Remeš je dvanáctým nejlidnatějším městem Francie ležícím přibližně 150 kilometrů od Paříže. Situováno je na řece Vesle v severovýchodní části Francie, konkrétně v departmentu Marne a v regionu zvaném Grand Est. Dějiny tohoto města se pojí s Římskou říší. Jeho současná rozloha činí 47,02 kilometrů čtverečních a žije zde přibližně 180 tisíc obyvatel. Remeš sehrála důležitou roli především v historii francouzské monarchie. Určitá část sousedí s velice oblíbenou vinařskou oblastí Champange.
Město jako takové leží na rovině, konkrétně v Pařížské pánvi. Pouze u spodní hranice města se začíná krajina zvedat směrem do Remešského pohoří zvaného Montagne de Reims. Ve městě se nachází univerzity a sídlí zde také arcibiskup. Rozvinutý je tu potravinářský a textilní průmysl, včetně výroby šampaňského vína. Produkována je také výstroj pro kosmické lety. Některé památky v Remeši byly zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.
Oblast kolem Remeše byla osídlena už v roce 80 před naším letopočtem, takže historie tohoto místa je opravdu sáhodlouhá. Ve městě se nachází hned několik významných památek, velká spousta muzeí, kulturních zařízení, ale i překrásných parků.
Pokud nechcete, aby vám v rámci Remeše uniklo něco důležitého, začněte toto působiště poznávat kousek po kousku. Nejprve se zaměřte na architektonické památky, jimž bezpochyby vévodí katedrála Notre-Dame de Reims. Remešská katedrála byla budována mezi lety 1211 až 1345. Zasvěcena je Panně Marii a dominuje jí primárně gotická architektura. Od roku 1991 se nachází na seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě ní můžete obdivovat také baziliku Saint-Remi, která je naopak opatským kostelem vybudovaným v 11. století. Postupem času k bazilice přibývaly různé přístavby a od roku 1840 je považována za významnou historickou památku.
Podobně zajímavých a primárně církevních staveb je v Remeši více než dost. Dokazuje to Protestantský kostel z let 1921 až 1923. U něho oceníte unikátní novogotickou architekturu a uvnitř přemíru originálních fresek. Poutavým architektonickým dílem je mimo jiné kaple Foujita, jejíž stavba probíhala od 1965, zhruba jeden rok. Vnitřní fresky vytvořil japonský umělec Tsuguharu Foujita. Za zmínku stojí arcibiskupský palác Tau, k jehož výstavbě došlo v letech 1498 až 1509. Vybudován byl na místě římské vily. Uvnitř se tak můžete podívat na kapli pocházející z roku 1207.
Architektonicky unikátních staveb je v Remeši přehršel. Přesvědčíte se o tom při procházce kolem Hôtel de Ville. Součástí hotelu ze 17. století je jezdecká socha Ludvíka XIII., která je ještě staršího data. Do svého cestovatelského itineráře byste si měli zapsat také Hotel des Fermes a Hotel le Vergeur z 13., potažmo ze 16. století. Trochu odlišným stavebním stylem na vás dýchne Carnegieho knihovna.
Ne nadarmo je město Remeš označováno, jako kulturní centrum, ostatně kandiduje na Evropské hlavní město kultury. K tomu přispívají kupříkladu obsahově zajímavá a bohatá muzea. Jedno z nich najdete v paláci Tau. Naopak v opatství Saint-Remi se nachází Musée Saint-Remi, kde některé artefakty sahají do 16. století. Milovníci umění by si neměli nechat ujít Museum of Fine Arts neboli Muzeum výtvarných umění. Dále se nabízí Muzeum kapitulace. S oblastí Champange souvisí nejenom víno, ale také automobilový svět. Dokazuje to Musée Automobile Reims-Champagne, v němž jsou sbírky vozů od roku 1903 rozdělených do pěti kategorií. Od šlapacích autíček, přes smaltované plakety, až po jednostopá vozidla, motocykly a plnohodnotné automobily.
Pakliže spadáte mezi milovníky opery, Remeš si vás rozhodně podmaní. Další vědění na vás čeká v již zmiňované knihovně nebo dáte přednost zábavě. Tu vám zprostředkuje Manéž a cirkus v Remeši. Město je spojeno také s pestrým kulturním zážitkem. Vyrazit sem můžete v období, kdy se konají nejrůznější festivaly. Tím populárním je bezpochyby FARaway neboli Festival des Arts à Reims, kde vás čeká spousta hudby, tance, výstav a divadla. Koná se na začátku roku. V létě si pak nenechte ujít vjezd Johanky z Arku do města. Červnová akce nese název Johanniques. V srpnu se pozornost upíná ke katedrále v Remeši, protože zde probíhá světelná show známá jako Regalia. O vánočních svátcích si vychutnáte vánoční trhy Place du Cardinal-Luçon.
Spousta poznávání, objevování, vědění a kultury. Tohle všechno si žádá také náležitý odpočinek. Toho se vám dostane prostřednictvím vyhlášeného parku Parc de Champagne, který byl otevřen už v roce 1910. Do parku jsou citelně zakomponovány plochy pro volnočasové a sportovní aktivity. Park dokonce můžete navštívit s průvodcem. K dalším zajímavým parkům se řadí Hautes Promenades, Parc Léo-Lagrange a Jardin Le Vergeur.
Při návštěvě Remeše se budete oddávat nejenom kvalitám šampaňského, které jde ruku v ruce s tamní gastronomií. Pochutnáte si i na vybraných specialitách a surovinách spojených s touto francouzskou oblastí. Kulinářské poklady vám nabídnou třeba tamní tržnice. Typickým příkladem je sýr Chaource. Zapomínat byste neměli ani na tradiční růžové sušenky Biscuit rose de Reims spjaté právě se šampaňským. V Remeši si budete libovat na vynikajícím jablečném koláči, bramborách se slaninou nebo na domácím kváskovém chlebu. Do francouzské kuchyně v tomto městě proniká také ta italská a japonská, takže předpoklad silného gastronomického zážitku je rozhodně na místě.
Otázkou tedy zůstává, kam vyrazit na dobrý oběd či večeři při návštěvě Remeše? Mnohé z kvalitních restaurací jsou soustředěny především kolem centra a náměstí Place Drouet d'Erlon. Zde je několik tipů na dobré restaurace – L’atelier, Le Riad Restaurant Oriental, Le petit Basque, Le Millénaire a podnik zvaný La Table Saint Thomas.
Pro Remeš je typické mírně oceánské klima, které přináší průměrné roční teploty na hranici 15 °C. Tzn., že v zimě jsou kolem 6 °C, v létě naopak 24 °C. Zhoršené počasí je obvykle od ledna do března. Příznivé počasí k návštěvě Remeše je mezi červnem a zářím. Celoroční úhrn dešťových srážek se pohybuje na hranici 805 milimetrů. Nejméně jich spadne v dubnu, nejvíce pak v červenci a to kolem 89 milimetrů. Nejhorší počasí z pohledu teploty a dešťových srážek je v prosinci. Při plánování dovolené v Remeši tedy nezapomeňte přihlížet i k počasí.
Remeš se z pohledu bezpečnosti nikterak nevymyká francouzskému standardu měst této velikosti. Při procházkách Remeší se budete cítit bezpečně, a to i v nočních hodinách v turisticky vyhledávaných lokalitách. Míra zločinnosti v tomto městě není vysoká, přesto byste si měli dávat pozor na pár věcí jako kdekoliv jinde v Evropě. Buďte obezřetní primárně na místech s vyšší koncentrací lidí a turistů. Ať už jde o památky, kulturní akce, přeplněná tržiště nebo jízdu v prostředcích hromadné dopravy, kde může docházet k drobným krádežím.
Za pobyt v Remeši si nikterak nepřiplatíte oproti jiným francouzským městům, jakými jsou Grenoble, Le Mans a Toulouse. Do Remeše se můžete vydat s přiměřeným množstvím hotovosti v eurech, protože na většině míst bez problému zaplatíte bezhotovostně. Tedy platební kartou nebo chytrým telefonem a hodinkami. Orientační náklady spojené s vybranými službami a produkty vám přinášíme v následujících řádcích.
Francouzské město Remeš se od České republiky nachází asi 800 kilometrů. Vliv na to má jeho severovýchodní situovaní. Vlastním autem pojedete přes Německo přímo do Remeše. Doba jízdy se bud pohybovat mezi 8,5 až 11 hodinami podle zvolení trasy. Pokud si chcete od řízení odpočinout, vsaďte na autobusovou dopravu, která trvá kolem 12,5 hodiny a cena jízdenky se pohybuje od 1 000 Kč. Asi 10 kilometrů od města se sice nachází letiště Remeš – Prunay Aerodrome, od roku 2020 na něm však nejsou realizovány komerční lety.