Dominika je název ostrovního státu, který je mnohými cestovateli oprávněně nazýván perlou Karibiku. Nejde totiž o ostrov se zástupy turistů, což prospívá především jeho přírodě a krásám. Dovolená na Dominice je především pro ekoturisty a individualisty dávající přednost rozmanitosti a tradicím. Ty spatříte u přemíry domorodých kmenů, které vás zasvětí do svého života. Deštné prameny, horské prameny a termály, potápění a opravdové tropy. To je Dominika v celé své krásy, jíž si během velice krátkého okamžiku zamilujete. Přírodní ostrov se vším všudy, jež bude velkorysý skutečně ke každému.
Dominika neboli Dominické společenství leží v Karibském moři a je součástí Malých Antil. Nejblíže se k ostrovnímu státu nachází Martinik a Guadeloupe. Většina povrchu je hornatého charakteru, včetně deštných pralesů a jezer. Tím nejznámějším je Boiling Lake. Nejvyšším vrcholem Dominiky je Morne Diablotins s výškou 1 447 metrů nad mořem. Tento ostrov má vulkanický základ a jeho vyvýšeniny jsou spjaty s vodními prameny.
Když se rozhlédnete po mapě Dominiky, určitě jako první vyrazíte na překrásná pobřeží, kde se můžete nejenom opalovat, ale také potápět a šnorchlovat. Moře ostatně nemusí být jedinou vodní plochou, kterou využijete pro nejrůznější aktivity. Je to i plavba po řece Indian River. Díky rozmanité přírodě Dominiky jednoznačně vedou pěší výlety a treky, jež budete realizovat v národních parcích. Krásy tohoto ostrova jsou totiž tím nejzásadnějším, co vás osloví.
Ostrov Dominika možná nepatří k těm bohatším, o to krásnější přírodu a vstřícnost tamního obyvatelstva zde najdete. Pomyslným odrazovým můstkem se vám při prozkoumávání tohoto ráje stane hlavní město Roseau. V něm se nachází hned několik zajímavých cílů, které rozhodně stojí za podívanou. Začít můžete třeba u anglikánského kostela sv. Jiří. Odtud se přesuňte k římskokatolické katedrále vybudované v roce 1854. Cestou minete Vládní palác nebo se zastavíte v muzeu Victoria Memorial. Zapomínat byste neměli ani na botanickou zahradu a na ostrově celkem populární pevnost Fort Young z 18. století.
Dalším poměrně velkým městem je Porthsmouth situované v zálivu Prince Ruperta. Na tomto místě se největší pozornosti dostává hlavně pevnosti Fort Shirley, která vznikla taktéž v 18. století. Její součástí je několik staveb, dělostřelecké baterie a ostatní zajímavosti. Toto město se zároveň stává celkem praktickým výchozím bodem pro návštěvu Národního parku Cabrits. Ten leží opodál. Nevynechte ani území Karibů, kde je několik zajímavých vesnic. Jednou z nich je Carib Cultural Village zaměřená primárně na kulturu. Jedná se o nevelkou indiánskou rezervaci, jejímž středobodem je Carib Reserve Act v podobě skanzenu prezentujícího tehdejší život lidí. Dále je to vesnice Calibishie s řadou obchůdků a vesnice Bataka.
Na ostrově Dominika se mimo jiné nachází i národní park s úchvatnou přírodou. Jedním z nich je Národní park Morne Trois Pitons. Pomyslným průsečíkem parku je hora s výškou 1 387 metrů nad mořem. Horské prameny, sopečné výpary, ale i jezera. To všechno patří k této oblasti. Jmenovat lze například Boiling Lake, jehož délka dosahuje šedesáti metrů. Dále tu narazíte na lanovku, jezero Boeri, Freshwater Lake a vesnici Laudat. Prostřednictvím Middlehamských stezek dojdete k nejrůznějším vodopádům, ale i jeskyním. Typickým příkladem je Stinking Hole. Poblíž národního parku navštivte jezero Emerald Pool.
Tím dalším je Národní park Morne Diablotin. I ten se pyšní stejnojmennou vysokou horou, na jejíž vrchol se můžete dostat zhruba za osm hodin. V parku mají svou domovinu barevní papoušci a téměř dvacítka druhů ptáků. Nedaleko parku jsou bývalé banánové plantáže nazývané Syndicate Estate. Při návštěvě Dominiky si udělejte čas i na nejbližší okolí. Máme na mysli poloostrov Scotts Head, kde vás čeká neuvěřitelný podmořský svět. Soufriere Bay Marine Park s oblibou vyhledávají potápěči z celého světa. I v této lokalitě narazíte na horské prameny a malebnou vesničku Soufriere. Nejlepší je půjčit si auto a projet značnou část tohoto ostrova, protože každá ze zajímavostí se nachází někde jinde.
Dovolená na exotickém ostrově Dominika musí být samozřejmě spjata i s náležitou relaxací. Pobřeží ostrova doslova vybízí k realizaci nejrůznějších vodních aktivit. Pokud chcete vědět, jaké pláže patří k těm nejlepším, prozradíme vám to. I když je Dominika sopečným ostrovem, užijete si spoustu písečných pláží. Třeba pláž Mero je od hlavní metropole vzdálena asi 20 minut jízdy.
Určitým plážovým vrcholem je Batibou, na níž navazuje kupříkladu pláž Hampstead. Načechraný a jemný písek na vás bude čekat v severní části ostrova na pláži Purple Turtle Beach. Pozornost věnujte také plážím Toucari a Pointe Baptiste.
Gastronomie na Dominice je rozmanitá a hodně souvisí s tradicemi místních obyvatel. Nejčastěji se na jídelníčku objevují ryby a mořské plody, včetně kuřecího masa. Obvyklou přípravou je grilování a smažení. Jako přílohu si budete dopřávat brambory, zeleninu a spoustu exotického ovoce. Nechybí ani čočka a hodně pokrmů v rychlých pouličních stáncích. Jestliže si chcete pochutnat na dobrém jídle, navštivte některou z těchto restaurací – Rainbow Beach Bar Restaurant, Pagua Bay Bar and Grill, The Champs Restaurant, Riversite Cafe a Kozy´s Niche. Díky pestrosti a dostupnosti běžných fast foodů si na své přijde opravdu každý.