenoko. Mezi místní a tradiční se řadí Restoran Lanterna na Dolcu, Při Zvoncu a La Struk.
Počasí v Záhřebu je subtropického a mírného charakteru. Díky situování v severní části země je klima rozdílné nežli na pobřeží. Čas od času musíte počítat s dešťovými přeháňkami. Zimy jsou povětšinou bez sněhu a teploty přes léto nestoupají do takových extrémů. Letní průměr se pohybuje kolem 26 °C. Pokud se však vaší doménou stanou hlavně památky a poznávání skvostů města, můžete sem vyrazit už na jaře nebo naopak na podzim. Teploty kolem 10 °C až 15 °C jsou pro takové činnosti naprosto ideální.
Záhřeb je bezpečným městem pro jakéhokoliv turistu. Z tohoto pohledu nelze tomuto místu cokoliv vytknout. Pokud si ve větších skupinkách turistů a na frekventovanějších místech budete hlídat své osobní věci a peníze, nic vás při dovolené v Záhřebu nepřekvapí.
Vzhledem k tomu, že Záhřeb nepatří k ryze přímořským letoviskům, odráží se to do jisté míry i do velice přijatelných cen, ať už půjde o ty v supermarketech nebo v restauracích. Centrum je pochopitelně dražší nežli okrajové části. Spousta cen je však mírně nad českým průměrem. Zde je několik příkladů.
Chorvatské město Záhřeb se od České republiky nachází relativně blízko. Z Prahy je to nějakých 700 kilometrů. Ty můžete urazit autobusem za 10 hodin jízdy. Cena jízdenku bude přibližně od 800 Kč. Využívat lze dopravce jako Flixbus a Eurolines. Pokud pojedete vlastním automobilem, dosáhnete Záhřebu do devíti hodin. Ideální trasa je přes Brno a Vídeň.
Alternativou se vám může stát letecké spojení se Záhřebem. Z Prahy na letiště Záhřeb létají pravidelné linky. Doba letu je necelou 1,5 hodinu a letenka stojí od 4 000 Kč. Z letiště vzdáleného 11 kilometrů od města můžete využít pro dopravu do centra autobusovou linku č. 290. Doba jízdy je přibližně 35 minut a náklady jsou asi 20 kun.