Guadeloupe je dvoj-ostrovem s řadou dalších menších ostrůvků. Francouzský department a region zasazený v Závětrných ostrovech Malých Antil. Ráj na zemi nacházející se v Karibském moři asi 600 kilometrů od Dominikánské republiky. Guadeloupe má rozlohu 1 628 kilometrů čtverečních a žije zde kolem 400 tisíc obyvatel.
Toto souostroví se pod nadvládu Francie dostalo v roce 1635. Během následujících let se na nějaký čas objevilo také ve vlastnictví Švédska a Velké Británie. Francouzským departmentem je Guadeloupe od roku 1797 a od roku 2003 je také zámořským regionem. Hlavním městem je Basse-Terra v jihozápadní části ostrova.
Souostroví Guadeloupe má kromě hlavního města několik dalších regionů. Patří mezi ně Pointe-á-Pitre, Sainte-Anne, Petit-Bourg a Le Moule. Jedním z nejvýznamnějších zdrojů příjmu je pochopitelně turistický ruch. Vládne zde i lehký průmysl v podobě výroby cukru a rumu. Nejčastější plodinou je cukrová třtina a banány.
Souostroví Guadeloupe se vyznačuje svou rozmanitostí, která dokáže každému cestovateli nabídnout něco. Na jedné straně to bude poznávání přírodních krás, na té druhé zase relaxace na překrásných plážích nebo adrenalinové zážitky.
Pokud chcete Guadeloupe nejprve poznávat a objevovat, pak začněte v Národním parku Guadeloupe zvaném Parc National de la Guadeloupe na ostrově Basse-Terra. Ten je mimochodem zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se zde oblíbená trasa vedoucí parkem Route de Traversée, sopka La Soufriére s výškou 1 467 metrů nad mořem a užít si tu můžete i plavání v Cascade aux Ecrevisses.
Ostrov Basse-Terra toho pochopitelně skrývá více než dost. Je to například botanická zahrada Jardin Botanique de Deshaies, kde na vlastní oči okusíte překrásnou flóru a faunu. Zahrada je plná liliových rybníků, kaskád a altánů. Odtud se přepravte do zoologické zahrady Zoo de Guadeloupe. Ta čítá asi 85 zvířat typických především pro tamní prostředí. Na ostrově Basse-Terra poblíž města Deshaies je také jedna z nejkrásnějších pláží se žlutým pískem, kde si budete užívat koupání nebo jízdu na kajaku. Je to místo zvané Plage de Grande Anse. A nakonec si přijdou na své i milovníci cyklistiky díky La Soufriére Hike. Cesta kolem vodopádu Chutes du Carbet padajícím z výšky 115 metrů je nezapomenutelná.
Zapomínat byste neměli ani na východnější místo Grande Terre, kde se nachází botanická stezka a úchvatné působiště zvané La Pointe des Chateaux. I tato lokalita má svou nejpopulárnější pláž, kde jsou palmové háje a mělká voda. Je to pláž Sainte-Anne. Více evropský charakter bude mít ostrov Les Saintes, kde se nachází historické muzeum Fort Napoléon a nejvyšší vrchol Morne du Chameu. Pokud v Les Saintes zavítáte na ostrůvek Terre-de-Bas, čeká vás krásná přístavní oblast Grande Anse s kostelíkem ze 17. století.
Na souostroví Guadeloupe můžete vyrazit všemi směry. Dalším lákadlem je kupříkladu výlet lodí po přírodní rezervaci Grand Cul-de-Sac Marin, kde jsou k vidění modré laguny a biosférická rezervace Guadeloupe Archipelago Biosphere. Za návštěvu stojí podmořská rezervace Jacques Cousteau situovaná při pobřeží Basse-Terre. Kromě spousty pestrobarevných ryb zde lze pozorovat také želvy. Ve výčtu záchytných bodů by neměl chybět ani ostrov Marie-Galante, kde se nachází největší cukrovarská plantáž Chateau Murat postavená v roce 1839. Zde je jedna z vyhledávaných pláží Feuillere. Vše pak můžete završit denním výletem na La Désirade.
Přírodní zajímavosti pochopitelně nejsou tím jediným, čemu se můžete na Guadeloupe věnovat. Ve větších městech je to noční život a oblíbené jsou například trhy v Le Moule. Vedle koupání samozřejmě vede potápění a šnorchlování či jiné druhy zábavy a sportů. Po prohlídce muzea kávy a kakaa zavítejte do továrny na výrobu rumu a při západu slunce si užijte romantický piknik na pláži.
Pro oblast Guadeloupe je typická kreolská kuchyně skládající se především z ryb a mořských plodů. Ty jsou připravovány na nejrůznější způsoby. Hodně oblíbené jsou krevety, kuře na kari a tropické ovoce. Mezi populární patří jídla Bukit, Les Accras, ale také kokosová zmrzlina Coco Sorbet. Pochutnávat si budete na mangu, avokádu a sladkých bramborách. Vaší povinností na Guadeloupe by měla být i ochutnávka místního kvalitního rumu. Ten je nejčastěji podáván se třtinovým cukrem a limetkou.
Jestliže chcete v souostroví Guadeloupe navštívit ty nejznámější a nejlepší restaurace, vydejte se k podnikům, jakými jsou Le Sea Berry, L´Eddy´s Papillon, ChezTof a Ti-bo Doudou. Pokud dáváte přednost příznivým cenám, zajděte si do La Kaz du Douanier, Goune´s Food, O´ Séverin a Ti Rakoun.
Přílet na ostrovy Guadeloupe vám zaručí tropické klima během celého roku. Je v podstatě jedno, kdy sem dorazíte. Jediným rozdílem je suché a vlhčí podnebí. To suché je v období od ledna do června, kdy se průměrné teploty pohybují mezi 25 °C až 33 °C. Zbývající část roku od července do prosince je spíše vlhčí s trochu nižšími teplotami od 24 °C do 28 °C. V této době byste měli počítat s výraznějšími dešťovými přeháňkami, takže i s celkově větší vlhkostí vzduchu. Dohromady za rok spadne asi 1 800 milimetrů dešťových srážek.
Kriminalita na souostroví Guadeloupe je průměrná. I zde se ve městech setkáte s drobnými krádežemi osobních věcí. To se stává spíše na místech s větší koncentrací lidí, kde se potulují místní kapsáři. Cennosti a peníze raději nenechávejte povalovat na plážích bez dozoru. Nejde však o nic atypického, co by nebylo běžné v mnoha světových destinacích.
To příroda může být daleko nebezpečnější nežli lidé. Z obecných výstrah platí, že není radno podceňovat komáry, jež mohou přenášet virus dengue. Z toho důvodu buďte vybaveni účinnými repelenty. Pozor na tvora zvaného Scolopendre , který vás může nemile pobodat. Při prozkoumávání mořského dna je lepší vyvarovat se některým druhům ryb. A nakonec moc nesahejte ani na strom Mancenilier, jehož míza vás může popálit. Koupání ve stojatých vodách na ostrovech vynechte, protože hrozí onemocnění Bilharióza.
Jisté nebezpečí zde představuje poměrně velký výskyt nemoci AIDS, což by měl brát každý turista v potaz.
Tropický ráj Guadeloupe je spjat spíše s vyššími cenami, které se týkají restaurací, ubytování a využívání nejrůznějších služeb. Náklady na potraviny v obchodech jsou průměrné. Níže uvedené příklady vám o cenách na souostroví Guadeloupe prozradí něco více.
Na souostroví Guadeloupe je třeba vyrazit letecky. Z Prahy se na hlavní letiště Pointe-a-Pitre na ostrově Grande-Terre dostanete pouze s přestupem. Nejčastěji je to na pařížských letištích Orly nebo Charles de Galle. Celková doba letu je kolem 15 hodin. Náklady na letenky se pohybují mezi 15 000 Kč až 17 000 Kč. Letiště Pointe-a-Pitre je od centra města vzdáleno asi 7 kilometrů. Využít můžete buď autobus s poměrně malou frekvencí jízd nebo vsadíte na jistotu. Tu představují taxi služby, jež vás do města dopraví za cca 10 EUR. Po Guadeloupe se poté přepravíte následujícími způsoby.