Hlavní město Ekvádoru a zároveň nejlidnatější město země. To je město Quito, které má velikost 372,39 kilometrů čtverečních, žije v něm necelých 2 miliony obyvatel a je situováno ve výšce 2 850 metrů nad mořem. Jde o město nacházející se nejblíže k rovníku. Ve městě je od roku 2008 sídlo Svazu jihoamerických národů.
Minulost města Quito je sáhodlouhá a zasahuje do předkolumbovské éry. Už v roce 1300 tu došlo ke spojení dvou národů, jenž bojovaly proti Inkům. Do roku 1526 bylo Quito hlavním městem celé Incké říše. V následujících letech metropole zažívala značný rozmach.
Město Quito leží v povodí Guayllabamba a vzniklo na náhorní plošině u sopky Pichincha. Kolem jsou k vidění zasněžené vrcholky ostatních sopek. Právě ty ovlivňují město a čas od času způsobují erupce.
Ekvádorské město Quito se pyšní přemírou krásných památek, a to včetně koloniálního náměstí, které je mimochodem od roku 1978 památkovou rezervací UNESCO. Ve městě se lze zastavit v některém z tamních muzeí nebo dát přednost zeleným parkům.
Mezi dominantní stavby města se řadí Palác Carondeletů známý jako Palacio de Carondelet, kde v současné době sídlí vláda Ekvádorské republiky. Palác se nachází na náměstí Plaza Grande a jeho součástí je také koloniální byt a prezidentská rezidence. Z významných náboženských staveb lze jmenovat baziliku Basilica del Voto Nacional, která je postavena v novogotickém stylu. Dále je to místní Katedrála Quito, jejíž výstavba byla zahájena v roce 1562. Finální dokončení kostela proběhlo až v roce 1806. Právě v těchto prostorách leží ostatky maršála Antonia José de Sucre.
Při procházkách městem Quito byste neměli vynechat kostel San Francisco situovaný v historickém centru. Jeho výstavba započala v roce 1550. Dále je to kostel la Compania de Jesus. Jeho stavba odstartovala v roce 1605 a trvala neuvěřitelných 160 let. V jeho případě lze obdivovat propracovaný barokní styl. Dalším architektonickým zázrakem města Quito je kostel El Sagrario vybudovaný v 17. století. Obdivovat tu budete sochy, archanděly, zlacený oltář a jiné interiérové krásy. Nezapomínejte ani na kostel Santo Domingo, jehož dokončení proběhlo v 17. století. V kostele funguje muzeum s krásnými sochařskými exponáty.
Muzea k městu Quito neodmyslitelně patří. Jedním z velkých je například Museo del Banco Central. To je označováno jako nejznámější muzeum v Ekvádoru. Dále je to muzeum Casa de la Cultura spojené s prezentací ekvádorského umění. Naproti klášteru Carman Alto navštivte muzeum Museo de la Ciudad nebo dejte přednost muzeu v Prezidentském paláci, jenž nese název Centro Cultural Metropolitano. Novým kulturním centrem ve městě je Centro Cultural Carlos Fuentes nebo vás zláká Alianza Francesa.
Ve výčtu kulturních zážitků tohoto typu by šlo v Quitu rozhodně pokračovat. Co takhle Museo de Arte Colonial, Museo Camilo Egas, Museo Guayasamin, No Lugar Arte Contemporáneo, Casa del Alabado, Conjunto Monumental San Francisco, Museo Mindalae, Iglesia de la Compañia de Jesus, Yaku: Parque Museo del Agua a Museo Interactivo de Ciencias. I v tamní botanické zahradě zabrouzdáte do minulosti.
A jaké další zajímavosti se vyplatí navštívit? Vyzkoušejte třeba druhou největší lanovku na světě, která se jmenuje Teleferico. S pomocí níž se dostanete do výšky až 4 tisíce metrů. Výlet si udělejte na vysoký kopec la Vírgen del Panecillo, kde stojí okřídlená socha Panny Marie. Turisté často směřují do ulice Calle de la Rona ve starém městě, kde si vychutnají romantickou atmosféru dlážděných ulic a dojdou k náměstí Plaza Santo Domingo. Velkým lákadlem je místo zvané Mitad del Mundo.
Od překrásné architektury a nekonečného objevování si pochopitelně můžete odpočinout v některém z místních parků. Tím nejnavštěvovanějším ve městě Quita je Parque La Carolina, kde se lze věnovat jak pohybovým aktivitám, tak rodinnému pikniku. Naopak tím největším parkem je Parque Metropolitano del Sur s rozlohou 750 hektarů. Hned za ním je z pohledu velikosti Parque Metropolitano Guanguiltagua. Podobných krásných míst plných zeleně je tu více než dost – Parque Metropolitano Rumipamba, Parque La Alameda, Parque El Ejido a Parque Bicentenario. Nezapomínejte ani na kulturní komplex a park Itchimbia. Ten leží na kopci východně od starého města.
V ekvádorském městě Quito se lze věnovat nejrůznějším aktivitám, které budou spojeny nejenom s procházkami po městě. Vyrazit můžete třeba na trasu dlouhou 35 kilometrů ve Valle de Cumbaya, které se říká Ruta del Chaquinan. Oblíbenou podívanou jsou tamní sportovní zápasy. Půjčit si můžete kola, včetně těch horských, protože v okolí je hodně oblíbených tras s řadou panoramatických výhledů. Na své si přijdou i milovníci jízdy na konI.
V ekvádorském městě Quito se vám dostane velice rozmanité kuchyně, jejíž nedílnou součástí jsou ingredience jako rýže, vepřové a červené maso, brambory, bílá kukuřice, fazole, ale také ryby. Pochutnávat si tu budete na exotických odrůdách ovoce, okusíte originální a velké placky se sýrem neboli tortillas a narazíte na takové speciality, jakými jsou třeba pečená morčata. Je pravdou, že v tomto směru si přijde na své skutečně kdokoliv. Rána zde začínají vajíčkem, chlebem a kávou. Oběd je tvořen vždy polévkou a hlavním chodem. Podobná jídla jsou podávána také k večeři. Hodně oblíbené je například grilované kuře. Dostatek pokrmů se najde i pro vegetariány a vegany. K dobrému jídlu máte možnost okusit některé z tamních piv a vín.
Pokud dáváte přednost nižším cenám za stravování, přijdou vám vhod podniky jako Zerdo, Dulce Albahaca, Shibumi Sushi Bar a Restaurante Maitane. Na tradiční gastronomii se ve městě Quito zaměřují restaurace Achiote Ecuaor – Cuisene, De La Llama, URKO Cocina Local a Las Corvinas de Don Jimmy. Spousta restauračních zařízení je připravena i pro milovníky luxusního kulinářství. To poznáte třeba v Nuvori by Noe, Kaya Chocolatier, Chez Jerome a v restauraci zvané Quitu.
Počasí v ekvádorském městě Quito je víceméně konstantní po celý rok. Vzhledem k vyšší nadmořské výšce jsou tu průměrné denní teploty mezi 16 °C až 22 °C. Připravit byste se měli na silnější sluneční paprsky s přihlédnutím k situování města. Maximální teploty se mohou šplhat k 33 °C, a naopak ty minimální se dostanou lehce pod hranici 10 °C. Během roku svítí až 2 340 hodin. Dovolenou ve městě Quito byste měli plánovat spíše podle dešťových srážek. Ty přichází s nástupem října a přetrvávají do konce května. Nejdeštivější je pravděpodobně březen a duben. Celoroční úhrn srážek činí asi 1 100 milimetrů.
Ekvádorské město Quito je velkou metropolí země, v níž se soustřeďuje jistá míra kriminality. Je to primárně v odlehlejších a chudinských částech, kam nechoďte raději ani za světla, natož za tmy. V noci je lepší se pohybovat v turisticky vyhledávaných lokalitách, kde se budete cítit podstatně bezpečněji. Důležitá je patřičná obezřetnost. Snažte se hlídat si na přeplněných místech své osobní věci, protože právě tam může docházet k častým kapesním krádežím. Cennosti raději nechávejte v hotelovém trezoru a nenoste u sebe příliš vysokou hotovost. S městem Quitos mohou souviset i drobnější otřesy země. Když k něčemu podobnému dojde, měli byste vědět, jak se zachovat. Nepodceňujte ani deštivé období v okolí města a při plánování nejrůznějších aktivit.
Ekvádorské město Quito patří k cenově dostupným destinacím světa. V porovnání s evropskými městy jde o levnou metropoli. Ani čeští turisté si tu nemohou stěžovat, o čemž se mimochodem přesvědčíte prostřednictvím následujících příkladů.
Abyste se dostali do ekvádorského města Quito, budete muset do letadla, a to nejenom jednou. Z pražského letiště Václava Havla vás čeká hned několik přestupů, než se dostanete na letiště Quito Mariscal Sucre. To leží přibližně 37 kilometrů od města. V letadle můžete strávit až 40 hodin a náklady na letenku budou začínat na 25 000 Kč. Přepravu z letiště do města Quito lze řešit následujícími způsoby.
Ve městě Quito budete moci využívat těchto dopravních prostředků.