Marseille, perla jižní Francie, se nachází v regionu Provence. Založená řeckými kolonizátory před téměř dvěma a půl tisíci lety, během své historie hrála vždy na jihu Francie důležitou roli. I dnes se jedná o překrásné město, které každoročně přivítá několik milionů turistů.
Jako na obchodní i mocenské centrum regionu její vládci nikdy nešetřili na výstavbě, a proto se dodnes ve městě nachází nespočet majestátních staveb. Ať už se jedná o katedrálu, impozantní pevnosti či bohaté paláce.
Ale, není to pouze historie, která láká návštěvníky do tohoto města. Unikátní středomořská atmosféra, výborné jídlo spojené s nakupováním a koupáním dělá divy. Krajina Provence nabízí skvělé možnosti pro cestování i mimo samotné město, a proto rozhodně nezaváháte, když se sem rozhodnete vydat.
Proč tedy nezačít naši virtuální prohlídku přímo u nejpůsobivějších památek, které můžeme ve městě najít? Rozhodně se vyplatí začít v přístavu. Díky moři se Marseille zrodila, a proto i dnes je pro ni důležitý. Kromě výletních lodí zde dodnes zastavují rybáři, kteří pak zásobují místní restaurace.
Čtvrti kolem přístavu patří k těm nejstarším ve městě, a proto se rozhodně vyplatí si zdejší spletité uličky projít. Můžete zde narazit nejenom na dobré jídlo, ale i krámky velmi zručných řemeslníků a umělců, nad jejichž výrobky budete chtít prostát celý den.
Staré město se vyskytuje kousek nad přístavem, a právě zde se v dobách před naším letopočtem usídlili první Řekové. V dnešní době je ovšem dominantou této čtvrti Velká katedrála, dokončená v 19. století. Je-li přístav tepoucím srdcem města, pak Staré město představuje jeho kulturní centrum.
Mnohá muzea ve městě mají sídlo právě zde, jmenovitě například Vielle Charite, původně nemocnice, dnes však umělecký svatostánek. Za zmínku stojí i Muzeum historie Marseille, které nabízí cestu od počátku města až do současnosti.
Velká katedrála není jediným kostelem, který se nad městem tyčí. Mnohem starší je bazilika Notre-Dame de la Garde. Od té se otevírá skvělý výhled na celé město, a právě proto již ve středověku plnila mimo jiné strážní funkci. Úplně nejstarším kostelem ve městě je pak bazilika svatého Viktora, ke které neodmyslitelně patří katakomby a jeskynní kaple sv. Viktora.
Dominantou města je také pevnost sv. Jana. Vybudována byla původně ve 12. století, ale později zastávala podobnou funkci jako Bastila v Paříži. I dnes se ovšem vyplatí vystoupat na její věž, odkud lze obhlédnout opravdu celé město.
Pokud máte rádi moře, zajisté si nenechte ujít výlet na jeden ze tří hlavních ostrovů v městské zátoce. Jeden z nich, zvaný, Le Chateau d’If je domovem pro středověké vězení, jehož nedobrovolným obyvatelem měl být románový hrdina hrabě Monte Christo.
Pro ty z vás, které poznávání krás tohoto města unaví, je možné se občerstvit v parku Borely, který se nachází pouze 100 metrů od moře a slouží i pro místní obyvatele jako odpočinkové místo.
Dalším místem, které je v blízkosti centra vhodné pro návštěvu, je rozhodně palác Pharo. Tato budova je mementem lásky císaře Napoleona III. k jeho ženě Evženii, pro kterou ji dal postavit. V okolí paláce se nachází umně vyvedený park, a je dnes sídlem marseillského magistrátu.
Pokud se podíváme na místa, která stojí za návštěvu, ale jsou dále od centra, rozhodně je třeba zmínit národní park Calanques, který se nachází několik kilometrů od hranic města, a zahrnuje působivé přírodní útvary, včetně skalisek lemujících azurové vody Středozemního moře.
I pro ty, kteří do Marseille nepřijeli za uměním a památkami, má toto město v záloze další trumf. Právem může být Marseille považována za jedno z nákupních středisek Francie. Ať už toužíte po čemkoliv, v Marseille to zajisté najdete. Existují zde celé ulice, dedikované pouze pro nákupy. Mezi ty nejznámější patří rue Paradis, rue Saint Ferréol a rue de Rome.
Ani noční život není v Marseilli nijak omezený, naopak, milovníci zábavy a alkoholu zde najdou dostatek taveren i klubů, kde je možné strávit celou noc.
Dalším lákadlem, které do Marseille přivádí nespočet návštěvníků, je vyhlášená kuchyně. Ta samozřejmě vychází z té provensálské, ale přidává i několik specialit, které téměř jinde než v tomto městě nenajdete.
Zdejší kuchyně je velmi lehká, jinak to ani v tak horkém kraji nejde. Pracuje se v ní hodně s rajčaty, česnekem, olivami a dalšími bylinkami. Místní tradiční pochoutkou je Ratatouille, zeleninové jídlo, tvořené vařenými rajčaty, lilkem, cuketou a cibulí. Velmi oblíbené jsou ale i ryby a další masné pokrmy. A pokud jste milovníci ryb, bude nejlepší začít s polévkou bujabézou, která je připravovaná z nejméně tří druhů ryb, korýšů a zeleniny spolu s provensálským kořením.
Hned jako druhý chod může posloužit Aioli, česneková omáčku se sušenou treskou. Další rybí pochoutkou, která se nejlépe hodí na čerstvou bagetku, je tapenáda, pasta vytvořená z ančoviček, kapar, česneku a oliv.
Námořnické mušle, pochoutka tvořená mušlemi plněnými cibulí a česnekem s provensálským kořením, jsou typicky k nalezení v restauracích okolo přístavu a ve Starém městě.
Jehněčí maso je v provensálské kuchyni také silně zastoupeno, a velmi kuriózním pokrmem je tzv. „pieds paquets“. Jedná se v zásadě o jehněčí nohy zapečené spolu s nadívanými dršťkami. Tento pokrm je typický téměř výhradně pro okolí Marseille.
Naši cestu do říše gastronomie v Marseille zakončíme zákuskem. Paniss, jinak také dobrota podobná palačinkám, je rozšířená po celém Azurovém pobřeží, takže se s ní setkáme i zde v Marseille. Podává se většinou s cukrem či medem.
Region Provence se může pochlubit i vlastní speciální pálenkou. Pastis se vyrábí z anýzu, a dříve sloužil jako oblíbená náhražka za absint. Nejznámější značkou v Marseille je rozhodně Ricard, jinak zvaný také Pastis de Marseille.
Podnebí v Marseille je rozhodně středomořského typu. Léta jsou zde velmi horká a zimy jsou zde mírné. Dokonce se vymykají obvyklému standardu v jižních zemích, kdy během zimních měsíců celé dny proprší. Ani s tím se v Marseille nesetkáme.
Teploty v zimě se zde pohybují průměrně okolo 10 stupňů, ale mohou vystoupat i na 20. Naopak, v létě hravě atakují čtyřicítky. Proto se do Marseille vyplatí cestovat především v jarních měsících, kdy už neriskujete chladnější počasí a srážky, ale zároveň se nebudete opékat pod prudkým letním sluncem.
Co se týče bezpečnosti, Marseille bohužel drží smutné prvenství jako nejnebezpečnější město Evropy. Pokud tedy toto město navštívíte, je třeba si dávat pozor nejenom na kapsáře, ale i na další druhy zločinů. Pokud se pohybujete po turisticky frekventovaných místech na jihu města, budete pravděpodobně v bezpečí. Vyrazíte-li do chudších čtvrtí na severu města, můžete se dostat do nebezpečí jako v noci, tak ve dne.
V Marseille se podobně jako ve zbytku Francie platí eurem. Pokud se podíváme na ceny ve městě, zjistíme, že v supermarketech jsou podobné ceny jako v České republice, pouze v případě ovoce a mléčných výrobků si připlatíte.
V případě restaurací se samozřejmě najíte za mnohem vyšší ceny, než v Čechách. V levnější restauraci si menu pro jednoho pořídíte okolo 350 korun, zatímco se stoupající kvalitou restaurace se bude samozřejmě zvyšovat i cena.
Důležité je zmínit, že ve všech podnicích v Marseille pořídíte alkohol mnohem dráž, než v České republice.
Do Marseille se můžete velmi snadno dostat letadlem, vlakem, či po vlastní ose. Velmi populární jsou také okružní plavby po Středozemním moři, a frekventovanou zastávkou je právě Marseille. Nejlevněji ovšem vychází cesta letadlem. Letenky lze získat již od 500 korun.