Francie bývala kdysi docela bezpečnou zemí. S přívalem imigrantů se však bezpečnostní situace zhoršila. S rostoucím rizikem teroristických útoků zde byl vyhlášen nouzový stav, který skončil v roce 2017. Riziko bohužel přetrvává, i když spíše ve velkých městech, a hlavně v Paříži. Běžné jsou zde prohlídky na letištích a při vstupech na turisticky atraktivní místa, jako jsou nákupní centra nebo oblíbené památky. V odlehlejších částech a na Korsice, se této hrozby ani podobných prohlídek bát nemusíte.
Přestože má Francie všeobecně nízkou úroveň zločinnosti, s velkými městy a velkými davy je spojená vyšší míra krádeží a ve vzácných případech i přepadení. Pozor byste si měli dávat na kapsáře. Nechávejte si cennosti a drahé věci v hotelovém pokoji (ideálně v sejfu) a noste se sebou přiměřené množství hotovosti. Po setmění se vyhýbejte parkům a odlehlým místům, jako jsou odpočívadla na dálnici nebo parkoviště u benzinových pump. Ta jsou riziková hlavně na jihu Francie. Nedoporučuje se nocování v automobilech či na pláži.
Dovolenou mohou ve Francii znepříjemnit stávky, které se zde konají podstatně častěji, než jsme zvyklí u nás. Často ovlivní veřejnou dopravu a celkovou dopravní situaci.
Občané Francie jsou velice hrdý národ. Chcete-li se v komunikaci s nimi někam dostat, obecně se doporučuje naučit se aspoň pár základních francouzských slovíček. Pokud na rodilého Francouze spustíte anglicky, riskujete, že se s vámi nebude bavit, i kdyby vám rozuměl.
Budete-li cestovat motorovým vozidlem, dbejte na důsledné dodržování pravidel silničního provozu. Pokuty za přestupky jsou vysoké a musí se platit na místě v hotovosti. K povinné výbavě patří alkohol tester, který vyhovuje francouzským normám. Seženete jej na čerpacích stanicích, v lékárnách nebo v některých samoobsluhách. Přísně zakázáno je používání navigačních zařízení, které upozorňují na umístění radarů měřících rychlost.
Pozor si dejte při projíždění Paříží. Jde o zónu s omezeným provozem, kam ve všední dny od 8:00 do 20:00 nesmějí vozy bez francouzské emisní známky. Do zóny nepatří pařížský městský okruh (Boulevard périphérique ), který vnitřní Paříž ohraničuje.
Ve Francii nehrozí téměř žádné přírodní katastrofy. Pozor by si měli dát pouze návštěvníci zimních horských středisek, kde může dojít k sesuvům laviny.
Francie je známá svým kladným postojem k vínu. Nejenže Francouzi vyrábí jedny z těch nejkvalitnějších vín, ale také je velice rádi konzumují. Sklenička vína se hodí snad ke každé příležitosti. Když jde o příležitost značně slavnostní, nevyhnete se ani skleničce koňaku. Jen si dejte pozor, ať to s alkoholem nepřeženete, povolený limit alkoholu v krvi u řidiče je 0,5 promile. Pít mohou osoby starší 18 let.
Od 16. ledna 2021 platí v celé Francii přísný zákaz vycházení od 18:00 do 6:00 hodin. Uzavřena jsou všechna stravovací, kulturní, hotelová a sportovní zařízení. Platí zákaz shromažďování a povinnost roušek, rozestupů a mytí rukou.
Přicestujete-li do země letecky nebo lodí budete potřebovat negativní PCR test ne starší než 72 hodin. Cestující ze zemí mimo EU musí navíc k testu vyplnit speciální atestaci, která je ke stažení na stránkách francouzkého ministerstva vnitra, a absolvovat další test na koronavirus po příjezdu.
České velvyslanectví v Paříži
Ambassade de la République tchèque
15, Avenue Charles Floquet, 75007 Paris
Tel.: +331/40651300
Nouzová linka: +33/607764394
Mail: paris@embassy.mzv.cz