Turín je italským městem ležícím v severozápadní části země. Setkat se můžete také s názvy Torino nebo zkráceně Turin. Průmyslová metropole je situována na řece Pádu, konkrétně ve správním centru Piemontu. Město je zasazeno do blízkosti hranic s Francií, což je nějakých 70 kilometrů. Zhruba 100 kilometrů od Turína je hranice se Švýcarskem nebo hlavní město Itálie, kterým je Milán. Ve městě o velikosti 130 km2 žije přibližně milion obyvatel. Dalších třičtvrtě milionu lidí pak žije v přilehlém předměstí. Turín je znám především řadou průmyslových podniků. Mezi ty nejznámější patří například automobilka Fiat.
Historie Turína sahá do 5. století, kdy bylo na tomto místě budováno biskupství. Později zde vzniklo Langobardské království a po roce 1720 Sardinské království. Název města je odvozen od keltského pojmu Tau, což je označení hory. Turín totiž leží poblíž vrcholků Grajských a Kottijských Alp. Za dobu své působnosti se město společně s Milánem staly základem ekonomiky a kultury v zemi. Turín spadá pod Itálii od roku 1861.
I když je Turín vyhlášeným průmyslovým městem nebojte se, že byste v něm neměli co navštívit. To rozhodně nehrozí, ba naopak. Ve městě se tyčí několik zajímavých historických staveb, s nimiž vás seznámíme podrobněji.
Jednou z nepřehlédnutelných dominant Turína je Královský palác neboli Palazzo Reale, který vznikl v 17. století. Leží v severní části turínského náměstí. Jeho nedílnou a zajímavou součástí je například zbrojnice a Královské zahrady. Od roku 1997 je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Pomyslným středobodem Turína je katedrála Duomo di Torino, v níž se nachází jedinečné turínské plátno Sacra Sindone. Za zmínku stojí Palazzo Madana v podobě bývalého hradu pocházejícího ze 13. století. V jeho útrobách můžete navštívit muzeum.
Ostatně, poznávání k Turínu neodmyslitelně patří. Milovníci umění mohou navštívit Galleria Civica d'Arte Moderna Contemporanea. Vzhledem k existenci tamní automobily si nenechte ujít ani muzeum automobilů zvané Museo dell'Automobile. Objekt určený pro milovníky vozů se nachází na Corso dell'Unita d'Italia.
Jestliže tíhnete k barokním historickým památkám, zamiřte k paláci Palazzo Carignano, ve kterém došlo k vyhlášení Italského království. Palác byl budován v letech 1679 až 1684. Nepřehlédnutelnou součástí Turína je také 167 metrů vysoká věž Mole Antonelliana. Následně můžete obdivovat překrásnou kopuli kostela Chiesa di San Lorenzo.
Turín, to je pestrost a rozmanitost na každém kroku, o čemž se můžete přesvědčit. Pakliže toužíte po dostatku zeleně, nabídne vám ji park Parco del Valentino pocházející z 18. století. Jeho nedílnou součástí je botanická zahrada a zároveň se v jeho středu nachází historická budova označovaná jako Castello del Valentino. Dalším oblíbeným parkem je Di Villa Genero. Vynechat byste neměli ani noční život a jedinečnou atmosféru Turína. Pokud chcete tam, kde to opravdu žije, vydejte se na náplavku k řece Pádu.
Pokud patříte k milovníkům italské kuchyně, Turín si užijete plnými doušky. I když jsou mezi jednotlivými regiony drobné rozdíly, v tomto městě se neochudíte o tradiční italské pokrmy. Hlavní roli budou u mnohých jídel sehrávat ryby, maso, rajčata, těstoviny a sýry. Hodně rozšířená je tu především pizza, která se často připravuje v kamenné peci. V jídelníčku narazíte na názvy jako polenta, risotto, minestrone a prosciutto v podobě vynikající sušené šunky. K této oblasti však nepatří pouze kvalitní lokální potraviny, ale také dobrá vína. Zkrátka, splynutí dokonalých chutí.
Turín se pyšní několika vyhlášenými restauracemi, které potěší všechny. Od těch spořivějších až po ty dávající přednost maximální kvalitě a chuti. Jmenovat lze například Crostone.it, Lime Restaurant & Bar Torino, Plin & Tajarin a Da Dino. Zapomínat bychom neměli ani na oblíbený podnik Trattoria AlleVolte.
Pokud se do Turína vydáte v létě, určitě si užijete příjemného slunného podnebí. Nejméně srážek spadne v červenci. Právě červenec a srpen jsou zároveň nejteplejšími měsíci. Denní teploty se šplhají přes 30 °C. Méně srážek je obecně od června až do prosince, kdy ovšem teploty klesají k 10 °C. Deštivější je začátek roku, tedy jaro. S přihlédnutím k tomu, že Turín leží poblíž hor je třeba počítat se smíšeným klimatem v této oblasti.
Bezpečnost v Turíně lze přirovnat k bezpečnosti v ostatních velkých italských městech. Cítit se tu budete bezpečně, a to i v noci. Je však lepší pohybovat se po hlavních tazích. Obecně by vám však nemělo cokoliv hrozit. Pozor si možná dejte pouze na kapesní krádeže v zalidněných oblastech metropole. Jinak stačí dodržovat základní cestovatelská pravidla a vaše dovolená v Turíně se stane bezpečnou.
Pro placení v Turíně budete využívat eura. Na spoustě míst je samozřejmě možné platit bezhotovostně prostřednictvím platební karty. Po městě se nachází velké množství směnáren a bankomatů. Co se týče nákladů na dovolenou, ceny jsou v rámci Itálie průměrné. O něco nižší než v přímořských oblastech a zároveň vyšší než v České republice. Inspirovat se můžete v níže uvedených příkladech.
I když město disponuje letištěm Turín Caselle vzdáleným asi 16 kilometrů od centra, přímý let z Prahy neexistuje. Využít můžete letů do Milána. Letenky bez přestupu stojí od 500 Kč. Z Milána do Turína se pak dopravíte prostřednictvím autobusu nebo vlaku. Doba jízdy je kolem jedné hodiny. Náklady se v závislosti na druhu dopravy pohybují od 15 do 22 EUR. Pokud zvolíte vnitrostátní lety a skončíte na letišti Turín Caselle, do centra města se dopravíte autobusem za cenu kolem 7 EUR. Rychlejší a zároveň levnější jsou vlaky.