Pozor si dejte určitě na vývoz pesa, protože jde o zakázanou a nelegální činnost. Zároveň je lepší všechny vyměněné peníze v zemi utratit, jelikož zpětný převod peněz na americké dolary je velice nevýhodný. Zbystřete také při dovozu amerických dolarů. Pakliže by jich bylo více jak 10 000 USD, musíte je přiznat prostřednictvím speciálního formuláře.
Největším nebezpečím jsou pravděpodobně místní překupníci, jež se snaží turistům prodávat neplatné bankovky, popřípadě zkouší jejich neznalost s nevýhodným kurzem. Mimochodem, kdyby vás při takové výměně na ulici někdo chytil, budete z toho mít pěkné problémy. Taková činnost je totiž zakázána.
Bankomaty jsou hlavně ve větších městech a bankách. Tam je výběr peněz pravděpodobně nejbezpečnější. Počítat musíte s trochu jiným fungováním oproti našim bankomatům. Ty v Dominikánské republice kartu nejprve vysunou a teprve poté vám umožní výběr hotovosti.
Nejlépe směníte v zemi americké dolary, následně pak eura. Tento proces realizujte pouze v prověřených, velkých a zaběhlých směnárnách. Nejlépe v bance, kde máte i záruku výhodného kurzu. Trochu horší kurz bude na letištích a v hotelích. Rozhodně se vyhněte podezřelým směnárnám, kde hrozí, že získáte jen velice malé množství peněz nazpět.
Místním platidlem v Dominikánské republice je peso v kurzu zhruba 1 DOP = 0,5 Kč. K placení však můžete využít americký dolar. Pokud jde o dominikánské peso, setkáte se s bankovkami ve výši od 5 do 1 000 peso. V tomto směru si dávejte pozor na vývoz místní měny, který je zakázán. Naopak při dovážce více, jak 10 000 USD počítejte s tím, že budete muset tak velký obnos vysvětlovat prostřednictvím speciálního formuláře. Níže uvádíme ceny základních produktů a služeb v Dominikánské republice.
Při placení počítejte také s tím, že v zemi se za spoustu služeb platí spropitné. V restauraci necháte asi o 10 % více, řidičům a průvodcům cca 100 Kč a pokojským asi 50 Kč.