Pokud budete mít někdy chuť utéct od civilizace a zakusit svět, který je od toho Evropského opravdu odlišný, Grónsko bude to pravé místo. Mezi ledovci vás tu uvítají malá městečka s barevnými dřevěnými domky a úchvatná panenská příroda. Prohánějí se zde psí spřežení a Inuiti loví tuleně. Led a fjordy tvoří úchvatnou krajinu a budou vás lákat na túry.
Život v bílém Grónsku je úplně jiný než ten, který známe. Velký ostrov nedaleko Kanady patří Dánskému království, ale žije si svým celkem autonomním životem. Je sice velký rozlohou ale určitě ne počtem obyvatel. Většina pevniny je zde celý rok pod ledovcem. Život najdeme na pobřežích. Místní se musí přizpůsobovat drsnému počasí, část ostrova totiž leží už za polárním kruhem, ale Inuitu v iglú zde už nenajdeme. Města v Grónsku sice nejsou velká, ale jsou civilizovaná. Návštěva těchto míst je úplně novým zážitkem plným ticha, netknuté přírody a úchvatných scenérií.
Polární země láká k poznávání zdejší přírody. Můžete se vydat na túru podél fjordů, nebo vykročit do vnitrozemí hledat eskymácké vesničky. V těch poznáte místní kulturu, můžete si popovídat s domorodci o životě na konci světa, nebo je navštívit a ochutnat třeba tulení maso. Pokud si to budete přát, svezou vás i na psím spřežení, abyste okusili tu pravou ledovou romantiku. Součástí takové romantiky může být i polární záře, nebo v létě nikdy nezapadající slunce polárního dne.
Romantika pokračuje i u ledovce Icetfjord, který se rozkládá v jednom z fjordů a je zapsán na seznam UNESCO. Další ledovec, který láká oči návštěvníků je Sermeq Kujalleq. Je to ledovec, který vytváří nejvíce ledu na severní polokouli. Ledová masa se tu posouvá velkou rychlostí – až 40 m za den. Pokud vás láká objevování místní fauny, v zálivu Disko Bay je možné spatřit velryby. Pro opravdovou polární výpravu se můžete vydat do národního parku Severovýchodní Grónsko, ve kterém už téměř nikdo trvale nežije, kromě ledních medvědů nebo vlků. A vůbec nejsevernějším bodem světové souše je mys, který najdete v Grónsku se jménem Morris Jessup. Od něj to bude k severnímu pólu už jen 700 km.
V Grónsku se nabízí možnost ochutnat úplně nové druhy masa, například tulení, pižmoní nebo velrybí. Maso je tady vůbec důležitou složkou potravy, protože rostlinám a zemědělství se v ledové zemi nedaří. Můžete ochutnat například polévku auaast, která je z tuleního, sobího nebo velrybího masa s cibulí a bramborami. Pochoutkou je zde ammassat, což je sušené maso mořských ryb. Tradiční eskymácké jídlo je také mattak, neboli plátky syrové velrybí kůže s tukem. Jako dezert můžete v letních měsících sehnat borůvkové koláče.
Zobrazit volné termíny