Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Francie

Průvodce: Francouzská Polynésie

17°C
Aktuálně
12.4°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Francouzská Polynésie

Francouzskou Polynésii tvoří 118 ostrovů, které jsou zámořským společenstvím Francie. Leží v jižním Tichém oceánu. Toto území zabírá plochu 4 167 kilometrů čtverečních. Všechny ostrovy jsou rozděleny do pěti základních skupin, jimiž jsou Společenské ostrovy, Ostrovy Tuamotu, Ostrovy Markézy, Australské ostrovy a Gambierské ostrovy. Celková populace se pohybuje kolem 275 tisíc obyvatel.

První osídlování Francouzské Polynésie začalo v roce 200 před naším letopočtem. Francouzi se na ostrovy dostali kolem roku 1842 a celé souostroví bylo Francií anektováno někdy v 80. letech 19. století. Ostrovy se postupem času staly vyhledávaným turistickým rájem a zároveň producentem kopru a černých perel.

Největším, nejlidnatějším a pravděpodobně i nejznámějším ostrovem Francouzské Polynésie je Tahiti. Kromě něco si velkou popularitu získaly také ostrovy Bora Bora, Maupiti, Nuku Hiva, Tetiaroa, Mai´ao, Huahine a další.

 

Jaké nabízí Francouzská Polynésie památky a zajímavosti?

Co navštívit ve Francouzské Polynésii?

Toto souostroví ukrývá bohaté dědictví historického, uměleckého, a hlavně přírodního rázu. Cestovat můžete od kaňonu k útesům, přes vodopády, skály, pestré ekosystémy až po starobylé osady. Vyžití je zde více než pestré.

Vaším prvním cílem se mohou stát Markézy. Souostroví, které toho má hodně co nabídnout. Začít můžete Ptačím ostrovem v Hatutu. Tento ostrov je zajímavý svým pyramidovým tvarem. Krásnou podívanou vám zprostředkují 440 metrů vysoké útesy Eiao nebo dejte přednost kaňonu Tapueahu. Ten leží na ostrově Nuku Hiva. Na něm jsou mimo jiné k vidění vodopády Vaipo Falls zasazené v zeleném a dech beroucím údolí. Výška tohoto vodopádu je 350 metrů. Z přírodních krás byste neměli opomíjet na velký strom Banyan v Hatiheu a na zvláštní kamenné stavby. Tou nejznámější je asi Marae Upeke a Taaoa objevená v roce 1925. Nad pláží na vás čeká petroglyf zvaný Hatuana Petroglyphs.

Souostroví Markézy skrývá ještě jeden klenot v podání ostrova Hiva Ova. Na něm roste třeba jeden z největších ostrovů Francouzské Polynésie zvaný Autera´s na Taaoa marae. Kamenné stavby k tomuto místu neodmyslitelně patří. Je to třeba Me´ae Iipona, Me´ae Pouau, Me´ae Makamea a Me´ae Faepoto. Spoustu skalních obrazců máte šanci obdivovat třeba v jeskyni Hanativa nebo se zajedete podívat na skalní obrazce Eiaone Valley. Trochu legend vám nabídne pobřeží Ua Huky v podobě strašidelné jeskyně Grotte aux pas na pláži.

V rámci návětrných ostrovů Francouzské Polynésie se vyplatí navštívit ostrov Moorea, kde si vaši pozornost získá Mou´a Puta neboli propíchnutá skála a posvátné místo zvané Marae Nu´urua. Jde o petroglyfy s kameny vysokými až sedm metrů. Na tomto ostrově nezapomínejte ani na Papetoai Church. Osmiúhelníkový kostel, který je asi nejstarší evropskou stavbou v jižním Pacifiku. Jeho stavba proběhla v roce 1822.

Návětrné ostrovy, to je i nejznámější z ostrovů zvaný Tahiti. Pokud vyrazíte přímo na něj, budete obdivovat obrovské banyanové stromy z Gauguinu nebo Punaauia Banyan. Při výletu do údolí Tuauru neminete stejnojmenné pohřební jeskyně, které ukrývají spoustu historických artefaktů a jsou v podstatě neporušené. Do historie tohoto místa se můžete přenést i prostřednictvím některého z místních muzeí. Jmenovat lze například Muzeum Paula Gaugaina nebo Muzeum Roberta Wana Pearla.

Ani v případě Australských ostrovů nebudete ošizeni o nevšední zážitky. Když dorazíte ke břehům ostrova Rurutu, směřujte k Ana Pu´uru, což je název známé jeskyně. Podobnou podívanou vám nabídne podzemní potok s jezerem zvaný Ana Vairua´uri, kde žijí krevety. Na ostrově je také jedna z posledních obydlených jeskyní Ana Ae´o a legendární jeskyně s poklady Ana Maniana. Cesta k jeskyni vede skrze rozluštění tajných slov. Pokud v případě Australských ostrovů zavítáte na Raivavae, prohlédněte si Marae Pomavao. Na ostrově Tubuai to bude Marae Hano. Zde se mnohé dozvíte také o místním tetování, protože jsou tu pořádány pravidelné workshopy.

A na jaké ostrovy vyrazit v rámci souostroví zvaného Leewardovy ostrovy? Zkuste třeba ostrov Raiatea, kde je jeskyně Octopus Grotto vedoucí pod hladinu moře. Octnout se můžete v hloubce mezi 30 až 50 metry. Délka této jeskyně je 120 metrů a v jeskyni je k vidění velká spousta ryb. Ani zde nechybí petroglyfy v údolí Haapapara, Marea Taputapuatea a Mata´ira Rahi. Vynechat nesmíte ani ostrov Bora Bora.

Pokud se vydáte na jeden z největších řetězců korálových atolů zvaný Tuamotu, získáte další možnosti poznávání. Důkazem toho jsou rybářské rybníky Atutua, které jsou plné rozmanitých ryb a slouží jako uměle vytvořené kamenné pasti na ryby. V Gambier uvidíte starověkou observatoř Te Ruara. S tímto místem se pojí také poklad Tepoto, respektive místo, kde byl údajně uschován. Známá je také jeskyně španělské princezny v Makatea. Ve výčtu krás ostrova by šlo pokračovat – Marae Tevaihara a Tu Paure Chair, Marae Hitiagateata, jeskyně Ana Pu a Ana Torea nebo jeskynní královské pohřebiště zvané Ana'o Tetea.

Na Tuamotu je několik vyhlášených ekosystémů, které vám doslova vyrazí dech. Zkuste navštívit třeba uzavřenou lagunu Taiaro, kde žije více jak 125 druhů ryb a velice často je využívána k biologickým výzkumům. Lákavý je i tropický prales Niau rozléhající se na celém atolu o velikosti asi 20 kilometrů čtverečních.

Ať už se octnete v jakékoliv části Francouzské Polynésie budete si mimo jiné užívat silného kulturního zážitku. Na mysli máme především hudební a taneční vystoupení, festivaly a akce, jejichž součástí se můžete stát. Místní milují fotbal a také tradiční sportovní va´a. Výjimkou není rugby. Mezi turisty jednoznačně vedou sportovní aktivity jako kitesurfing, klasické surfování, potápění a šnorchlování. K tomu jsou stvořená místa jako vrak v laguně Faa, Tiki na Moorea, Tupitipiti na Bora Bora a TiputaPass na Rangiroa. Vedle odpočinku na pláži přijdete na chuť nakupování, které je nejlepší na tradičních trzích. Ti, kdo budou směřovat spíše do vnitrozemí, jistě podlehnou trekům. Na své si přijdou i horolezci a milovníci ferrat a lezeckých stěn. Francouzská Polynésie je prostě všestranná.

Specifika místní kuchyně

Návštěva Francouzské Polynésie bude spojena s vynikající gastronomií, kterou budou tvořit jak jinak než mořské plody a ryby. Ty jsou všude kolem a připravují se na nejrůznější způsoby. Součástí hlavních jídel jsou obvykle přílohy v podobě rýže nebo zeleniny. Mezi rybí speciality se řadí syrová ryba v kokosovém mléce nebo jídlo zvané Mahi Mahi. K často používaným ingrediencím patří kokosové mléko, limetková šťáva, ale také přemíra sladkého ovoce. Na Francouzské Polynésii budete moci okusit pomelo, mango, ananas, papáju, grep a jiné pochutiny. V hotelových resortech nebudete ochuzeni ani o mezinárodní kuchyně, takže pokud nejíte ryby, hlady zde rozhodně strádat nebudete. Při návštěvě ostrovů nezapomeňte ochutnat polynéský koktejl Mai Tai, popřípadě si dejte klasickou vodu či kokosové mléko.

A nyní je třeba zmínit několik tipů na cestovaly prověřené restaurace. Na Tahiti jsou to Puna Bar, L´O a La Bouche, Le Grillardin a Hei Restaurant. Když zavítáte na ostrov Moorea, navštivte Myflower, K Restaurant, Restaurant Lagoon Beach Table a Te Honu Iti. Jestliže přistanete u břehů Vaitape, bude volba naprosto jasná – MaiKai Marine, The Lucky House, Manu Tuki a La Villa Mahana. Na Bora Bora vaše chuťové pohárky uspokojí restaurace St James Bora Bora, Le Corail a Bora Bora Yacht Club.

Počasí

Francouzská Polynésie je spojena s tropickým klimatem, a to po celý rok. Teploty se pohybují mezi 29 °C do 31 °C. Jen v letním období zde trochu klesají, hlavně ty noční. Spadnout mohou k 22 °C. Ať už vyrazíte na ostrovy kdykoliv během roku, vždy počítejte s vyšší vlhkostí vzduchu na hranici 80 %. Období silnějších dešťů je zde od prosince do března. Během roku se však nepředvídatelným srážkám asi nevyhnete, i když v létě ve velice omezené míře. Z pohledu teplot a celkového klimatu je vhodné Francouzskou Polynésii navštívit během července a srpna, kdy je třeba počítat s více turisty. Ideální počasí je také na konci jara a začátkem podzimu.

Bezpečnost

Francouzská Polynésie je rájem na zemi, ve kterém byste však neměli polevovat ze své obezřetnosti. To platí především v hlavním městě Papeete a v těch větších. Dávejte si pozor na drobnější kapesní krádeže a nikde nenechávejte cennosti bez dozoru. Nejde však o nic dramatického. Oproti velkým evropským destinacím je Francouzská Polynésie bezpečná. Kriminalitu lze ve městech označit za průměrnou, v odlehlejších oblastech je minimální. Na ostrovech se kromě Bora Bora a města Papeete vyhněte konzumaci kohoutkové vody. Naprostou jistotou se vám stane voda balená. V deštivém podnebí je třeba nepodceňovat větší výskyt komárů a hmyzu, takže si se sebou přibalte také repelent.

Co se týče přírodního nebezpečí, pozor byste si měli dávat hlavně na možnost vzniku hurikánů. Některé ostrovy se totiž nachází v okrajovém pásmu, kde se čas od času mohou vyskytnout. A to od listopadu do března. Jsou to ale spíše výjimky.

Měna

Francouzská Polynésie je právoplatně označována za tropický ráj, za nějž si budete muset připlatit. Ceny jsou zde vyšší nežli v České republice a mnohdy korespondují s velikostí ve větších evropských městech. Lepší představu o cenových nákladech za vybraný sortiment a služby si uděláte prostřednictvím níže uvedených řádků.

  • Voda 1,5 litru = 21 Kč
  • Chleba = 16 Kč
  • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 345 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 35 Kč
  • Espresso = 50 Kč
  • Cappuccino = 75 Kč
  • Voda 0,33 litru v restauraci = 25 Kč
  • Točené pivo 0,5 litru = 170 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 70 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 235 Kč
  • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 2 500 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 29 Kč

Doprava

Plánování dovolené na Francouzské Polynésii začne hledáním letenek. Z pražského letiště Václava Havla budete směřovat na jediné mezinárodní letiště Tahiti Faa´a. Z názvu je patrné, že se nachází na ostrově Tahiti, asi 5 kilometrů od hlavního města Papeete. Doba letu se odvíjí od toho, kolikrát budete přestupovat. Obvykle to bude mezi 25 až 45 hodinami. Náklady na letenku jsou vyšší, v rozmezí mezi 40 000 Kč až 55 000 Kč. Pokud byste odlet zvolili z Vídně, pravděpodobně několik tisíc korun ušetříte. Cestu z letiště Tahiti Faa´a do města Papeete lze řešit následujícím způsobem.

  • Levnější variantou je veřejná doprava v podobě dopravního systému Le Truck. Doba jízdy je kolem 20 minut a náklady jsou cca 150 XPF.
  • Dražší alternativou budou taxi služby s cenou kolem 2 000 XPF.

A jak se dopravovat v rámci Francouzské Polynésie?

  • Na větších ostrovech a ve větších městech funguje doprava v podání Le Truck, což je něco mezi nákladním vozem a autobusem.
  • Cena za jízdenku je od 150 XPF podle toho, jak dlouhou vzdálenost pojedete.
  • Taxi služby jsou na Francouzské Polynésii drahé. Nástupní taxa začíná na 1 000 XFP a za ujetý kilometr zaplatíte klidně 130 XFP.
  • Možná i proto je zde rozšířený autostop. Jen musíte pečlivě vybírat toho, koho zastavíte.
  • Velké ostrovy na rozdíl od těch malých mají povětšinou zpevněné silnice, takže si můžete půjčit třeba automobil. Na ostrovech se jezdí vpravo. Cena pronájmu začíná na 1 400 Kč za den.
  • Mezi turisty je oblíbená i cyklistika, k čemuž přispívají tamní půjčovny jízdních kol. Za pronájem kola zaplatíte od 300 Kč za den.
  • Na pobřeží funguje lodní doprava, která zajišťuje přepravu i mezi jednotlivými ostrovy.
  • Dražším způsobem přesunu z ostrova na ostrov jsou vnitrostátní lety. Na Francouzské Polynésii se nachází asi 53 letišť, z toho 46 je zpevněných.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Francie

  • 8,6Skvělé
    Bungalovy Marina D`oru
    Francie - Korsika
  • 8,6Skvělé
    Touraine Opera
    Francie - Paříž
  • 8,8Skvělé
    Rezidence Cime
    Francie - Val Thorens
  • 8,7Skvělé
    Rezidence Colombara – Cargese
    Francie - Korsika
  • 8,5Skvělé
    Art Hotel Lafayette
    Francie - Paříž
  • 8,2Skvělé
    Beau Soleil
    Francie - Languedoc - Roussillon
  • 8,1Skvělé
    Hotel Des Orangers
    Francie - Azurové pobřeží (Francouzská riviéra)
  • 8Skvělé
    Rezidence Castell´ Verde
    Francie - Korsika
  • 7,5Dobré
    Rezidence Le Tanit
    Francie - Azurové pobřeží (Francouzská riviéra)
  • 7,5Dobré
    Art Hotel Eiffel
    Francie - Paříž
  • Soleil Vacances Parc Hotel Residence
    Francie - Serre Chevalier
  • Résidence Pierre & Vacances La Daille
    Francie - Francouzské Alpy

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé