Cuenca je ekvádorským městem situovaným na jihu této rozmanité země. Jde o poměrně velkou metropoli zabírající plochu 70,59 kilometrů čtverečních, díky čemuž se jedná o třetí největší město Ekvádoru. Žije tu přes 330 tisíc obyvatel. Cuenca je hlavním městem provincie Azuay.
K založení města došlo roce 1557. Už v dřívějších dobách toto místo osídlovali Inkové. Historické nálezy sahají až dva tisíce let před náš letopočet. Vzhledem k tomu, že zakladatelé byli Španělé, název Cuenca je španělskou odvozeninou.
Město Cuenca se nachází v nadmořské výšce kolem 2250 až 2350 metrů. Důležitým zdrojem vody jsou čtyři místní řeky – Tomebamba, Machangara, Yanuncay a Tarqui. Čtyři hodiny jízdy od Cuenca leží město Guayaquil a devět hodin jízdy je to do města Quito.
Velká spousta cestovatelů míří primárně do historické oblasti města Cuenca, která je mimochodem na seznamu světového dědictví UNESCO. Právě v těchto místech se nachází přemíra významných památek. Hodně velkým lákadlem je i přírodní bohatství okolo.
Vaším odrazovým můstkem se ve městě Cuenca stane stará katedrála nazývaná Iglesia de El Sagrario, jenž byla postavena v roce 1557. Vzhledem k tomu, že jde spíše o menší katedrálu, která svého času nestačila na nápor návštěvníků, vznikla záhy nová katedrála, jejíž oficiální název je Catedral Metropolitana de la Inmaculada Concepción. Ta byla vybudována v roce 1880. Nyní představuje symbol města, jehož nepřehlédnutelnou součástí jsou masivní věže. Postavena je v novogotickém a románském stylu. Obdivovat lze spoustu prvků vyrobených z mramoru, alabastru a jiných materiálů.
Z náboženských objektů vás zaujme například Klášter El Carmen de Asuncion, který vznikl v roce 1682. Mezi jeho přednosti patří vyřezávaná kamenná fasáda, atrium, květinový trh, ale také zlatá kazatelna. Pokud se budete pohybovat v La Concepcion, i tam narazíte na klášter s muzeem, v němž jsou uchovány náboženské sbírky umění.
Tím největším muzeum zaměřeným primárně na etnografii je v Cuencu Museo del Banco Central a Pumapungo. Zde jsou k vidění například ekvádorské peníze. Vyrazit můžete na staré historické místo Pumapungo hned za muzeem. Kromě tohoto muzea centrální banky je velkým lákadlem i Muzeum domorodých kultur nebo Městské muzeum Remigio Crespo Toral. To je pojmenováno po slavném ekvádorském spisovateli, jenž pocházel právě z města Cuenca.
Přímo v této krásné metropoli si najdete i další zajímavé cíle, mezi něž se řadí Kostel San Domingo, San Blas, Turi Mirador nebo čtyři výklenky inckého původu na místě zvaném Ruinas de todos los santos. Kromě těchto výklenků z kamene lze pozorovat také pozůstatky koloniálního mlýna. Přímo v centru Cuenca byste si neměli nechat ujít návštěvu místního parku, který je zasazen mezi starou a novou katedrálu. Jde o Park Abdon Calderon, který lidé velice často navštěvují kvůli odpočinku a relaxaci. Jestliže hledáte zábavné místo ve spojení se zvířaty, zavítejte do Zoo Amaru. Vydat se můžete i k samotnému srdci města, jímž je řeka Barranco. Přes ní vede most Broken Bridge. Ujít si nenechte místní promenádu nebo zrekonstruovaný Parque de la Madre. A kde si užít překrásného výhledu na město ve dne i v noci? No přece na vyhlídce Turi.
Užívat si budete dokonalých krás také mimo město Cuenca, mezi něž patří například Banos. Místo vzdálené asi 40 minut jízdy od centra je pomyslnou vstupní branou do deštného pralesa. Vaším cílem by se měly stát i významné incké ruiny Ingapirca, které jsou nominovány na seznam světového dědictví UNESCO.
Výlet si ale udělejte také do rozlehlé venkovské oblasti Molleturo nacházející se v ekvádorských Andách. K několika vesničkám dorazíte asi za 1,5 hodiny jízdy z města Cuenca a nahlédnete na tradiční život místních obyvatel. Na úpatí dvou krásných zelených hor navštivte místo zvané Jima, kde lze absolvovat řadu turistických treků, včetně toho třídenního z vrcholků hor k deštnému pralesu. Toto působiště je ve výšce 2 800 metrů nad mořem.
Asi 50 kilometrů od města Cuenca je známá kamenná chodba, kde lze obdivovat místní šperky. Ta nese název Chordeleg. Ve vzdálenosti 35 kilometrů od města leží Gualaceo. Městečko přezdívané jako Zahrady Azuay, kde na vás čekají tradice, historické objekty a přírodní scenérie. Pokud chcete vidět koloniální architekturu, zavítejte do stejně vzdáleného města Azogues, kde se tyčí klášter San Francisco na kopci zvaném Huaca. Trochu vzdálenější bude plantáž Canar. Tam je mimo jiné situovaný chrám postavený v 15. století.
Tím největším přírodním klenotem široko daleko bude národní park El Cajas nacházející ve výšce 3 500 až 4 200 metrů nad mořem. V jeho případě jsou k vidění laguny, potoky, řeky a přemíra jiných krás. Pozorovat zde můžete ptáky a ostatní zvířata.
Nakonec nezapomínejte ani na kulturní život ve městě Cuenca, třeba v podobě slavností zvaných El Carneval nebo tu oslavte Den nezávislosti na konci listopadu. Obě akce jsou spojeny s bohatým programem, přehlídkami a řemeslnými veletrhy. Velkým lákadlem pro turisty je nauka španělského jazyka, jazzové koncerty Live Jazz v místním klubu The Jazz Society Café, projížďka vyhlídkovým autobusem a noční jízda na kole.
Když navštívíte město Cuenca připravte se na to, že místní kuchyně vychází z té ekvádorské. To znamená, že je založena primárně na lokálních surovinách. Velice často jsou to nejrůznější obiloviny, kukuřice, brambory, ryby, ale také hovězí a kuřecí maso. Dosti používaná je cibule a chilli papričky. Jestliže chcete podlehnout chuti těch nejznámějších jídel, potom v jídelníčku hledejte položky jako Seco de chivo, Locro de papas, Humitas, Encebollado, Mote pillo con carne, Mote sucio a Ilapingachos. K tomu můžete ochutnat některé z ekvádorských piv nebo si dáte oblíbenou pálenku Aguardiente, která je vyráběna z cukrové třtiny. Výjimkou nejsou ani ovocné džusy a voda. V případě ekvádorského města Cuenca spíše balená voda.
Ve městě funguje řada spolehlivých a kvalitních restauračních zařízení, která stojí za návštěvu. K těm spjatým s tradičními pokrmy patří La Caleta Nueva Cocina Ecuatoriana, Restaurante El Jardin, Tres Estrellas a Raymipampa. Pokud si chcete pochutnat na luxusní gastronomii, zajděte do podniků, jakými jsou Tiesto´s a El Mercado. Jestliže naopak dáváte přednost nižším cenám, zvítězí u vás Cafe Da Nucallacta, Tienda Cafe a Moliendo Café.
Subtropické horské klima je pro město Cuenca a vůbec okolní Andy naprosto vlastní. Počítejte s mírnějším klimatem v průběhu celého roku. Větší rozdíly jsou mezi denními a nočními teplotami. Celoroční průměrné teploty jsou 15 °C až 22 °C. Ty nejvyšší teploty dosahují hranice 30 °C a ty nejnižší naopak klesají pod 10 °C, klidně až k bodu mrazu. To jsou ale spíše výjimky. Za suché období lze označit červen až prosinec. Naopak vlhkým obdobím je leden až květen. Celoroční úhrn dešťových srážek je asi 900 milimetrů. Během roku svítí asi 1 800 hodin.
Ekvádorské město Cuenca je čisté a zároveň dostatečně bezpečné. A to za předpokladu, že se vyhnete některým okrajovým čtvrtím po setmění a budete dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Hlídat byste si měli především osobní věci, protože i v tomto malebném městě se najdou kapesní zloději, jejichž teritoriem jsou primárně tržiště, prostředky hromadné dopravy a jiná místa, kde dochází k větší koncentraci lidí. K pití využívejte spíše balenou pitnou vodu. A pokud vyjedete mimo město za poznáním přírody, dodržujte bezpečností doporučení místních lidí. V porovnání s ostatními velkými ekvádorskými městy lze metropoli Cuenca označit za podstatně bezpečnější.
Cenové náklady v ekvádorské městě Cuenca potěší jistě každého cestovatele. Pokud je totiž srovnáte s Českou republikou, jsou ve většině případů nižší nebo stejně vysoké. Jestliže vás zajímá, kolik průměrně stojí základní suroviny a některé služby, začtěte se do níže uvedených příkladů.
Při cestě do ekvádorského města Cuenca se vaším cílem stane letiště Mariscal Lamar International Airport. Z letiště Václava Havla vás čekají minimálně dva přestupy, takže doba letu se pohybuje mezi 18 až 30 hodinami. Cena letenky začíná na 25 000 Kč. Jenom kousek od terminálu Terrestre se nachází autobusové nádraží, kam pěšky dojdete za 5 minut. Odtud pojedete do centra města.