Ostrov Kahoolawe patří k těm nejmenším z Havajských ostrovů. Situován je v severovýchodní části Tichého oceánu a jeho celková rozloha je 115,6 kilometrů čtverečních. Tento sopečný ostrov se pyšní nejvyšším vrcholem Puu Moaulanui s výškou 450 metrů nad mořem. V dnešní době je neosídlený, na což má poměrně zásadní vliv jeho historie.
Vzhledem k tomu, že ostrov Kahoolawe je spojen se suchým klimatem a nemá v podstatě žádný zdroj pitné vody, už v dřívějších dobách nebyl osídlován žádnou velkou masou lidí. Žilo zde vždy jen pár lidí poblíž pobřeží, kteří se živili rybolovem. V roce 1830 zde byla králem Kamehameha III. zřízena trestanecká kolonie. S ní souvisel zákon o vyhnanství, jež byl v roce 1853 zrušen. V roce 1910 byl ostrov vyhlášen za lesní rezervaci. Pro havajské obyvatele má významnou duchovní hodnotu, a to i v dnešní době.
Ostrov Kahoolawe se stal během druhé světové války vojenským cvičištěm. Od roku 1920 zde bylo prováděno cvičné bombardování a později byla vybudována střelnice. O mnoho let později se do záchrany ostrova Kahoolawe zapojila organizace Protect Kahoolawe Ohana vystupující pod zkratkou PKO. Ta zde po roce 1980 objevila řadu historických artefaktů, což vedlo k jedinému cíli. V roce 1990 prezident George H. W. Bush prohlásil cvičná bombardování za ukončená a začalo se s pozvolným odklízením bomb a ostatního vojenského materiálu.
Ještě v roce 2003 však nebyl ostrov plně otevřen, protože zde byla značná část pozůstatků vojenských min. Dnes se aktivně pracuje na obnově tohoto ostrova. Vytvořen byl systém zachycení dešťové vody, předpokladem je pozvolné zalesňování a pěstování nejrůznějších bylin, které souvisí s havajskou medicínou. Právě zde by mělo vzniknout centrum havajské kultury.
Jelikož je obnova ostrova Kahoolawe v plném proudu, vznikla tu pouze rezervace Kahoolawe Island Reserve.
Vzhledem k tomu, že je ostrov Kahoolawe neobydlený, nenachází se zde žádná restaurační zařízení.
Klima na ostrově Kahoolawe je spíše suchého charakteru. I díky tomu je víceméně neobydlený. Průměrné roční srážky se zde pohybují kolem 400 milimetrů. Teploty na ostrově jsou od 23 °C do 28 °C, a to v průběhu celého roku.
Díky absenci jakéhokoliv obyvatelstva na ostrově Kahoolawe nelze kriminalitu hodnotit. Z pohledu přírodních nástrah lze určitě narazit na spoustu nebezpečných míst.
Na ostrově není možnost nákupu žádného zboží a služeb, takže zde není za co platit.
Ostrov Kahoolawe je stále restaurován a pozvolna čištěn, takže zde nefungují žádné způsoby dopravy.